

Tero Hakala Myynninmaailman yksikönjohtajaksi Tampereelle

Myynnin kehittämiseen ja internetmarkkinointiin erikoistunut Myynninmaailma on saanut riveihinsä uuden asiantuntijan. Yksikönjohtajana aloittanut Tero Hakala (tradenomi, ylempi AMK) tulee vastaamaan Myynninmaailman Tampereen liiketoimintayksikön toiminnasta ja tuloksesta.
Hakala (s. 1982) on toiminut aiemmin muun muassa Pirkanmaan aluepäällikkönä sekä Senior Account Managerina rekrytointi- ja henkilöstövuokrausyritys Studentwork Sharper Oy:ssä. Lisäksi hänellä on vahvaa kokemusta teollisuuden eri markkinointitehtävistä.
Kunnianhimoiset kasvutavoitteet Tampereen talousalueella
Myynninmaailman pääkonttori sijaitsee Seinäjoella. Tampereelle kasvuyritys laajensi helmikuussa 2015. Hakala saa luotsattavakseen yrityksen Tampereen yksikön, joka työllistää tällä hetkellä 4 henkilöä. Yksikönjohtajan tehtävä on kasvuyrityksessä uusi.
- Uuden tehtävän ja Hakalan nimityksen myötä haemme toiminnallemme Tampereella vahvaa kasvua, kertoo Myynninmaailman toimitusjohtaja Mikko Isoniemi.
Muun muassa Trainers' Housessa vaikuttaneen Isoniemen mukaan Hakalan ammattitaito tukee vahvasti yrityksen arvomaailmaa ja kasvutavoitteita.
- Hakalan ehdottomia vahvuuksia ovat yrittäjämäinen asenne, vankka johtamis- ja myyntiosaaminen sekä hyvä Pirkanmaan yritysmaailman tuntemus. Arvostamme erityisesti hänen kokemustaan tuloksekkaasta myynnin kasvattamisesta sekä käytännönläheisistä johtamisotteistaan.
Hakalan tausta on varsin kansainvälinen, paitsi BBA-koulutuksen myös vuosia ulkomailla asumisen myötä.
- Kansainvälinen historia ja Yhdysvalloissa asuminen ovat tuoneet toimintatapoihini muutoskyvykkyyttä ja laajakatseisuutta – ja toki myyntityyliini myös omanlaista rohkeutta, Hakala toteaa.
Myynnin rautaisen asiantuntijan odotukset uudelta tehtävältä ovat korkealla.
- On vaikea nimetä yhtään yritystä, joka ei haluaisi kasvattaa myyntiään. Tahtotila tehostaa asiakkaidemme myyntiä on kova ja luotto huippuosaavaan asiantuntijatiimiimme on luja. Lähden innolla julistamaan Myynninmaailman ilosanomaa aktiivisen, käytännön myyntityön kautta, Hakala kiteyttää.
Myynninmaailman asiakkaita Tampereella ovat mm. urheiluvalmennusyritys FitFarm (Xemax Oy), teknisen kaupan tukku- ja maahantuontiliike Jokilaakeri Oy sekä Ilves-Hockey Oy. Myynninmaailma työllistää 17 myynnin ja markkinoinnin osaajaa Seinäjoella ja Tampereella.
Lisätiedot:
Mikko Isoniemi, toimitusjohtaja, Myynninmaailma Oy
p. 040 746 5188, mikko.isoniemi@myynninmaailma.fi
Tero Hakala, yksikönjohtaja Tampere, Myynninmaailma Oy
p. 044 782 5179, tero.hakala@myynninmaailma.fi
Jakelu:
STT Info
Keskeiset tiedotusvälineet ja yhteistyökumppanit
Myynninmaailma Oy tarjoaa yrityksille käytännön ratkaisuja tehokkaaseen myyntiin ja markkinointiin. Yritys on perustettu tammikuussa 2011, ja se on jo saavuttanut paikkansa alan todellisena tekijänä niin pienten kuin suurten yritysten myynnin kasvattajana. Myynninmaailma palvelee asiakkaitaan erityisesti Pohjanmaan alueella ja Tampereen seudulla. Myynninmaailman palveluja ovat mm. myynnin ja markkinoinnin suunnittelu, internetmarkkinointi ja myynnin koulutukset. Tutustu yritykseen tarkemmin osoitteessa www.myynninmaailma.fi.
Avainsanat
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.