Helsingin yliopisto julkaisee oppimissovelluksia avoimena lähdekoodina
28.12.2015 13:06:12 EET | Helsingin yliopisto | Tiedote
Helsingin yliopiston nyt julkaisemat sovellukset julkaistaan vapain käyttöoikeuksin. Lähdekoodin lisäksi annetaan ohjeet sovellusten käyttöönottoon ja sovelluskehitykseen osallistumiseen, joten sovelluksia voi jatkossa kehittää kuka tahansa. Näin ohjelmiston laatu paranee ja siihen saadaan enemmän toimintoja.
Myöhemmin on tarkoitus toteuttaa kehitysympäristö, jossa kehittäjät voivat testata sovelluksiaan valmiilla testidatalla.
– Avoin lähdekoodi avaa uudenlaisia yhteistyömahdollisuuksia yliopistolle. Yliopistot Hollannissa, Isossa-Britanniassa ja Suomessa ovat jo ilmaisseet kiinnostuksensa sovelluksiimme, opetusteknologiapäällikkö Sari Koski-Kotiranta sanoo.
Kaikki julkaistavat sovellukset ovat tuotantotasoisia, eli muut oppilaitokset voivat ottaa ne käyttöön, kunhan huolehtivat integraatioista opiskelijatietojärjestelmiinsä.
– Toivomme, että ohjelmistotoimittajat tai muut korkeakoulut kehittävät rajapinnat omiin järjestelmiinsä. Näin käyttöönotto olisi hyvinkin vaivatonta esimerkiksi pienemmille korkeakouluille, toteaa projektipäällikkö Tuomas Naakka.
Opiskelukavereiden kohtaamispalvelu avautuu tammikuussa
Nyt julkaistavia sovelluksia ovat opiskelijan ja opettajan käyttöön tarkoitetut Opintoni- ja Opetukseni-sivut, kurssien kotisivut sekä Avoimen yliopiston opintojen hakusivu. Alkuvuodesta 2016 julkaistaan opiskelijoiden ideoima opiskelukavereiden kohtaamispalvelu Opinder.
– Tietojenkäsittelytieteen opiskelijoiden keksimä opiskelijoiden kohtaamispalvelu Opinder on juuri sitä mitä opiskelijat tarvitsevat: helppo tapa tutustua toisiin opiskelijoihin opiskelun merkeissä, kertoo sovelluksen tuoteomistaja, verkkopedagogiikan asiantuntija Pauliina Kupila.
Käyttäjähaastatteluissa opiskelijat ovat antaneet kiitosta uusien palveluiden yhtenäisen ja visuaalisen ulkoasun lisäksi mobiilikäytettävyydestä.
Helsingin yliopisto kokeilee avoimen lähdekoodina julkaisemista laajasti ensimmäistä kertaa. Yliopistolaiset sen sijaan ovat aktiivisia avoimen lähdekoodin julkaisijoita. Esimerkiksi Linux-käyttöjärjestelmä on Helsingin yliopiston opiskelijan Linus Torvaldsin 1990-luvun alussa käynnistämä ohjelmistokehitysprojekti.
Lisätietoja
projektipäällikkö Tuomas Naakka, tuomas.naakka@helsinki.fi , puh. 02941 22238 tai 050 415 0228
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Hannamaija Helanderviestintäpäällikkö
Puh:0400 675 820hannamaija.helander@helsinki.fiTietoja julkaisijasta
Helsingin yliopistoPL 3
00014 Helsingin yliopisto
02941 22622 (mediapalvelu) 02941 911 (vaihde) (vaihde)https://www.helsinki.fi/fi/yliopisto
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin yliopisto
Järjestäytynyt rikollisuus pyrkii vaikuttamaan oikeusviranomaisiin Pohjoismaissa17.4.2026 09:43:40 EEST | Tiedote
Järjestäytyneen rikollisuuden epäasiallinen vaikuttaminen oikeusjärjestelmän viranomaisiin on kasvava ongelma kaikissa Pohjoismaissa, osoittaa uusi tutkimus. Ilmiö on odotettua hienovaraisempaa ja jää siksi usein piiloon.
E-kirjaston selainkäyttöliittymä julkaistaan 21.4.16.4.2026 13:11:40 EEST | Tiedote
Kuntien yhteistä E-kirjastoa on voinut tähän mennessä käyttää mobiilisovelluksella joko puhelimella tai tabletilla. 21.4. julkaistaan selainkäyttöliittymä, joka mahdollistaa E-kirjaston käyttämisen myös tietokoneella. Selainkäyttöliittymä on alkuvaiheessa beta- eli testiversio, jossa kaikki ominaisuudet eivät ole vielä käytössä. Mobiilisovellus säilyy käytössä entiseen tapaan.
Mitä jos seuraava lääkärikäyntisi päättyisi luontolähetteeseen?16.4.2026 07:55:20 EEST | Tiedote
Luonnossa vietetty aika edistää mielenterveyttä, toimintakykyä ja pärjäämistä. Vaikka tutkimusnäyttö on vahvaa, on tiedon soveltaminen terveydenhuollossa lapsen kengissä.
Korkeakoulujärjestelmään tarvitaan lisää vaikuttavuutta: pääkaupunkiseudulla valmistellaan uutta verkostomaista yhteistyömallia14.4.2026 10:00:06 EEST | Tiedote
Aalto-yliopisto, Haaga-Helia ammattikorkeakoulu, Helsingin yliopisto, Laurea-ammattikorkeakoulu ja Metropolia Ammattikorkeakoulu ovat käynnistäneet valmistelun yhteistyön tiivistämiseksi. Tavoitteena on vahvistaa suomalaisen korkeakoulutuksen ja tutkimuksen vaikuttavuutta verkostomaisen toimintamallin avulla.
Helsingin yliopiston Porthania peruskorjataan13.4.2026 09:31:00 EEST | Tiedote
Helsingin yliopistokiinteistöt Oy on tehnyt investointipäätöksen Porthania-rakennuksen laajasta peruskorjauksesta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme