Messukeskus

PetExpon näyttelyihin tuhat kissaa ja 800 koiranpentua

Jaa
Pääkaupunkiseudun suurimpaan lemmikkitapahtumaan PetExpoon on ilmoitettu ennätysmäärä kissa- ja koiraosallistujia. Lauantaipäivän ohjelmauutuus, kaikkien koirarotujen pentunäyttely, tuo ensiesittelyyn areenalle peräti 800 hellyttävää, muutaman kuukauden ikäistä koiranpentua.

Pentunäyttelyn järjestävät Bernhardinkoirayhdistys ja Helsingin Seudun kennelpiirin Seura- ja kääpiökoirajaosto. Myös sunnuntaina järjestettävä koira-agility on saanut lemmikinomistajat liikkeelle. Itä-Helsingin Agilityharrastajien järjestämässä koirien esteratakilpailussa on peräti 270 lähtöä. Uudenmaan Rotukissayhdistyksen kansainvälisiin rotukissanäyttelyihin on ilmoitettu yhteensä noin tuhat kissaa. Kissanäyttelyjä järjestetään PetExpossa sekä lauantaina että sunnuntaina.

PetExpossa kisataan myös rennommissa merkeissä kuin nopeudella ja rotuominaisuuksilla. Marsujen pukukilpailussa nähdään hauskoja ja dramaattisiakin roolipukuja. Hamsterien hamstrauskilpailussa popsitaan kupu täyteen pähkinöitä ja siemeniä.

PetExpon uutuus ovat koirien muotinäytökset. Hurtan vauhdikkaassa ulkoiluvaatenäytöksessä esitellään reippaita urheiluvaatteita. La Petit Chien tuo omassa näytöksessään estradille trendimerkit ja myös ekologisen kierrätysmuodin. Dogwalkilla nähdään mm. piknik-asusteita, purjehdusmuotia ja hempeitä juhlamekkoja.

Koirien ja kissojen lisäksi PetExpossa voi tutustua kutakuinkin kaikkiin muihinkin lemmikkeihin, joita suomalaiskodeista löytyy. Esittelyssä on marsuja, hiiriä, hamstereita, kesyrottia, frettejä, siilejä, gerbiilejä, kaneja, kaloja, papukaijoja, liskoja, minihevosia ja käärmeitä. Lemmikkiharrastuksen aloittaminen ja tiedonhankinta on helppoa, sillä messuilla on mukana yli 30 eri lemmikkiyhdistyksen asiantuntijoita lemmikkeineen kertomassa lemmikin valinnasta ja hyvästä hoidosta.

PetExpo järjestettiin ensimmäisen kerran vuosi sitten keväällä. Uusi lemmikkitapahtuma keräsi Helsingin Messukeskukseen 55 000 messukävijää yhdessä rinnakkaistapahtumiensa Lapsi-messujen ja Model Expon kanssa. PetExpo sai erittäin myönteisen vastaanoton ja nousi heti pääkaupunkiseudun suosituimpien yleisötapahtumien joukkoon. PetExpon järjestävät yhteistyössä Suomen Messut ja Finevento Oy.

PetExpo 09 lemmikkitapahtuma on avoinna Helsingin Messukeskuksessa lauantaista sunnuntaihin 4.-5.4.2009 klo 9-18. Samalla lipulla pääsee myös Pohjoismaiden suurimmille Lapsi-messuille ja pienoismallitapahtuma Model Expoon. Päivitetyt ohjelmatiedot: www.petexpo.fi

LISÄTIETOJA:
Suomen Messut, tiedottaja Tarja Gordienko, puh. (09) 1509 734,
tarja.gordienko@finnexpo.fi

Tietoja julkaisijasta

Messukeskus
Messukeskus
Messuaukio 1
00520 HELSINKI

+358 40 450 3250http://www.messukeskus.com

Helsingin Messukeskus on Suomen elämyksellisin tapahtumakortteli ja vaikuttavin kohtaamismedia. Suomen suurin tapahtumajärjestäjä tuottaa laadukkaita tapahtumia sekä vuokraa tilojaan ja palvelujaan erilaisten tapahtumien areenaksi. Messukeskuksen itse tuottamia tapahtumia ovat mm. Habitare, Helsingin Kirjamessut, Educa, FinnBuild, Matkamessut ja Vene Båt. Vierastapahtumina Messukeskuksen tiloissa järjestetään mm. Slush, Nordic Business Forum, Assembly, Kennelliiton Koiramessut sekä lukuisia kansainvälisiä kongresseja ja yritystapahtumia vuosittain.

Tilat käsittävät 7 hallia, 40 muuntuvaa kokoustilaa, 21 ravintolaa ja oman tapahtumahotellin. Messukeskus toi vuonna 2024 pääkaupunkiseudulle 245 miljoonan euron tulovirran ja toiminnan työllisyysvaikutus oli 3335 henkilötyövuotta. Omistajayritys Suomen Messut perustettiin vuonna 1919. | Messukeskus. The realsocial media. www.messukeskus.com @messukeskus

Helsinki Expo and Convention Centre (brand name Messukeskus) hosts Finland’s most inspiring events and exciting encounters. As Finland’s premier experience provider, we organise high-quality events and rent out our facilities for a wide variety of occasions. Events produced by Messukeskus include, among others, Habitare, the Helsinki Book Fair, Educa, Finnbuild, Matka Travel Fair, and Helsinki International Boat Show. Messukeskus also hosts guest events such as Slush, Nordic Business Forum, Assembly, International Dog Fair, as well as many international congresses and business events every year.

Our premises include 7 halls, 40 convertible meeting rooms, 21 restaurants, and our own hotel. The events held at the Helsinki Exhibition and Convention Centre last year brought in a revenue stream of 245 million euros to the Helsinki metropolitan area and created the equivalent of 3,335 full-time jobs. The Finnish Fair Corporation was founded in 1919. | Messukeskus. The real social media | www.messukeskus.com @messukeskus

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Messukeskus

Vuoden kovin moottoripyörätapahtuma – Pohjois-Euroopan suurin MP 26 ei jätä ketään kylmäksi!15.12.2025 14:57:06 EET | Tiedote

30.1.–1.2.2026 Helsingin Messukeskus täyttyy moottoripyöräilyn huumasta, kun MP 26 tuo saman katon alle satoja uutuuksia, kymmeniä huippumerkkejä ja elämyksiä, joita et unohda. Messut on rakennettu täysin kävijöiden toiveiden pohjalta. Tulevana vuonna kaupallisuus, elämyksellisyys ja motoristien intohimo nousevat ennennäkemättömälle tasolle MP 26 -messuilla.

Guardians of Galaxy -tähti Pom Klementieff Arctic Lights Comic Coniin15.12.2025 10:00:00 EET | Tiedote

Marvel-faneja hemmotellaan ensi keväänä, kun Guardians of the Galaxy -tähti Pom Klementieff saapuu Arctic Lights Comic Coniin. Tapahtumassa nähdään myös toinen Guardians of the Galaxy -elokuvista tuttu näyttelijä Sean Gunn, Marvel-taiteilijoita sekä Marvelin kustannustoimittaja. Helsingin Messukeskuksessa 16.–17.5.2026 järjestettävä Arctic Lights Comic Con kokoaa yhteen pelien, cosplayn, sarjakuvien, animen, K-popin ja fanikulttuurin ystävät sekä elokuva- ja pelimaailman kansainväliset tähdet.

Kansainvälisen Pulp & Beyond 2026 -konferenssin ohjelma on julkaistu12.12.2025 11:14:40 EET | Tiedote

Pohjois-Euroopan johtavan, kansainvälisen metsäteollisuustapahtuman Pulp & Beyond 2026:n konferenssi kokoaa 14.4.2026 Helsingin Messukeskukseen satoja päättäjiä ja vaikuttajia ympäri maailman. Kolmiosaisen konferenssin ohjelma on nyt julkaistu ja päivän aikana kuullaan lähes 50 puheenvuoroa maailman johtavilta asiantuntijoilta tulevaisuuden tehtaiden, kiertotaloutta ja päästöttömyyttä edistävien uusien teknologioiden sekä innovatiivisten puupohjaisten tuotteiden ympäriltä.

Vene 26 Båt -messujen Veneelle uusi elämä -kisassa entistä suurempia veneitä9.12.2025 13:21:35 EET | Tiedote

Vene 26 Båt Helsingin kansainväliset venemessut esittelee vuosittain 400 uutta venettä, joita löytyy kaikissa kokoluokissa erilaisiin tarpeisiin. Esillä on myös perinteiseen tapaan kunnostettuja mahonki- ja puuveneitä. Näiden lisäksi messuilla kisataan nyt toista kertaa Veneelle uusi elämä -voitosta. Kaikki kolme kisaan osallistuvaa venettä on kunnostettu lähes käyttökelvottomista upeiksi veneiksi. Venemessut järjestetään 6. – 15.2.2026 Helsingin Messukeskuksessa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye