KUTSU: Tervetuloa Teolliset Palvelut -messuille 17.-18.4.2013 Tampereelle
5.4.2013 08:08:48 EEST | Expomark | Tiedote
Teolliset Palvelut on oman alansa konkari ja teollisuuden ykköstapahtumia Suomessa. Kunnossapitoa tarvitaan jokaisella teollisuuden alalla. Tapahtuma tarjoaa kattavan katselmuksen teollisuuden kunnossapidon ja tuotannon laitteista, palveluista ja ratkaisuista. Esillä mm. energia- ja tuotantotehokkuus, jätevesien käsittely ja työturvallisuus.
PÄÄTEEMAT: Kunnossapito ja tuotanto | Turvallisuus | Työkalut | Johtaminen ja teollisuuden ICT | Energia ja ympäristö | Logistiikka
Mahtava messukokonaisuus!
Teolliset Palvelut –messut järjestetään samaan aikaan Tampereen Messujen Logistiikka-messujen kanssa, joka on avoinna 17.-19.4.2013. Kolmessa messuhallissa on esillä yhteensä yli 300 näytteilleasettajaa sekä runsaasti ohjelmatarjontaa!
Teolliset Palvelut –messuilla lähes 200 näytteilleasettajaa, tässä linkki näytteilleasettajalistaan >>
Lehdistöpiste avoinna koko tapahtuman ajan
Teolliset Palvelut ja Logistiikka –messujen yhteinen lehdistöpiste palvelee toimittajia Tampereen Messu- ja Urheilukeskuksen pääaulassa, aina tapahtumien aukioloaikoina. Tule poikkeamaan kahville, niin kerromme mielellämme messujen tarjonnasta ja esillä olevista uutuuksista!
Akkreditoituminen
Voit akkreditoitua ennakkoon netissä, niin saat pääsy- ja parkkiliput. Nettisivuilla tarkemmat ohjeet.
Voit akkreditoitua myös paikan päällä, lehdistöpisteessä.
Molempien messujen tiedotteet saat lounaslipun kera messujen lehdistöpisteestä.
>> linkki Teolliset Palvelut tapahtuman median infosivulle
Viestin lopussa otteita Teolliset Palvelut -messujen ohjelmasta.
Lisäksi ohjelmaa on runsaasti messuosastoilla. Ajankohtaista tietoa on tarjolla myös Tietoiskuareenalla, jossa 20 min. infoja aina tasalta ja puolelta.
Tutustu ohjelmaan tarkemmin netissä: www.teollisetpalvelut.fi
Netissä mm. akkreditoituminen, lehdistötiedotteet, miniseminaarit, tietoiskut ja ohjelmaa osastoilla.
Lisätietoja Logistiikka-messuista: www.logistiikkamessut.fi
Logistiikka-messut järjestää Tampereen Messut Oy.
Lisätietoja Teolliset Palvelut –tapahtumasta:
Nina Nurminen
myyntipäällikkö
Expomark Oy
puh. 040 701 4183
nina.nurminen@expomark.fi
Lehdistöpiste:
Taina Hiekkataipale
markkinointikoordinaattori
Expomark Oy
puh. 040 550 5950
taina.hiekkataipale@expomark.fi
Teolliset Palvelut ohjelmaa:
KESKIVIIKKO 17.4.
klo 10.00-10.45 ja 15.15-16.00
Miniseminaari – Turvallista kunnossapitoa
Työturvallisuus on tärkeää teollisuuden kunnossapidossa, kun toimitaan vaihtuvissa työympäristöissä, laitteiden ja koneiden parissa. Aiheina mm. korkealla työskentely ja siliötyöskentely.
klo 11.00-13.15
Miniseminaari - Teollisuuden jätevedenkäsittely
Teollisuuden jätevedenkäsittelyn haasteista ja ratkaisuista puhumassa Talvivaara, Nordkalk Oy Ab, Metso Endress+Hauser Oy ja Outotec Oyj.
klo 13.30-13.50
Miniseminaari – Kunnossapito- ja teollisuustyön työturvallisuuden hallinta
Työturvallisuus lähtee tietoisuudesta. Yksilön työvireys sekä vaarojen ja riskien tunnistaminen ja ennakointi ovat oleellisia turvallisuuden hallinnassa.
klo 14.00-15.00
Miniseminaari – Energia ja teollisuus
Puheenvuoroja energian hankinnasta, riskienhallinnasta ja käytön tehostamisesta.
klo 11, 13, 14
Säiliöpelastusnäytökset työturvallisuusareenalla
TORSTAI 18.4.
klo 10.30-11.15
Miniseminaari – Turvallista kunnossapitoa
Työturvallisuus on tärkeää teollisuuden kunnossapidossa, kun toimitaan vaihtuvissa työympäristöissä, laitteiden ja koneiden parissa. Aiheina mm. korkealla työskentely ja siliötyöskentely.
klo 11.30-12.30
Miniseminaari – Kunnossapito- ja teollisuustyön työturvallisuuden hallinta
Työturvallisuus lähtee tietoisuudesta. Yksilön työvireys sekä vaarojen ja riskien tunnistaminen ja ennakointi ovat oleellisia turvallisuuden hallinnassa.
klo 12.40-13.40
Miniseminaari Tuulivoimasta ja voimaloiden huollosta
Tuulivoimarakentaminen on lähtenyt todella käyntiin. Voimalat tarvitsevat myös huoltoa ja ylläpitoa.
klo 14.00-15.00
Miniseminaari – Energia ja teollisuus
Puheenvuoroja energian hankinnasta, riskienhallinnasta ja käytön tehostamisesta.
klo 10, 13, 14
Säiliöpelastusnäytökset työturvallisuusareenalla
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Nina Nurminen
Expomark Oy
puh. 040 701 4183
nina.nurminen@expomark.fi
www.expomark.fi
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Expomark
Vety etenee konkreettisiin ratkaisuihin – Nordic Hydrogen Weekillä vallitsi toiveikas realismi13.2.2026 12:45:38 EET | Tiedote
Nordic Hydrogen Week toi yhteen vetytalouden keskeiset toimijat, teknologioiden kehittäjät ja käyttäjät 26 maasta keskustelemaan alan uusimmista ratkaisuista ja tulevaisuuden suuntaviivoista. Tapahtuma osoitti, että vetytalous on edennyt puheista konkreettisiin ratkaisuihin, ja keskustelua leimasi toiveikas realismi.
Oulun kaupunki ja Hy2gen Nordic AS aiesopimukseen Vihreäsaaren vihreän siirtymän teollisuuden kehittämiseksi12.2.2026 17:13:31 EET | Tiedote
Oulun kaupunki ja norjalainen Hy2gen Nordic AS ovat allekirjoittaneet aiesopimuksen, jolla osapuolet vahvistavat yhteisen tahtotilansa kehittää Vihreäsaaren vihreän siirtymän teollisuusaluetta. Hy2gen Nordic AS suunnittelee rakentavansa Vihreäsaareen vedyn ja synteettisten polttoaineiden tuotantolaitoksen. Oulun kaupungin yhdyskuntalautakunta myönsi yritykselle suunnitteluvarauksen alueelle marraskuussa 2025.
Nordic Hydrogen Week käynnistyy – kaupallisen mittaluokan vetypaneeli ensi kertaa esillä10.2.2026 08:25:58 EET | Tiedote
Nordic Hydrogen Week käynnistyy tänään Oulussa, tuoden kaupunkiin vetytalouden keskeiset toimijat, teknologioiden kehittäjät ja käyttäjät 25 maasta. Kolmipäiväisen tapahtuman aikana esitellään ratkaisuja erityisesti terästeollisuuden sekä lento- ja meriliikenteen päästövähennyksiin. Tapahtumassa julkistetaan myös suomalaisen Zun-H -yhtiön kehittämä kaupallisen mittakaavan vetypaneeli, joka vie aurinkovedyn tuotantoa kohti skaalautuvaa teollista käyttöä.
Mediakutsu: Nordic Hydrogen Week & Northern Power 10.–12.2.2026, Oulu4.2.2026 09:38:52 EET | Kutsu
Miten lento- ja meriliikenteen päästötavoitteet saavutetaan vuoteen 2030 mennessä? Missä aikataulussa vety ja synteettiset polttoaineet voivat oikeasti tulla käyttöön terästeollisuudessa, merenkulussa ja ilmailussa? Millainen rooli Pohjoismailla ja Pohjois-Suomella on Euroopan vetytalouden kehityksessä? Miten geopoliittinen tilanne ja EU-sääntely ohjaavat vetytalouden investointeja?
Mediapro Messut osaksi Expomark Oy:tä7.1.2026 10:00:00 EET | Tiedote
Messujärjestäjä Mediapro Messut Oy siirtyy yrityskaupan myötä osaksi Expomarkia. Mediapro järjestää kädentaito- ja hyvinvointiaiheisia messuja eri puolilla Suomea. Järjestelyn myötä Expomarkin toiminta laajenee uusille paikkakunnille ja Mediapro saa messubrändiensä kehittämiseen lisävoimaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme