Viikki-päivässä puhutaan evoluutiosta ja ihmetellään gorillaa
Seitsemättä kertaa järjestettävä Viikki-päivä esittelee kampuksen neljän tiedekunnan opetustarjontaa ja tutkimuspuolta. Alkuiltapäivästä on erityisesti abeille ja muille lukiolaisille suunnattu osio. Opiskeluinfojen jälkeen kaikille kiinnostuneille annetaan Tiedeiskuja, joissa tutkijat kertovat populaaristi tuoreista tutkimuksistaan.
Tiedeiskujen ja ensimmäistä kertaa järjestettävien iltaluentojen teemana on ”evoluutio viikkiläisittäin”. Juhlistamme Darwinin syntymän 200-vuotisjuhlaa sekä Lajien synty -teoksen 150-vuotispäivää. Teema kulkee päivän punaisena lankana, mutta päätarkoituksena on esitellä Viikin monipuolista opetustarjontaa, samaan aikaan modernia ja luonnonläheistä miljöötä sekä tehdä tiedettä tutuksi.
Infokeskuksen auloihin levittäytyvällä Teematorilla pääsee tutustumaan lähemmin tieteen sovelluksiin. Päivän aikana järjestetään myös suosittuja kiertokäyntejä Viikin opetus- ja tutkimustilan navettaan, löytöeläintaloon ja elektronimikroskopian laboratorioon.
Samana päivänä klo 13 on myös taiteilija Villu Jaanisoon veistoksen ”Kaikki on mahdollista” julkistamistilaisuus. Infokeskuksen edustalle pian istahtava lähes viisimetrinen gorilla on rakennettu käytetyistä autonrenkaista.
Lisätietoa ja tarkka ohjelma:
http://www.helsinki.fi/viikki/Verkkoarkisto2009/viikkipaiva2009.html
Tietoa Villu Jaanisoon veistoksesta:
http://www.helsinki.fi/viikki/Verkkoarkisto2009/gorilla.html
Lisätietoja:
Tiedottajat
Kirsikka Mattila, puh. (09) 191 58791
kirsikka.mattila@helsinki.fi
Sanna Schildt, puh. (09) 191 58018
sanna.schildt@helsinki.fi
Anna Rinnemaa, puh. (09) 191 58461,
anna.rinnemaa@helsinki.fi
Tietoja julkaisijasta

PL 3
00014 Helsingin yliopisto
02941 22622 (mediapalvelu) 02941 911 (vaihde) (vaihde)https://www.helsinki.fi/fi/yliopisto
Helsingin yliopisto on yli 40 000 opiskelijan ja työntekijän kansainvälinen yhteisö, joka tuottaa tieteen voimalla kestävää tulevaisuutta koko maailman parhaaksi. Kansainvälisissä yliopistovertailuissa Helsingin yliopisto sijoittuu maailman parhaan yhden prosentin joukkoon. Monitieteinen yliopisto toimii neljällä kampuksella Helsingissä sekä Lahden, Mikkelin ja Seinäjoen yliopistokeskuksissa. Lisäksi sillä on kuusi tutkimusasemaa eri puolilla Suomea ja yksi Keniassa. Yliopisto on perustettu vuonna 1640.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin yliopisto
Tarpeeton hoito kuormittaa terveydenhuoltoa, mutta sitä voidaan vähentää22.8.2025 10:13:35 EEST | Tiedote
Tarpeeton ja vähähyötyinen hoito on merkittävä ongelma terveydenhuollossa. Etenkin palautejärjestelmät ja potilaiden informointi hoidon haitoista kannattaa huomioida sen karsimista suunniteltaessa.
Henkirikokset vähenivät yli kolmanneksella 10 vuoden aikana22.8.2025 08:45:00 EEST | Tiedote
Henkirikokset laskivat Suomessa vuosien 2013–2023 seurantajaksolla 1,4 surmatusta henkilöstä 0,9 surmattuun 100 000 asukasta kohti, mikä tarkoittaa yli kolmanneksen vähennystä. Myönteinen kehitys näkyy varsinkin miehiin kohdistuneessa väkivallassa, ilmenee Helsingin yliopiston Kriminologian ja oikeuspolitiikan instituutin Henkirikoskatsauksesta.
Raskausmyrkytys lisää sydänsairauksien riskiä21.8.2025 09:15:29 EEST | Tiedote
Vaihdevuosioireiden lievittämiseen käytettävä hormonihoito taas pienentää nuorempana raskausmyrkytyksen saaneiden sydänsairauksien riskiä.
Politiikkasuositus: Palkokasvien käyttöä lisättävä väestön terveyden ja ruokavalion kestävyyden edistämiseksi20.8.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
Uusi politiikkasuositus esittää toimia palkokasvien saamiseksi nykyistä vahvemmin osaksi suomalaista ruokakulttuuria ja kuluttajien arkea. Tavoitteena on vauhdittaa elintarviketuotannon innovaatioita, edistää hyvää ravitsemusta ja terveyttä sekä vahvistaa kotimaisen ruoantuotannon kestävyyttä ja valkuaisomavaraisuutta.
Hyönteislajien uhanalaisuusarvioiden puute vaikeuttaa luonnonsuojelua20.8.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Vain 1,2 prosenttia maailman miljoonasta tunnetusta hyönteislajista on saanut uhanalaisuusarvion. Tämä vaikeuttaa monimuotoisuuden arviointia ja luonnonsuojelutoimenpiteitä. Uhanalaisuusluokittelun kattavuutta voitaisiin parantaa riittävän suurten havaintoaineistojen ja uusien tilastollisten menetelmien avulla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme