Dragon Ball 10 vuotta Suomessa
2.4.2013 13:57:31 EEST | Tammi | Tiedote
Dragon Ballin menestys takasi sen, että japanilaisten sarjakuvien julkaisua jatkettiin. Niistä on ajan kuluessa muodostunut luonteva osa suomalaisnuorten lukuharrastusta. Kustannusosakeyhtiö Tammi on edelleen Suomen suurin mangakustantaja ja se julkaisee noin 100 uutuutta vuosittain. Tällä hetkellä julkaistavista sarjoista suosituimpia sarjoja ovat Weed, Naruto ja Soul Eater.
Alkuaikoihin verrattuna mangamarkkinat ovat pirstaloituneet. Kun Dragon Ballia lukivat miltei kaikki mangan ystävät, nykyään kukin valitsee omat suosikkinsa runsaammasta tarjonnasta. Myydyimpiä ovat edelleen Dragon Ballin kaltaiset, usein humoristiset seikkailu- ja toimintasarjat.
Manga on löytänyt tiensä suomalaislukijoiden sydämiin eksotiikalla, visuaalisuudella ja kiehtovilla tarinakokonaisuuksilla. Japanilaisia sarjakuvia lukevat kouluikäisten poikien lisäksi yhä enemmän myös tytöt sekä aikuiset. Hyvä tarina kelpaa ikään ja sukupuoleen katsomatta, kuten Tintti ja Asterix ovat todistaneet.
Lisätietoja:
Toimituspäällikkö Antti Valkama, antti.valkama@tammi.fi
Arvostelukappaleet: tiedotus@tammi.fi
Avainsanat
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tammi
”Pihalla oli jotakin outoa” – Leena Lehtolaisen nuorten kirjoituskilpailun voittajat selvillä28.5.2026 17:14:20 EEST | Tiedote
Kirjailija Leena Lehtolainen julkaisi ensimmäisen kirjansa vain 12-vuotiaana toukokuussa 1976. Viisikymmentä vuotta myöhemmin, toukokuussa 2026, Tammi julkaisee Leena Lehtolaisen 42. teoksen, nuortenromaanin Kissajumalan kevät. Se on mukaelma Lehtolaisen esikoisteoksesta. Lehtolaisen huikeaa uraa juhlistettiin kustantaja Tammen järjestämällä 12-13-vuotiaille nuorille suunnatulla kirjoituskilpailulla, jonka voittajat on nyt julkistettu.
Jeffrey Epsteinin rikosvyyhtiä valottava tietokirja julkaistaan maailmanlaajuisesti kesäkuussa20.4.2026 10:02:23 EEST | Tiedote
James Pattersonin kirjoittama Epstein - Sikamaisen rikas pureutuu Jeffrey Epsteinin taustoihin sekä häneen kytkeytyvän rikosvyyhdin seurauksiin ja uhrien kokemuksiin. Kirjan suomentaa Ilkka Rekiaro.
Tiedote: Tammen syksy 2026 on julkistettu15.4.2026 12:00:00 EEST | Tiedote
Maria Kallio -sarjan 17. osa Lähtölaukaus huipentaa Leena Lehtolaisen juhlavuoden elokuussa
Leena Lehtolaisen juhlavuoden kirjoituskilpailu nuorille21.1.2026 13:14:12 EET | Tiedote
Kirjailija Leena Lehtolainen viettää tänä vuonna 50-vuotistaiteilijajuhlaansa. Hänen uransa alkoi Tammella vain 12-vuotiaana 1976. Merkkivuoden kunniaksi Lehtolainen ja hänen kustantajansa Tammi julistavat nuorille kirjoituskilpailun, jonka tarkoitus on innostaa kuudes- ja seitsemäsluokkalaisia koululaisia kirjoittamaan ja sitä kautta sanoittamaan omia tunteitaan ja maailmaansa.
Kirjailijat lavalla -keskustelusarja punoo yhteen Kansallisteatterin kevätohjelmiston teemoja ja WSOY:n ajankohtaisia kirjoja20.1.2026 09:35:16 EET | Tiedote
Keväällä 2026 Suomen Kansallisteatteri ja WSOY tuovat lavalle uuden Kirjailijat lavalla -ohjelmakokonaisuuden, jossa tunnetut kirjailijat sukeltavat syvälle inhimillisyyden, tunteiden ja tarinoiden maailmaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme