Lindström Oy

Lindström investoi Kroatiassa: mattopalvelu vauhdilla käyntiin

Jaa

Kansainvälinen tekstiilipalvelukonserni Lindström käynnisti mattopalvelun Kroatiassa lokakuussa 2015. Samassa yhteydessä yhtiö hankki paikallisen Herc Mat -yrityksen mattoliiketoiminnan.

Lindström on tarjonnut työvaatepalvelua Kroatiassa yritysasiakkaille vuodesta 2011. Nyt tarjonta laajenee kattamaan myös mattopalvelut. Laajennuksen myötä Lindström tarjoaa mattopalveluita jo 15 Euroopan maassa.

Markkina-asemansa vahvistamiseksi Lindström on ostanut Zagrebin alueella toimivan Herc Mat -yrityksen mattoliiketoiminnan. Liiketoimintaosto toteutui marraskuun 2015 alussa. Herc Mat on toiminut Kroatiassa vuodesta 2000.

”Liiketoimintamme Kroatiassa on kasvanut tasaisesti. Mattopalvelun aloittaminen ja nyt tehty liiketoimintaosto tukevat kasvustrategiaamme alueella. Näiden myötä voimme palvella asiakkaitamme Kroatiassa yhä laajemmalla palveluvalikoimalla”, sanoo Lindström-konsernin toimitusjohtaja Juha Laurio.

Lindström työllistää Kroatiassa noin 20 henkilöä ja yhtiöllä on palvelukeskus Zagrebissa. Kroatian lisäksi Lindström toimii 23 maassa Euroopassa ja Aasiassa. Yhtiö vaatettaa päivittäin noin miljoona ihmistä maailmanlaajuisesti, ja yhä suurempi osa yhtiön liikevaihdosta tulee kansainvälisistä toiminnoista.

Lisätietoja:

Juha Laurio, toimitusjohtaja, Lindström Oy p. 040 501 6299, juha.laurio@lindstromgroup.com

Lindström Oy

Tekstiilipalveluyritys Lindström vahvistaa asiakkaidensa yrityskuvaa. Palvelumme helpottaa asiakkaan arkea ja on kokonaiskustannuksiltaan markkinoiden edullisin. Toimimme vastuullisesti ja olemme arvostettu työnantaja. Lindströmiläisiä on yli 3 000 henkeä Euroopassa ja Aasiassa. Konsernin liikevaihto vuonna 2014 oli 301 miljoonaa euroa. www.lindstromgroup.com/fi

Avainsanat

Tietoja julkaisijasta

Lindström Oy
Lindström Oy
Hermannin rantatie 8
00581 Helsinki

https://lindstromgroup.com/fi/

Lindström on yksi Euroopan johtavista tekstiilipalveluyrityksistä. Meillä on yli 170 vuoden kokemus alalta. Tarjoamme kattavat tekstiilialan palvelut työvaate-, matto-, hotelli- ja ravintolatekstiilipalveluista teollisuuspyyhepalveluihin.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Lindström Oy

Lindströmin kasvutarina jatkuu – puolalainen HTS Rental yrityskaupalla osaksi Lindströmiä3.2.2025 11:00:00 EET | Tiedote

Tekstiilipalveluyritys Lindström on hankkinut puolalaisen HTS Rental Sp. z o.o. -yhtiön osakkeet. HTS Rental tarjoaa työvaatteiden vuokraus- ja pesupalveluja Sierpcissä, Puolassa. Yhtiö työllistää noin 80 ihmistä modernissa palvelukeskuksessaan Sierpcsissä, jonka kapasiteetti on 14 miljoonaa kappaletta vuodessa. HTS Rentalin nykyiset työntekijät, yhteensä 80 henkilöä, siirtyvät kaikki Lindströmin palvelukseen.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye