Nebula investoi suomalaisten PK-yritysten kilpailukyvyn parantamiseen
8.3.2016 08:00:00 EET | Zeeland Family Oyj | Tiedote
Useissa yrityksissä sovellusten siirtäminen palvelupohjaiseen pilvimalliin on jo hyvässä vauhdissa ja pilviratkaisujen edelläkävijänä Nebula haluaa vauhdittaa tätä muutosta entisestään investoimalla pilviautomaatioon. Nebulan laskemien mukaan pienten ja keskisuurten yritysten on mahdollista saavuttaa 15-25% säästöt IT-infrastruktuuriin kohdistuvien kulujen osalta juuri pilvipalveluiden ja –automaation avulla.
− Me uskomme pienten ja keskisuurten suomalaisten yritysten kilpailukykyyn ja haluamme omalta osaltamme auttaa parantamaan sitä. Ottamalla pilvipalvelut käyttöön jokaisella suomaisella pk-yrityksellä on mahdollisuus alentaa merkittävästi IT-infrastruktuuriin liittyviä kustannuksia, saavuttaen samalla yrityksille tärkeää kustannusjoustoa, kertoo Nebulan toimitusjohtaja Pekka Eloholma.
− Oma Nebula Pilvi 9 oli Pohjoismaiden ensimmäinen pilvipalvelu, joka tarjoaa mahdollisuuden minuuttipohjaiseen laskutukseen, Eloholma lisää.
Paitsi teknologiaan ja tuotekehitykseen, voimakkaasti kasvava Nebula investoi myös henkilöstöönsä.
− Olemme kouluttaneet omaa henkilöstöämme kahden edellisen vuoden aikana tärkeimpien pilvipalveluiden sertifioiduiksi huippuosaajiksi. Tämä tukee tavoitettamme olla Pohjoismaiden ykkönen vuonna 2017 hallituissa, avaimet käteen –periaatteella tuotetuissa pilvipalveluissa ja tähän tarvitaan alan parhaat tekijät. Oikean pilven valinta on havaintojemme mukaan usealle yritykselle haastava tehtävä. Lähdemme siitä, että asiakkaiden kannattaa valita tarpeeseensa sopivin pilvipalvelu, joka voi olla joko oma OpenStack-pohjainen pilvemme Nebula Pilvi 9, Amazonin AWS tai Microsoftin Azure. Siksi meillä on tälläkin hetkellä esimerkiksi kymmeniä AWS-sertifioituja pilviosaajia talossa. Tarve vaativien muutoshankkeiden läpivientiin kykeneville osaajille on jatkossa entistä isompi, Eloholma toteaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pekka Eloholma, toimitusjohtaja, Nebula Oy, puh. 050 555 5590, pekka.eloholma@nebula.fi
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Zeeland Family Oyj
Zeeland Family laajenee Lahteen20.9.2018 09:01:58 EEST | Tiedote
Suomen monipuolisin markkinointiviestinnän toimisto Zeeland Family avaa toimipisteen Lahteen. Lahti on yhtiön kymmenes toimipiste Suomessa.
Zeeland Family kasvaa yritysostoin vahvaksi toimijaksi maakunnissa1.6.2018 12:45:11 EEST | Tiedote
Suomen suurin luova markkinoinnin ja viestinnän palvelutoimisto Zeeland Family jatkaa kasvuaan sekä Suomessa että kansainvälisesti.
Risto Etelämäki Zeeland Familyn luovaksi johtajaksi – kolmatta luovaa johtajaa haetaan9.5.2018 08:48:30 EEST | Tiedote
Zeeland Family on nimittänyt Risto Etelämäen luovaksi johtajaksi 4.5.2018 alkaen. Etelämäen rooli luovana johtajana on rakentaa Zeeland Familyn luovaa kulttuuria sekä johtaa yhtiön luovaa prosessia.
Vuosikertomus puolessatoista minuutissa: Zeeland Family teki vuodestaan huumorivideon12.4.2018 12:26:42 EEST | Tiedote
Zeeland Familylle 2017 oli huippuvuosi. Arjessa toimintamme ei ole leikkiä mutta joskus on hyvä ottaa vähän rennommin. Halusimme näyttää, ettei pörssiyhtiön vuosikertomuksen tarvitse olla jäykkä ja tylsä.
KUTSU: Pelican Viikki avaa koko perheen kevätriehalla 7.4. - mukana aidot Muumit!5.4.2018 10:06:08 EEST | Kutsu
Tule hakemaan inspiraatiota tilavampaan asumiseen koko perheen iloiseen kevätriehaan Pelican Viikin uudelle toimipisteelle lauantaina 7. huhtikuuta. Mukana aidot Muumimaailman Muumit!