Alvar Aalto -säätiö

Ilmari Tapiovaaran juhlavuosinäyttely saapuu Alvar Aalto -museoon Jyväskylään

Jaa
Alvar Aalto -museon Galleriassa torstaina 19.11.2015 avattavan näyttelyn keskiössä on suomalainen sisustusarkkitehti ja muotoilija Ilmari Tapiovaara. Näyttelykokonaisuus on kiehtova matka läpi Tapiovaaran elämän aina nuoresta opiskelijasta yhdeksi Suomen merkittävimpiä muotoilijoita.

Ilmari Tapiovaara (1914–1999) oli yksi suomalaisen muotoilun ja sisustusarkkitehtuurin suurista nimistä. Hänen käsialaansa ovat monet ensimmäisistä kotimaisen muotoilun menestystuotteista.

Designmuseon juhlavuosinäyttelystä Alvar Aalto -museoon koostettu näyttely esittelee katsojalle tuotteliaan, sosiaalisesti vastuuntuntoisen ja karismaattisen muotoilijan. Sisustusarkkitehdiksi valmistunut Tapiovaara teki monipuolisen uran muotoilualalla toimien muun muassa huonekalutehtaan taiteellisena johtajana, opettajana, kehitysyhteistyötehtävissä ja oman suunnittelutoimiston vetäjänä.

”Alvar Aalto -museon näyttelysarjaan Tapiovaara istuu erityisen hyvin laajan tuolituotantonsa kautta. Tapiovaara kykeni tuotannossaan toteuttamaan Artekin tavoitteleman ihmisten arjen kaunistamisen ja käytännöllistämisen”, sanoo Alvar Aalto -säätiön johtajan Tommi Lindh.

Tapiovaara oli nykyaikaisen ammattimaisen muotoilun puolestapuhuja. Hän vaali työskennellessään demokraattisen tuotannon ihannetta, maantieteelliset rajat ylittävää solidaarisuutta ja painotti ekologisuuden sekä paikallisen tuotannon merkitystä.

”On kiehtovaa, miten pitkälle Tapiovaara on vienyt kauneuden ja käytännöllisyyden yhdistelmän. Esineet ovat ergonomialtaan ja ulkonäöltään hyvin miellyttäviä, mutta samalla niissä on mietitty koko ajan materiaalin kulutusta, pakkaamista, kuljetusta ja pinottavuutta. Tapiovaara on mielestäni esimerkillinen muotoilijan ekologisen vastuun huomioijana”, kertoo Alvar Aalto -säätiön museoamanuenssi Mari Murtoniemi.

Näyttelyssä on esillä huonekaluja, alkuperäisiä piirustuksia ja luonnoksia, sisustussuunnitelmia ja Tapiovaaran henkilökohtaisia tavaroita.

Vuonna 2014 Tapiovaaran syntymästä tuli kuluneeksi 100 vuotta. Alvar Aalto -museon Galleriaan toteutettu näyttelykokonaisuus pohjautuu Designmuseon ”Ilmari Tapiovaara” -juhlavuosinäyttelyyn.


Ilmari Tapiovaara
20.11.2015–31.1.2016
Alvar Aalto -museon Galleria
Alvar Aallon katu 7, Jyväskylä
avoinna ti–su 11–18
www.alvaraalto.fi

Näyttelyn avajaisia juhlitaan torstaina 19.11.2016 klo 18.


Lisätiedot:
Annukka Pakarinen, Alvar Aalto -säätiön tiedottaja, annukka.pakarinen(a)alvaraalto.fi, puh. +358 50 381 0143

Lehdistökuvat:
press(a)alvaraalto.fi

Avainsanat

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Alvar Aalto -säätiö
Alvar Aalto -säätiö

HELSINKI

040 588 1016https://www.alvaraalto.fi

Alvar Aalto -säätiö toimii paremman arkiympäristön ja muotoilukulttuurin hyväksi lähtökohtanaan Alvar Aallon ja hänen elämäntyönsä humanistiset ja ekologiset arvot. Alvar Aalto -museo, säätiön osana, pitää yllä ja kartuttaa kokoelmiaan ja arkistojaan sekä tuottaa monipuolisia yleisön- ja asiantuntijapalveluita.

 

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Alvar Aalto -säätiö

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye