Mediatiedote: Melkein geisha -kirjassa kurkistetaan japanilaisten muodollisen ulkokuoren alle
22.3.2016 08:00:00 EET | Gummerus | Tiedote
Japanissa Eväsoja yksin asuvana korkeakoulutettuna nuorena naimattomana naisena herättää ennakkoluuloja. Hän saakin lukemattomia neuvoja niin vuokraemännältään ja naapureiltaan kuin opettajiltaan ja ystäviltään. Neuvot koskevat muun muassa roskien lajittelua, vuodevaatteiden oikeaoppista tuuletusta, erilaisiin tilanteisiin sopivia lahjoja ja sopivia harrastuksia hyvän perheen tytölle.
Japanin vuodet opettavat Minna Eväsojalle muun muassa, että nuhakuume ei ole sairaus ja ettei jatko-opiskelija voi sanoa opettajalleen ”ei” missään tilanteessa. Hän huomaa, että raskaana oleminen on naiselle lähes täysipäiväistä työtä ja että japanilainen mies pelkää eniten vaimoa, sitten ukkosta ja kolmanneksi vieraita täti-ihmisiä.
”Jouduin Teemestarin Vaimon puhutteluun tunteiden näyttämisestä. Minua saattoi kuulemma lukea kuin avointa kirjaa, ja hän kehotti minua pitämään tunteet sisällä ja pysymään tyynenä kaikissa tilanteissa, vaikka maa ratkeaisi alta.”
Kun Koben suuri maanjäristys vuonna 1995 tuhoaa kaupungin lähes kokonaan, saa Eväsoja todistaa, kuinka japanilaiset säilyttävät tyyneytensä. Kirjassa on mukana myös sellaisia tarinoita, joissa kulissit sortuvat ja japanilaiset päästävät tunteensa valloilleen.
Minna Eväsoja
FT Minna Eväsoja (s. 1965) on japanilaisen estetiikan dosentti Helsingin yliopistossa sekä sairaan- ja terveydenhoitaja. Hän on kirjoittanut Japaniin sen kulttuuriin liittyviä kirjoja ja tutkii arkkitehtuurin ja ympäristösuunnittelun vaikutusta hoitotyössä. Hän kävi 1990-luvun alussa japanilaisen teekoulun Kiotossa. Sen jälkeen hän on viettänyt Japanissa paljon aikaa mm. opiskellen sen kieltä ja estetiikkaa.
Melkein geisha – Hurmaava ja hullu Japani
239 sivua
Ovh 33 €
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja sekä haastattelu-, arvostelukappale- ja kuvapyynnöt:
Eeva Herrainsilta, tiedottaja, p. 040 514 6360, eeva.herrainsilta@gummerus.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Gummerus
Gummerus on vuonna 1872 perustettu yleiskustantamo. Toteutamme edelleen Kaarle Jaakko Gummeruksen alkuperäistä visiota julkaista kirjallisuutta ”huviksi ja hyödyksi”. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet Gummeruksen toiminnan ydin. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti, ja meitä ohjaavat yhteiset arvot: rohkea mieli, avara katse ja vapaa sana.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Gummerus
Gummerus vahvistaa myyntiä, markkinointiviestintää ja kirjatoimitusta14.8.2026 14:09:04 EEST | Tiedote
Gummeruksella on aloittanut kolme uutta huippuosaajaa. Veera Wallendahr on nimitetty asiakkuuspäälliköksi 6.8. alkaen. Uudessa sosiaalisen median tuottajan tehtävässä aloitti maaliskuussa KTM Dita Palomäki ja suomennetun kaunokirjallisuuden kustannustoimittajan tehtävässä elokuun alussa FM Sampo Mustonen.
ENNAKKOTIEDOTE: Paula Havaste kirjoittaa historiallisessa romaanissaan sopimusavioliitosta, ruttoepidemiasta ja naiselle asetetuista odotuksista13.8.2026 13:17:25 EEST | Tiedote
Paula Havasteen Ruttotyttö-romaani (Gummerus) kertoo sitkeästä nuoresta Liinasta, joka joutuu luovimaan naiselle asetettujen odotusten ja vaatimusten ristiaallokossa 1600-luvulla. Havaste tunnetaan paitsi tietokirjoista myös historiallisista romaaneistaan, joissa tarinaan punoutuu tutkittua tietoa entisaikojen arjesta ja kansanperinteestä. Romaani ilmestyy ja on arvosteluvapaa 21.9.
ENNAKKOTIEDOTE: Mitä tehdä, kun kansanvallan perustukset horjahtelevat? Jäähyväiset demokratialle (Gummerus) ilmestyy 4.9.12.8.2026 09:09:36 EEST | Tiedote
Demokratiaa on ajauduttu pitämään länsimaissa itsestäänselvyytenä, mutta sen perustukset horjahtelevat. Elämme maailmassa, jossa vaalit hävinnyt Yhdysvaltojen istuva presidentti yrittää estää vallanvaihdon usuttamalla kannattajansa rynnimään kongressitaloon estämään vaalituloksen vahvistamisen. Merkkejä kansanvallan rapauttamisesta löytyy myös EU-alueelta, Suomi mukaan lukien. Milloin maailma muuttui tällaiseksi? Miten kunnioitus kansanvaltaisia instituutioita ja inhimillisiä käytöstapoja kohtaan saivat väistyä öyhöttämisen, vihapuheen ja valheiden tieltä? Entä mitä asialle voisi tehdä? Matti Mörttisen ja Yannick Lahden Jäähyväiset demokratialle ilmestyy 4.9.
Murtuma runoilijan jalassa sai katsomaan maailmaa erilaisesta näkökulmasta – Silja Kejosen runokokoelmassa kontataan Versailles’n peilisalissa10.8.2026 14:02:09 EEST | Tiedote
Versailles (Gummerus) on kirjailija ja kuvataitelija Silja Kejosen neljäs runokokoelma. Siinä Marie Antoinette ei sopeudu tiukkaan etikettiin. Kokoelman hurmaavat kompositiot ja surrealistinen näyttämö tutkivat naisen ruumiillisuutta, vanhenemista ja vitaliteettia. Kejonen on sukeltanut Marie Antoinetten maailmaan myös yhdessä näyttelijä Outi Vuorirannan kanssa tehdyssä taideperformanssissa, jota on esitetty osana Oulun kulttuuripääkaupunkivuoden ohjelmaa.
ENNAKKOTIEDOTE: Historiallinen trilleri aloittaa trilogian sortovuosista Tampereella – 60 vuotta täyttävän Päivi Alasalmen uusi romaani Enkelinkihara (Gummerus) ilmestyy 18.9.7.8.2026 08:07:00 EEST | Tiedote
Suosikkikirjailija Päivi Alasalmen historiallinen trilleri Enkelinkihara (Gummerus) aloittaa syyskuussa uuden, 1800-luvun lopun sortovuosien Tampereelle sijoittuvan Sydänkylmä-trilogian. Pitkästä kirjailijanurastaan tunnettu Alasalmi täyttää 60 vuotta tänään 7.8.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


