Suomen Yrittäjät

Työterveyshuollon palvelut epäselviä yrittäjille

Jaa
Yrittäjien ja työterveyshuollon yhteistyössä on parantamisen varaa. Peräti yli puolet työterveyshuoltopalvelut työntekijöilleen järjestäneistä yrityksistä kokee, että työterveyshuollon palveluista ei ole hyötyä työkyvyn ylläpitämisessä ja sairauspoissaolojen ehkäisyssä. Asia käy ilmi Suomen Yrittäjien jäsenilleen tekemästä kyselystä.

- Iso osa vastaajista kokee, että ei hyödy työterveyshuoltopalveluista lainkaan, lainopillinen asiamies Harri Hellstén Suomen Yrittäjistä sanoo.

Lisäksi kolmasosassa työterveyshuollon työntekijöilleen järjestäneestä yrityksistä ei tiedetä täysin, mihin yritys on työterveyshuoltosopimuksessaan sitoutunut.

- Osassa yrityksiä työterveyshuoltopalvelut on selvästi järjestetty ainoastaan lakisääteisen velvollisuuden täyttämiseksi, Hellstén tulkitsee.

Työterveyshuolto hyvällä tolalla pk-yrityksissä

Kyselyssä kerättiin tietoa siitä, miksi kaikki pienet ja keskisuuret eli alle 250 henkeä työllistävät yritykset eivät vielä ole järjestäneet työterveyshuoltoa. Tätä ennen pienten yritysten työterveyshuollon tilanteesta ei ollut kattavaa tietoa. Hellsténin mukaan olikin yllätys, että peräti 88 prosenttia työnantajina toimivista Suomen Yrittäjien jäsenyrityksistä on järjestänyt työntekijöilleen työterveyshuollon. Kaikkein pienimmissä yrityksissä näin on tehnyt 83 prosenttia.

- Järjestämisprosentti Suomen Yrittäjien jäsenkentässä on korkea, kun ottaa huomioon, mitä muut asiaa koskevat raportit kertovat, Hellstén sanoo.

Kaikenkokoiset yrityksen mukaan lukien yksityisellä sektorilla yli 90 prosenttia palkansaajista on työterveyshuoltopalveluiden piirissä. 

Sairaanhoito järjestetty usein

Peräti 75 prosenttia työterveyshuoltopalvelut työntekijöilleen järjestäneistä yrityksistä on järjestänyt sekä ennalta ehkäisevän työterveyshuollon että sairaanhoidon. Palvelut järjestetään useammin laajana suuremmilla paikkakunnilla. Yrittäjän oman työterveyshuollon on järjestänyt 73 prosenttia Suomen Yrittäjien jäsenyrityksistä. Noin 80 prosenttia palvelun järjestäneistä on huolehtinut sekä ennalta ehkäisevästä työterveyshuollosta että sairaanhoidosta. Yksinyrittäjillä on työterveyshuolto harvemmin kuin muilla yrittäjillä.

Lue Suomen Yrittäjien Työterveyshuoltokysely tästä linkistä: Työterveyshuoltokysely

Lisätietoja:

lainopillinen asiamies Harri Hellstén, Suomen Yrittäjät, p. 09 2292 2940, harri.hellstén@yrittajat.fi

Suomen Yrittäjät on jäsenmäärältään elinkeinoelämän suurin, yli 116 000 jäsenyrityksen keskusjärjestö. Jäsenyritysten työllistävä vaikutus on yli puoli miljoonaa henkilöä. Jäsenyrityksistä puolet on yksinyrittäjiä ja puolet työnantajayrityksiä. Yrittäjäjärjestön toiminta rakentuu yli 400 paikallisyhdistyksestä, 21 aluejärjestöstä ja 52 toimialajärjestöstä. Lisätietoa Suomen Yrittäjistä saa osoitteesta www.yrittajat.fi.

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Suomen Yrittäjät
Suomen Yrittäjät
Käynti: Maistraatinportti 2 / Posti: PL 999
00240 HELSINKI

09 229 221 (vaihde klo 8.00-16.00)http://www.yrittajat.fi

Suomen Yrittäjät on jäsenmäärältään elinkeinoelämän suurin keskusjärjestö, joka ajaa yrittäjien sekä pienten ja keskisuurten yritysten asiaa. Jäseniä Yrittäjien paikallisyhdistyksissä on lähes 70 000 ja toimialajärjestöissä noin 36 000. Ne työllistävät Tilastokeskuksen (2023) mukaan yrittäjät mukaan lukien noin 590 000 henkilöä ja yritysten yhteenlaskettu liikevaihto on noin 171 miljardia euroa. Yrittäjäjärjestön toiminta rakentuu 372 paikallisyhdistyksestä, 21 aluejärjestöstä ja 60 toimialajärjestöstä. Lisätietoa: www.yrittajat.fi.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät

Työelämägallup: Joka neljännellä työelämässä olevalla on idea yrityksestä1.8.2025 07:30:00 EEST | Tiedote

Työelämägallupin mukaan yrittäjyys kiinnostaa monia työelämässä olevia. Peräti 28 % vastaajista kertoo saaneensa viimeisen vuoden aikana yritysidean tai useampia. Osuus on säilynyt lähes samana kuin vuoden 2023 ja 2025 mittauksissa. ”Kysely osoittaa, että merkittävä osa suomalaisista kantaa mielessään yritysideaa. Siksi on tärkeää tarjota riittävästi tukea yritystoiminnan aloittamiseen”, Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen sanoo.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye