Suomalainen suurtutkimus: Tyypin 1 diabetekselle tyypillisenä pidetty insuliinisokki onkin yleisempää tyypin 2 diabeetikoilla
28.10.2013 09:45:00 EET | Novo Nordisk Farma Oy | Tiedote
- Tutkimus on ainutlaatuinen koko maailmassa. Suomessa on poikkeuksellisen hyvät terveydenhuollon rekisterit, jotka mahdollistivat kaikkien suomalaisten insuliinia käyttävien potilaiden tietojen haun jopa kymmenen vuoden ajalta. Tiedot on kerätty Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen ja Kelan rekistereistä, kertoo tutkimuksen päätutkija, dosentti Pasi Korhonen EPID Researchista.
Hypoglykemiaa eli tilaa, jossa verensokeri laskee liian matalaksi, ei aiemmin ole pidetty tyypin 2 diabetekseen liittyvänä ongelmana. Tuore suomalainen suurtutkimus kuitenkin paljastaa, että itse asiassa tyypin 2 diabetespotilailla oli enemmän sairaalahoitojaksoja insuliinisokkien takia kuin tyypin 1 diabetespotilailla. Insuliinisokin riski oli 16 % suurempi tyypin 2 diabeetikoilla. Tutkimukseen sisältyivät kaikki 76 000 suomalaista diabeetikkoa jotka aloittivat insuliinihoidon vuosina 2000 -2009.
Insuliinisokki on erittäin vakava tila, jonka vaikutukset voivat kestää jopa kuukausia tapahtuman jälkeen.
- Insuliinisokki voi muun muassa kaksinkertaistaa tyypin 2 diabeetikon riskin saada sydänkohtaus. Insuliinihoito on sitä saaville potilaille välttämätöntä, mutta on hyvin tärkeää ehkäistä matalia verensokereita, kuitenkaan tinkimättä hyvästä verensokerien hallinnasta, toteaa lääketieteellinen johtaja Tero Saukkonen Novo Nordisk Farma Oy:stä.
Insuliinisokeilla on yhteiskunnallista merkitystä, sillä niistä johtuvien sairaalahoitojen kulut ovat merkittäviä. Sairaalahoitojaksoja vakavan hypoglykemian takia on kymmenen vuoden aikana kirjattu 25 000, eli noin 2000 - 3000 sairaalahoitojaksoa joka vuosi. Määrä on pienentynyt viime vuosina uusien insuliinien käyttöönoton jälkeen. Hypoglykemioiden hoito maksaa yhteiskunnalle suorina kustannuksia arviolta 2-3 miljoonaa euroa vuodessa. Myös hypoglykemioiden, jotka eivät vaadi sairaalahoitoa, kustannus on kova muun muassa lisääntyneinä sairauspoissaoloina sekä heikentyneenä työkykynä. Näistä kuluista ei ole olemassa kattavia laskelmia.
Eri insuliineilla merkittäviä eroja
Tutkimuksessa selvisi, että insuliinisokeilla on selkeä yhteys käytössä olevaan insuliinihoitoon. Riski on suurin potilailla, jotka käyttävät vanhempaa NPH-insuliinia.
Uudempien ns. insuliinianalogien käyttäjillä riski saada insuliinisokki on sen sijaan selkeästi pienempi. Sairaalahoitoa vaativan insuliinisokin ilmaantumisen vaara keskimäärin 4 vuoden kuluessa insuliinihoidon aloituksesta oli
• 22 % pienempi detemirinsuliinia käyttävillä diabeetikoilla ja 10 % pienempi glargininsuliinia käyttävillä diabeetikoilla verrattuna NPH-insuliiniin.
• Varsinkin tyypin 2 diabeetikot hyötyivät eniten uusista insuliineista: detemirinsuliinin aloittamisen jälkeen tyypin 2 diabeetikolla oli 24 % pienempi riski saada sairaalahoitoa vaativa hypoglykemia kuin NPH-insuliinilla ja 21 % pienempi riski kuin glargininsuliinilla. Tyypin 2 diabeetikoilla NPH- ja glargininsuliinilla ero insuliinisokin ilmaantuvuudessa ei ollut tilastollisesti merkitsevä.
- Käytännössä tämä tarkoittaa, että insuliinianalogien käyttö vähentää insuliinisokkitapauksia useilla sadoilla vuosittain, toteaa Tero Saukkonen.
Detemirinsuliinia on ollut Suomessa saatavana vuodesta 2004 ja glargininsuliinia vuodesta 2003. Näillä ns. insuliinianalogeilla insuliini siirtyy hitaammin pistoskohdasta verenkieroon, jolloin vaikutusaika pitenee merkittävästi. Vaikutus on myös tasaisempi ja vaihtelee vähemmän päivästä toiseen. Juuri näiden ominaisuuksien vuoksi hypoglykemia -kohtauksen riski pienenee.
Tutkimuksen toteutti EPID Research ja rahoitti Novo Nordisk Farma Oy. Tutkimustulokset on julkaistu Pharmacoepidemiology and Drug Safety -tiedelehden verkkosivuilla 21.10.2013. Tutkimustulokset on päivitetty vuoden 2012 alustavista tuloksista tarkennetuilla analyyseillä.
Lisätietoja:
Novo Nordisk Farma Oy:
Yhteiskuntasuhde- ja viestintäjohtaja
Karoliina Vuopala
Puh: 050 4320708
kvup@novonordisk.com
Lääketieteellinen johtaja
Tero Saukkonen
Puh: 040 843 3339
tskk@novonordisk.com
EPID Research:
Pasi Korhonen
Toimitusjohtaja, dosentti
Puh. 050 365 2990
Liitteet
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Novo Nordisk Farma Oy
Novo Nordisk Suomen johdossa uusia nimityksiä26.5.2026 11:23:16 EEST | Tiedote
Novo Nordisk Suomi on nimittänyt kaupalliseksi johtajaksi Leena Leskisen ja lääketieteellisen tiimin esihenkilöksi Iiro Karhiahon.
Wegovy®-valmisteelle ei rajoitettua peruskorvattavuutta14.4.2026 17:05:56 EEST | Tiedote
Lääkkeiden hintalautakunta on tiistaina 14. huhtikuuta päätöksellään hylännyt Wegovy® -valmisteelle (vaikuttava aine semaglutidi) tehdyn hakemuksen rajoitetun peruskorvattavuuden vahvistamiseksi.
Turku onnistui: Varissuo-Lausteella lasten liikuntaharrastaminen kasvaa ennätysvauhtia22.1.2026 11:36:26 EET | Tiedote
Matalankynnyksen harrastusryhmät ja -päivät ovat vauhdittaneet Boostii-edulla harrastamista kolmella suuralueella. Turku näyttää mallia miten taloudellisia ja sosiaalisia harrastamisen esteitä voidaan taklata, kun kaupunki päättää panostaa yhdenvertaisuuteen.
Lihavuudesta-podcastin tavoitteena on lisätä ymmärrystä ja muuttaa lihavuuspuhetta29.9.2025 13:14:15 EEST | Tiedote
Lihavuus on yksi Suomen suurimmista kansanterveyden haasteista, mutta keskustelu aiheesta vilisee edelleen asiavirheitä ja leimaavia asenteita. Uuden podcast-sarjan kautta asiantuntijat haluavat lisätä ymmärrystä lihavuudesta sairautena sekä edistää tutkimukseen perustuvaa ja rakentavaa keskustelua.
Lihavuudesta yli 2,5 miljardin lisäkustannukset yhteiskunnalle vuosittain10.6.2025 06:00:00 EEST | Tiedote
Tuore suomalaistutkimus selvitti hoitamattomasta lihavuudesta aiheutuneita kustannuksia, kuten sairauspoissaoloja, työkyvyttömyyttä ja ennenaikaista kuolleisuutta sekä terveydenhuollon kuluja väestötasolla. Epäsuorat kustannukset ovat huomattavasti suuremmat kuin suorat terveydenhuollon kustannukset. Sairauspoissaolot ja työkyvyttömyyseläkkeet muodostavat merkittävimmän osan yhteiskunnalle koituvista epäsuorista kustannuksista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
