Energiaratkaisut rohkaisevat yrityksiä kasvuun ja työllistämiseen
22.4.2010 09:55:09 EEST | Suomen Yrittäjät | Tiedote
Suomen Yrittäjät on tyytyväinen hallituksen esittämään kahteen uuteen ydinvoimalupaesitykseen. Yritysten kilpailukyvyn ja toimintaedellytysten turvaamiseksi energiaa on oltava saatavissa kaikissa olosuhteissa edullisesti ja luotettavasti. Energiakustannukset vaikuttavat viennin kilpailukykyyn, yritysten investointimahdollisuuksiin, kotitalouksien ostovoimaan ja yleiseen taloudelliseen kehitykseen. Suomeen tarvitaan lisää edullista perusvoimaa korvaamaan käytöstä poistuvaa sekä kasvihuonekaasupäästöjä aiheuttavaa kapasiteettia. Uuden sähköntuotantokapasiteetin rakentamisella voidaan myös vähentää merkittävästi riippuvuutta tuontienergiasta.
Myönteinen periaatepäätös olisi kuitenkin tullut antaa kaikille kolmelle hakijalle, jolloin markkinat olisivat ohjanneet tehtäviä investointeja. Tällöin ydinvoiman lisärakentamista suunnittelevat yhtiöt olisivat itse markkinatilanteen huomioon ottaen ratkaisseet, onko investoinnin toteuttaminen kannattavaa.
Uusiutuvan energian tukipaketti
Samassa yhteydessä hallitus antoi myös esityksensä uusiutuvan energian tukemisesta. Esitys sisältää muun muassa tuen pienpuun haketukseen, päästöoikeuden hinnasta riippuvan sähköntuotannon tuen puuenergialle sekä syöttötariffin tuulivoimalle, biokaasulle ja pienimuotoiselle sähkön ja lämmön yhteistuotannolle puupolttoaineilla.
Suomen Yrittäjien mielestä uusiutuvan energian tukipaketti on pääpiirteissään perusteltu, sillä EU:n Suomelle asettamat velvoitteet edellyttävät uusiutuvan energian käytön huomattavaa kasvattamista. Tämä ei toteudu ilman näiden energiamuotojen tukia.
Kotimaisen uusiutuvan energian käytön kasvattaminen parantaa Suomen energiaomavaraisuutta ja tuo pk-yrityksille uusia liiketoimintamahdollisuuksia. Energiakustannusten kannalta on tärkeää saada kannattavimmat uusiutuvan energian tuotantomuodot markkinoille. Suomessa puuenergia on kohtuuhintaista uusiutuvaa energiaa. Puuenergian käyttöä edistettäessä on kuitenkin huolehdittava siitä, että puuta käytetään ensisijaisesti mahdollisimman korkean jalostusasteen tuotteisiin. Teollisuuden ainespuuta ei saa ohjautua energiakäyttöön.
Mittavan tukipaketin puitteissa uusiutuvan energian käytölle maksettaisiin vuonna 2020 tukea noin 340 miljoonaa euroa vuosittain. Lisäksi maksettaisiin investointitukia. Huomattavan osan uusiutuvan energian tuesta, arviolta 200 miljoonaa euroa vuodessa vuonna 2020, muodostaa tuulivoiman ja biokaasun syöttötariffi. Suunnitteilla olevassa syöttötariffijärjestelmässä kustannustehokkuusnäkökohdat on kuitenkin huomioitu melko hyvin. Tuulivoiman osuuden kasvattaminen lisää sähköntuotannon vaihteluita. Vaihteluita tasaamaan on oltava saatavissa riittävästi säätövoimaa, mikä puoltaa vesivoiman lisärakentamista.
Lisätietoja:
Johtaja Risto Suominen, Suomen Yrittäjät, p. 0500 417 889
Ympäristöekonomisti Johanna Hietamäki, Suomen Yrittäjät, p. 040 842 4292
YRITTÄJYYS KANTAA SUOMEA
Tietoja julkaisijasta
Suomen YrittäjätKäynti: Maistraatinportti 2 / Posti: PL 999
00240 HELSINKI
09 229 221 (vaihde klo 8.00-16.00)http://www.yrittajat.fi
Suomen Yrittäjät on jäsenmäärältään elinkeinoelämän suurin keskusjärjestö, joka ajaa yrittäjien sekä pienten ja keskisuurten yritysten asiaa. Jäseniä Yrittäjien paikallisyhdistyksissä on lähes 70 000 ja toimialajärjestöissä noin 36 000. Ne työllistävät Tilastokeskuksen (2023) mukaan yrittäjät mukaan lukien noin 590 000 henkilöä ja yritysten yhteenlaskettu liikevaihto on noin 171 miljardia euroa. Yrittäjäjärjestön toiminta rakentuu 372 paikallisyhdistyksestä, 21 aluejärjestöstä ja 60 toimialajärjestöstä. Lisätietoa: www.yrittajat.fi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät
Mediakutsu: Arkipyhät, Trump, julkisuus ja kasvu esillä – Yrittäjät SuomiAreenassa1.6.2026 15:36:06 EEST | Tiedote
Suomen Yrittäjät tuo Porin SuomiAreenaan päivänpolttavia keskusteluaiheita ja huippupuhujia. Yrittäjillä on Satakunta-lava hallussa tiistaina 23.6. kello 10–18. Kaikkia kahdeksaa keskustelua voi seurata paikan päällä ja suorana lähetyksenä MTV Katsomossa.
Työelämägallup: Kolmannes työssäkäyvistä siirtäisi kesälomaa elokuulle30.5.2026 06:45:00 EEST | Tiedote
Työelämässä olevista runsas kolmannes (35 %) siirtäisi koulujen kesälomaa muutamalla viikolla eteenpäin siten, että elokuu olisi lomakuukausi. Kesälomien siirtoa kannattavat muita useammin yrittäjät ja yksityiset ammatinharjoittajat. Miehet kannattavat muutosta naisia useammin, ja kannatus kasvaa vastaajan iän myötä.
Työelämägallup: SDP:n etumatka kaventunut – epätietoisten osuus kasvaa29.5.2026 07:01:48 EEST | Tiedote
SDP:n kannatus työelämässä olevien ykköspuolueena on laskenut. Puoluetta äänestäisi nyt 18 prosenttia vastaajista, kun viime kesäkuussa kannatus oli 21 prosenttia. Samalla epätietoisten osuus on kasvanut 11 prosentista 17 prosenttiin. Naisista lähes joka neljäs ei osaa sanoa, mitä puoluetta äänestäisi.
Suomen Yrittäjät tyytyväinen mietintöön hankintalaista – yhä useampi yritys valmis tarjoamaan julkiselle sektorille27.5.2026 18:42:11 EEST | Tiedote
Suomen Yrittäjät arvioi, että eduskunnan talousvaliokunnan mietintö hankintalaista lisää kilpailua. ”Lakimuutos avaa julkisia hankintoja nykyistä laajemmin pk-yrityksille. Temppuilu kilpailutusten kiertämiseksi toivottavasti loppuu”, Suomen Yrittäjien johtaja Harri Jaskari sanoo. Eduskunnan täysistunnon on määrä käsitellä lakia lähipäivinä.
Yrittäjät: Isot yritykset pitävät pieniä pankkeinaan – Valvova viranomainen perustettava nopeasti26.5.2026 13:49:14 EEST | Tiedote
Suomen Yrittäjät vaatii, että maksuehtolain noudattamista varten perustetaan viipymättä valvova viranomainen. – Isot yritykset käyttävät pienempiään pankkeinaan. Väitetään, että pitkistä maksuajoista on sovittu, vaikka todellisuudessa ne on saneltu. Maan tapa on, että isot toimijat ilmoittavat yksipuolisesti, milloin pienyrittäjä saa rahansa, puheenjohtaja Petri Salminen sanoo.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme