Päivystys-, teho- ja palovammapotilaille uudet tilat Jorviin - täydennyksiä aikaisempaan tiedotteeseen
11.1.2016 12:21:09 EET | HUS | Tiedote

Päivystyslisärakennukseen sijoittuvat aikuisten ja lasten päivystykset, kaksi päivystysosastoa, osasto U2 tehohoito- ja palovammapotilaille, päivystysröntgen, välinehuoltokeskus, Espoon sosiaali- ja kriisipäivystys sekä opetustiloja. Rakennuksen viidestä kerroksesta neljässä on varsinaista sairaalatoimintaa. Sisäänkäynti lasten ja aikuisten päivystyksiin siirtyy Turuntien puolelle.
Päivystyslisärakennuksen tilat otetaan käyttöön vaiheittain tammikuun aikana. Ensimmäisenä muutti Espoon sosiaali- ja kriisipäivystys ja viimeisenä muuttavat päivystystykset 26.1.2016.
Jorvin päivystystoiminta harppaa ison askeleen eteenpäin uusissa tiloissa
Jorvin aikuisten ja lasten päivystykset siirtyvät viihtyisämpiin, turvallisempiin ja suurempiin tiloihin tammikuun lopussa. Jorvin päivystyksissä käy keskimäärin 145 aikuista ja 65 lasta vuorokaudessa. Uusien tilojen rakentamisen aikana Jorvissa on kehitetty monipuolisesti toimintaprosesseja tavoitteena päivystyspotilaan nopeampi hoito.
- Jorvin sairaalan päivystyslisärakennus on monella tavalla merkittävä hanke. Jo investointina se on ollut suuri: yli 17 000 neliömetriä ja 58 miljoonaa euroa. Tärkeintä on kuitenkin itse toiminta. Päivystysyksiköt palvelevat suurta ja kasvavaa pääkaupunkiseudun läntisen alueen väestöä. Aikaisemmat tilat ovat ahtaat ja osin epätarkoituksenmukaiset. Kuitenkin niissäkin tiloissa toiminta on kehittynyt mallikkaasti todelliseksi perusterveydenhuollon ja erikoissairaanhoidon yhteispäivystykseksi. Kiireellisen hoidon tarpeessa olevien potilaiden sujuva ja laadukas hoito on eräänlainen julkisen terveydenhuollon "näyteikkuna", jossa saatujen kokemusten perusteella moni arvioi koko terveydenhuoltojärjestelmää, toteaa toimitusjohtaja Aki Lindén HUS:sta.
Aikuisten päivystyksessä valtaosa päivystyspotilaista tapaa ensimmäisenä akuuttilääkärin ja sairaanhoitajan, jotka yhdessä määrittelevät hoidon tarpeen ja tarvittavat tutkimukset. Päivystyspotilaat jaotellaan ns. käveleviin ja tarkkailua vaativiin potilaisiin, joille on omat tilansa. Hoitoa annetaan viimeisimpien akuuttilääketieteen mallien mukaisesti. Kaikkien erikoisalojen valvonta- ja tarkkailupaikat ovat nyt päivystyksessä samoissa isoissa tiloissa, mikä tehostaa henkilöstöresurssien käyttöä.
Päivystyspotilaan hoito jatkuu tarpeen mukaan HYKS Akuutin päivystysosastolla tai Espoon sairaalan päivystysosastolla, josta löytyy geriatrista erityisosaamista.
- Uusi päivystys ja siihen liittyvä Espoon sairaalan päivystysosasto ovat tärkeässä osassa, kun kehitämme entistä avohoitopainotteisempaa vanhusten palvelujärjestelmää. Äkillisesti sairastuneet ikäihmiset pääsevät nyt nopeammin oikeanlaiseen hoitoon. Päivystyksestä iäkäs potilas kotiutuu kotiutustiimin avustamana tai siirtyy uudentyyppiselle päivystysosastolle enintään viideksi vuorokaudeksi. Vuoden 2016 loppupuolella valmistuva Espoon uusi sairaala luo Jorvin alueelle kampuksen, jossa potilaan hoito yhteistyössä HUS:n kanssa saadaan aivan uudelle tasolle, kertoo perusturvajohtaja Juha Metso Espoosta.
Myös Suomen toiseksi suurimmassa lasten päivystyksessä Jorvissa tehdään hoidon tarpeen arviointi ja potilas ohjataan voinnin ja oireiden mukaan sairaalapäivystykseen tai iltaisin ja viikonloppuisin toimivaan yhteispäivystykseen. Osa päivystyspotilaista tullaan ohjaamaan jatkossa hoitajavastaanotolle. Lasten päivystyksessä on kymmenen seurantapaikkaa, joissa voidaan hoitaa lyhytaikaista sairaalahoitoa tarvitsevia lapsia vuodeosaston sijaan.
Valtakunnallinen palovammakeskus Jorviin
Jorvin päivystyslisärakennuksen osasto U2 on uudenlainen tehohoidon ja palovammapotilaiden koko hoitoketjun kattava yksikkö. Sen tehohoitopaikoilla hoidetaan palovammatehopotilaita sekä yleistehopotilaita. Lisäksi yksikössä on palovammapotilaiden vuodeosastopaikkoja, poliklinikka, kuntoutustilat ja leikkaussali. Töölön sairaalasta Jorviin siirtyvä palovammapotilaiden hoito saa uusien tilojen myötä kansainväliset suositukset täyttävät modernit tilat. Hyksissä tehohoitoa vaativia palovammapotilaita hoidetaan vuosittain 50-70.
- Osasto U2 edustaa terveydenhuollon kaikkien vaativinta hoitotasoa, ns. tertiäärihoitoa. Osastolla hoidetaan potilaita kaikkialta Suomesta, sillä Hyksillä on valtakunnallinen vastuu vaativimpien palovammojen hoidosta. Nykyiset tilat Töölön sairaalassa ovat vanhanaikaiset ja riittämättömät. Uudet tilat merkitsevät suurta edistysaskelta pienen, mutta erittäin vaativan potilasryhmän hoidolle, sanoo Aki Lindén.
Uudessa välinehuoltokeskuksessa hyödynnetään uusinta teknologiaa
Päivystyslisärakennuksen välinehuoltokeskuksessa erilaiset uudelleenkäytettävät sairaalainstrumentit puhdistetaan, pakataan ja lopuksi sterilisoidaan. Välinehuoltokeskuksessa käytetään robotiikkaa ja vihivaunuja välineiden läpimenoaikojen nopeuttamiseen. Robotiikka myös helpottaa tekemällä raskaimmat työtehtävät ja samalla henkilökunnan aikaa vapautuu välineiden lajittelu-, tarkastus-, kokoamis- ja pakkaamistehtäviin. Robotit kuljettavat puhdistetut välineet pakkauspöydille ja valmiit välinepakkaukset sekä instrumenttikorit höyrysterilointikoneisiin.
Liitteestä löytyy lisätietoa päivystyslisärakennuksen toiminnoista ja toteutuksesta.
Lisätietojen antajat: Katso liite
Kuvat





Liitteet
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HUS
HUS övergår till att skicka patientbrev i första hand elektroniskt21.10.2026 07:30:00 EEST | Pressmeddelande
HUS tar Suomi.fi-meddelanden i användning 26.10.2026. Efter det skickas patientbrev till myndiga personer till Maisa, Suomi.fi-meddelanden eller OmaPosti. Pappersbrev får ännu de patienter som inte har tagit e-tjänster i användning.
HUS siirtyy lähettämään potilaskirjeet ensisijaisesti sähköisesti21.10.2026 07:30:00 EEST | Tiedote
HUS ottaa Suomi.fi-viestit käyttöön 26.10.2026. Tämän jälkeen täysi-ikäisten potilaskirjeet toimitetaan Maisaan, Suomi.fi-viesteihin tai OmaPostiin. Paperikirjeen saavat edelleen ne potilaat, jotka eivät ole ottaneet sähköisiä palveluja käyttöön.
HUS to primarily deliver patient letters electronically21.10.2026 07:30:00 EEST | Press release
HUS will start using Suomi.fi messages on October 26, 2026. From that date onward, letters to patients over the age of 18 are delivered to Maisa, Suomi.fi messages, or OmaPosti. Patients who have not enabled electronic services will continue to receive paper letters.
Sammanslutningens styrelse valde HUS nya leverantör av bilddiagnostisk lösning5.10.2026 13:16:05 EEST | Pressmeddelande
På sitt möte valde sammanslutningens styrelse HUS nya leverantör av bilddiagnostisk lösning och behandlade verksamheten och ekonomin för januari–augusti 2026.
Yhtymähallitus valitsi HUSin kuvantamisratkaisun toimittajan5.10.2026 13:16:05 EEST | Tiedote
Yhtymähallitus valitsi kokouksessaan HUSin kuvantamisratkaisun toimittajan sekä käsitteli tammi−elokuun 2026 toimintaa ja taloutta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
