Suomen Pelastusalan Keskusjärjestö SPEK

Finländarna vill inte upphöra med byggandet av skyddsrum

Dela
Största delen av finländarna anser att det är nödvändigt att bygga skyddsrum. Detta framgår av en enkät som Räddningsbranschens Centralorganisation i Finland låtit utföra. Man känner emellertid dåligt till skyddsrumssystemet och dess egenskaper. SPEK betonar att skyddsrummen fortfarande har en central roll i befolkningsskyddet som även omfattar evakueringar vid behov. Debatten om byggandet av skyddsrum har fokuserat speciellt på byggkostnaderna.

66 % av finländarna anser att man ska bygga skyddsrum också i fortsättningen. 11 % av de svarande ansåg att man kunde sluta bygga skyddsrum. Till och med 23 % vet ändå inte vad de tycker. SPEK har undersökt frågan också tidigare i sina enkäter, under åren 2008 och 2010, och båda gångerna har byggandet av skyddsrum fått majoritetens stöd.

Enkäten genomfördes av Suomen Kyselytutkimus Oy på uppdrag av Räddningsbranschens Centralorganisation i Finland. För undersökningen intervjuades sammanlagt 1000 fastlandsfinländare mellan 17 och 79 år.

Dålig kännedom av skyddsrumssystemet

I tidigare undersökningar har det kommit fram att man tvivlar på om det finns tillräckligt med skyddsrum till exempel i ett kärnvapenkrig. Detta visar klart att man har bristfälliga kunskaper om skyddsrumssystemets centrala egenskaper eller utgångspunkterna för utvecklandet av skyddsrummen. Skyddsrummen ger behöriga myndigheter operativ rörelsefrihet, tid att agera och skyddsmöjligheter också i de värsta scenarierna. Syftet med skyddsrummen är att ge skydd i områden där människorna också normalt rör sig, arbetar och bor.

De som motsätter sig byggandet av skyddsrum har lyft fram speciellt byggkostnaderna och deras effekter på boendekostnaderna. En debatt där skyddsrum enbart betraktas som en kostnadsfaktor är ensidig och styr föreställningarna i fel riktning.

– Det vore viktigare att diskutera den tillräckliga befolkningsskyddsförmågan. Kan vi skydda befolkningen på ett sätt som behövs för att kunna möta de allvarligaste hotmodellerna för det nationella försvaret? Det här frågar SPEK:s beredskapsdirektör Karim Peltonen. – Den aktuella enkäten visar att medborgarna anser att skyddsrummen är viktiga. Det är också fråga om den psykiska kriståligheten och dess upprätthållande.

Befolkningsskyddet är en funktionell helhet som omfattar bland annat räddnings-, släcknings- och röjningsuppgifter samt evakuering av befolkningen och skydd av befolkningen i skyddsrum som alternativ som kompletterar varandra. I utvecklingen av ett nationellt system är utmaningen alltså inte bara byggandet av själva skyddsrummen och byggkostnaderna.

Ytterliga information:
Verkställande direktör Kimmo Kohvakka, 040 483 8717
Beredskapsdirektör Karim Peltonen, 040 169 0996

Länkar

Om

Suomen Pelastusalan Keskusjärjestö SPEK
Suomen Pelastusalan Keskusjärjestö SPEK
Ratamestarinkatu 11
00520 HELSINKI

09 476 112, spekinfo@spek.fihttp://www.spek.fi

Följ Suomen Pelastusalan Keskusjärjestö SPEK

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Suomen Pelastusalan Keskusjärjestö SPEK

Tulitöiden aiheuttamat suurpalot ovat romahtaneet 30 vuodessa – Tulityökoulutusta pidetään tärkeänä12.9.2018 13:33:17 EEST | Tiedote

Ennen kuin tulitöiden turvallisuuskoulutus aloitettiin vuonna 1988, tulitöiden tekeminen aiheutti noin 40 prosenttia suurpaloista. Nykyisin hitsaus, laikkaleikkaus ja muut tulityöt aiheuttavat suurpaloista alle viisi prosenttia. Suomen Pelastusalan Keskusjärjestön teettämän kyselyn mukaan tulitöiden turvallisuuskoulutusta pidetään tärkeänä, joskin koulutuksen suhde työelämän realiteetteihin vaatii jatkuvaa kehittämistä.

”Jos kriisi puhkeaa tai sota syttyy” - Riskiviestintä informoi ja herättää epäilyksiä28.8.2018 14:35:24 EEST | Tiedote

Om krisen eller kriget kommer -esite herätti keväällä paljon keskustelua niin julkaisumaassa Ruotsissa kuin Suomessakin. Onko kyseessä vain informaation jakaminen, vai yritetäänkö ihmisten asenteisiin piilovaikuttaa tai suorastaan rivien välistä kertoa jotain, mitä ei ääneen voi sanoa? Suomen Pelastusalan Keskusjärjestö järjesti maanantaina 27.8. keskustelutilaisuuden, jossa tutkija Minna Lundgren Keski-Ruotsin yliopiston Risk and Crisis Research Center -yksiköstä kertoi ruotsalaisten kotitalouksien varautumisesta ja kotitalouksille suunnatusta riskiviestinnästä.

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye