Hämeen kauppakamari

Yritysjohtajat vaativat hallitukselta konkreettisia tekoja

Jaa
Suomalaiset yritysjohtajat antavat skaalalla 4-10 arvosanan 7,4 hallituksen toiminnalle yleisellä tasolla, tieto ilmenee Keskuskauppakamarin ensimmäisestä Yritysparlamentti-kyselystä. ”Sote- ja aluehallintouudistus saa yritysjohtajilta arvosanan 6,9”, kertoo Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Kirsi Aaltio.

Sote- ja aluehallintouudistus, verotus (6,6), sääntelyn purkaminen (6,7) ja liikenteen kehittäminen (6,6) saavat kaikki vajaa seitsemän arvosanan. Arvosana opposition toiminnalle on 5,3. 

“Hallitus saa yritysjohtajilta tyydyttävän arvosanan yleisellä tasolla, mutta kun tarkastellaan sote- ja aluehallintouudistuksen, verotuksen, sääntelyn purkamisen ja liikenteen kehittämisen arvosanoja, jäävät ne selkeästi alle kokonaisarvosanan”, Aaltio toteaa. 

Hämeen kauppakamarin puheenjohtaja, Raute Oyj:n toimitusjohtaja Tapani Kiiski toteaa, että hallituksen toiminnan tavoitteet, muun muassa hallitusohjelma, antavat Suomelle oikean suunnan. Toteutuksen osalta yritykset odottavat vielä tuloksia.

”Uskon kohtuullisen kriittisten arvioiden heijastelevan toteutumattomia lupauksia”, sanoo Kiiski. ”Itse koen eniten epävarmuutta verotuksen kehittämisen ja sääntelyn purkamisen toteuttamisessa. Toivotaan hallitukselle näkemyksellisyyttä ja rohkeutta ja pyritään antamaan heille työrauha”, Kiiski jatkaa.

Marraskuussa tehty Yritysparlamentti-kysely suunnattiin Keskuskauppakamarin valtuuskunnan ja hallituksen, alueellisten kauppakamarien hallitusten ja Kansainvälisen kauppakamari ICC:n Suomen osaston hallituksen jäsenille eri puolilla Suomea. Kyselyyn vastasi 215 yritysjohtajaa ja vastausprosentti on 54 %.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Hämeen kauppakamarin puheenjohtaja Tapani Kiiski, p. 0400 814 148
Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Kirsi Aaltio, p. 044 330 4013

Tietoja julkaisijasta

Hämeen kauppakamari
Aleksanterinkatu 17 A
15110 Lahti

040 563 5013https://www.hamechamber.fi/
Hämeen kauppakamarin tehtävänä on edistää yritysten toimintaedellytyksiä ja vaikuttaa yhteiskunnalliseen päätöksentekoon yritysten kilpailukyvyn turvaamiseksi. Lisäksi Hämeen kauppakamari edistää alueensa yritysten verkostoitumista ja yhteistyötä sekä tarjoaa jäsenilleen tietoa, palveluja ja kontakteja. Hämeen kauppakamarin toiminta-alueeseen kuuluvat Päijät-Hämeen maakunta, Kanta-Hämeen maakunnasta Hämeenlinnan ja Forssan seutukunnat sekä Keski-Suomesta Kuhmoinen.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Hämeen kauppakamari

Tuore talouskysely osoittaa suhdanteiden piristymistä Hämeessä23.5.2025 07:00:00 EEST | Tiedote

Hämäläisyritysten liikevaihto ja tilauskanta ovat kasvussa verrattuna edelliseen vuoteen, selviää Hämeen kauppakamarin toukokuun talouskyselystä. ”On ilahduttavaa nähdä liikevaihdon kasvua ja yli 32 prosentilla vastaajista kannattavuus paranee. Käännettä on pitkään odotettu ja yritysten aktiiviset toimet alkavat tuottaa tulosta”, toteaa Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.

Hämeen kauppakamari tekee merkittävän lahjoituksen LUT-yliopistolle Lahden kauppakorkeakoulun perustamiseen14.5.2025 09:55:24 EEST | Tiedote

LUT-yliopisto on perustamassa kokonaisvaltaisen kauppakorkeakoulun Lahteen ja käynnistää Lahdessa kauppatieteiden kandidaattikoulutuksen nykyisten maisteriohjelmien lisäksi syksyllä 2026. Hämeen kauppakamarin hallitus päätti kokouksessaan 13.5. tukea LUT-yliopiston kauppakorkeakoulun perustamista Lahteen 100 000 eurolla. ”Kokonaisvaltaisen kauppakorkeakoulun perustaminen on alueemme elinkeinoelämälle todella merkittävä ja alueen elinvoimaa vahvistava avaus. Hanke hyödyttää alueemme yrityksiä toimialaan katsomatta sekä Päijät-Hämeessä että Kanta-Hämeessäkin”, toteaa Hämeen kauppakamarin puheenjohtaja Olli Vormisto.

Hämeessä yritykset ovat tarttuneet ilmastotoimiin, mutta liiketoimintamahdollisuuksia ei vielä tunnisteta29.4.2025 14:35:39 EEST | Tiedote

Hämeessä yhä useampi yritys on laskenut toimintansa hiilijalanjäljen ja asettanut päästövähennystavoitteet verrattuna kahden vuoden takaiseen tilanteeseen, selviää Hämeen kauppakamarin huhtikuussa tekemästä ilmastokyselystä. ”Esimerkiksi suuret yritykset vaativat alihankkijoiltaan ilmastotoimia ja tämä ohjaa toimitusketjun yritysten toimintaan. Lisäksi julkisten hankintojen kilpailutuksissa edellytetään entistä enemmän ilmastotoimia”, toteaa Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye