Celain Oy

Celain Oy:ltä maailmanlaajuisesti ainutlaatuinen julkaisu – Popedan tarina julkaistiin digihistoriikkina

22.10.2015 09:00:00 EEST | Celain Oy | Tiedote

Jaa
Tamperelaisyritys Celain Oy on julkaissut legendaarisen Popeda-bändin historiikin ennennäkemättömänä digitaalisena versiona. Digihistoriikki julkaistiin torstaina 15.10. Musiikki & Media -tapahtumassa Tampereella, ja se on esillä Helsingin Kirjamessuilla 22.–25.10. Julkaisuratkaisu on ensimmäinen laatuaan koko maailmassa.
Popedan Entäs ny? -historiikki on esillä Helsingin Kirjamessuilla 22.–25.10.
Popedan Entäs ny? -historiikki on esillä Helsingin Kirjamessuilla 22.–25.10.

Entäs ny? -nimeä kantava digijulkaisu kattaa Popedan koko stoorin vuosilta 1977–2015 diskografioineen, kokoonpanoineen ja keikkakalentereineen. Julkaisu on toteutukseltaan ja laajuudeltaan ensimmäinen laatuaan koko maailmassa, ja sen voi ladata mobiililaitteisiin sovelluskaupasta.

- Applikaationa toimivan teoksen voi ladata niin Apple- kuin Android-laitteisiin. Teos sisältää yhteensä 800 sivua aineistoa paperiksi muutettuna, 4 cd-levyllistä musiikkia sekä 200 minuuttia videomateriaalia. Mukana on myös Spotify-linkitykset yhtyeen tuotantoon, kertoo sovelluksen toteuttaneen Celain Oy:n tekninen johtaja Pasi Lifländer.

Julkaistu Popeda-historiikki on jatkoa kirjailija Vesa Kontiaisen vuonna 2001 julkaisemalle Ilikeesti kiitää -kirjalle, josta julkaistiin päivitetty painos vuonna 2009. Edeltäjäänsä yksityiskohtaisempi tarinamuotoon kirjoitettu teos pitää sisällään uutta materiaalia seitsemän vuoden ajalta. Mukana diskografiassa on myös Pate Mustajärven virallisen tuotannon lisäksi vierailut muiden levyillä.

Teoksen laatinut musiikin monitoimimies Kontianen on lopputulokseen varsin tyytyväinen.

- Ilikeesti kiitää -kirjasta haluttiin uusintapainosta, mutta sitä ei tullut. Niinpä tehtiin Popeda-historiikki tarinamuodossa. Rockpaidat.comin Juha "Elvis" Viljanen saattoi minut ja Celain Oy:n väen neuvotteluihin Turun Logomossa pari vuotta sitten ja nyt olemme tässä. Digitaalinen toteutus saa mielenkiintoisen tarinan elämään ihan uudella tavalla ja uskon, että käsissämme on merkittävä pala Suomi-rockin historiaa.

Digijulkaisut huimassa kasvussa

Digitaaliset julkaisut ovat vahvassa kasvussa niin Suomessa kuin muuallakin maailmassa.

- Kuluttajatottumukset ovat muuttuneet laitteiden mobilisoitumisen myötä. E-kirjojen ja digijulkaisujen myynti on kasvussa eikä ihme – käyttäjäystävälliset teokset kulkevat helposti mukana ja lukeminen sekä kuuntelu ovat mahdollista missä tahansa. Sähköiset ratkaisut mahdollistavat aivan uudenlaisen kokonaisvaltaisen audiovisuaalisen kokemuksen, Lifländer toteaa.

Celaimen kehittämää digiratkaisua voidaan soveltaa moniin eri tarpeisiin. Se tarjoaa muun muassa artisteille ja levy-yhtiölle täysin uudet mahdollisuudet julkaisuun ja jakeluun. Odotukset julkaisulle ovat kovat.

- On mielenkiintoista nähdä, miten täysin uudentyyppinen teos otetaan vastaan. Uskon tällä toteutuksella olevan potentiaalia maailmanlaajuisesti ja olemme todella innoissamme, että saamme tehdä tässä pioneerityötä, Lifländer iloitsee.

- Teos on ehdottomasti tutustumisen arvoinen, tykkäsi Popedasta tai ei, Kontiainen kiteyttää.

Popeda-historiikki on esillä Helsingin Kirjamessuilla 22.–25.10. Messukeskuksessa osastolla 6g65.

Sovelluksen voi ladata Android-laitteille sovelluskaupasta hintaan 26,99 euroa. Sovellus tulee lähiaikoina myyntiin myös Apple-laitteille AppStoreen.

Lisätiedot:
Pasi Lifländer, tekninen johtaja Celain Oy, puh. 050 595 5597
Vesa Kontiainen, kirjailija, puh. 050 340 2582

Jakelu:
STT Info
Keskeiset tiedotusvälineet

Celain Oy on vuonna 2012 perustettu digitaalisiin julkaisuihin ja opetuspeleihin erikoistunut suomalainen yritys, jonka päätoimipaikka sijaitsee Tampereella. Yritys työllistää noin 10 henkilöä. Kansainvälistyvän kasvuyrityksen liikevaihto vuonna 2014 oli 50 000 euroa, ja sen liikevaihtotavoite vuodelle 2016 on 500 000 euroa. www.celain.fi

Musiikin monitoimimies Vesa Kontiainen on paitsi rock-kirjailija ja toimittaja, myös keikkajärjestäjä, festaripäällikkö ja promoottori. Hän on toiminut myös mm. Yön, Popedan 35-vuotiskiertueen ja Pate Mustajärven konserttisalikiertueiden kiertuemanagerina. Kontiaisen kotimaisten musiikkilehtien ja kirjojen kotiarkisto on maan kattavin yksityinen kokoelma.

Avainsanat

Kuvat

Popedan Entäs ny? -historiikki on esillä Helsingin Kirjamessuilla 22.–25.10.
Popedan Entäs ny? -historiikki on esillä Helsingin Kirjamessuilla 22.–25.10.
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Celain Oy on vuonna 2012 perustettu digitaalisiin julkaisuihin ja opetuspeleihin erikoistunut suomalainen yritys, jonka päätoimipaikka sijaitsee Tampereella. Yritys työllistää noin 10 henkilöä. Kansainvälistyvän kasvuyrityksen liikevaihto vuonna 2014 oli 50 000 euroa, ja sen liikevaihtotavoite vuodelle 2016 on 500 000 euroa. www.celain.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye