JHL:n puheenjohtaja Jarkko Eloranta: Subjektiivinen päivähoito-oikeus säilytettävä ja päivähoitomaksu pidettävä kohtuullisena
- Subjektiivista päivähoito-oikeuteen on viime aikojen keskustelussa esitetty rajoituksia. JHL kuitenkin näkee, että subjektiivinen päivähoito-oikeus on nimenomaan lapsen oikeus ja sen on oltava uuden varhaiskasvatuksen lainsäädännön lähtökohta.
- Päivähoitomaksut tulee pitää kohtuullisina perheen tulotasoon nähden. Maksuja ei tule kehittää siten, että ne heikentävät lapsen oikeutta päivähoitoon. Jo nyt on havaittavissa, että kunnissa, joissa tuntiperusteinen hoitomaksu on käytössä, vanhemmat vähentävät lapsensa hoitoaikoja. Tämä uhkaa lapsen oikeutta varhaiskasvatukseen ja lisää epätasa-arvoa lasten välillä. Pienituloiset vanhemmat pyrkivät hakemaan säästöä päivähoitomaksuissa ja suurituloisille asialla ei ole merkitystä.
- Varhaiskasvatukseen osallistuminen tasaa pohjoismaisten tutkimusten perusteella sosio-ekonomisten ryhmien välisiä eroja oppimistuloksissa. Väärä maksupolitiikka tai subjektiivisen päivähoito-oikeuden rajoittaminen voivat johtaa lastensuojelullisten ongelmien lisääntymiseen ja lasten tasa-arvoisuuden heikentämiseen, jolla on isoja kielteisiä vaikutuksia tulevaisuudessa.
Kyselytutkimuksissa päivähoidon ammattilaiset ovat olleet subjektiivisen päivähoito-oikeuden rajoittamisen kannalla. Niin myös JHL:läiset päivähoidon ammattilaiset JHL:n tutkimuksessa. Elorannan mielestä vastaukset heijastelevat kuitenkin enemmän päivähoidon resurssien vähäisyyttä ja ylisuurten lapsiryhmien rasitusta kuin halua rajoittaa lasten oikeuksia.
- Päivähoidon kehittämisessä lähtökohtana tulee selkeästi olla lapsen etu. Siksi vaadimme kattoja lapsiryhmien koolle ja myös päiväkotien koon kasvattamista tulee vakavasti harkita. Helpotusta päivähoidon ruuhkaisuuteen saadaan riittävillä resursseilla ja tarjoamalla myös vaihtoehtoisia hoitomuotoja, kuten leikki- ja kerhotoimintaa niitä tarvitseville. Tällöinkin tulee pitää huolta siitä, että kerhoissa on riittävästi osaavaa henkilökuntaa lapsiryhmien kokoon nähden.
Päivähoidon lakiuudistuksen tulee Elorannan mukaan antaa vanhemmille mahdollisuus valita lapsilleen sopivin hoitomuoto - päiväkoti, perhepäivähoito/ryhmäperhepäivähoito tai ohjattu kerhotoiminta - jossa on tilaa sekä leikille että oppimiselle.
- Lisäksi laissa ja myös käytännössä on varhaiskasvatuksen ammattihenkilöille taattava mahdollisuus laajentaa omaa kasvatus- ja hoito-osaamista täydennyskoulutuksen avulla.
Ammattiliitto JHL edustaa noin 22 000 lastenhoitotyön ammattilaista varhaiskasvatuksen noin 55 000 hengen kokonaismäärästä.
Lisätietoja: Jarkko Eloranta 040 091 2399
Avainsanat
Liitteet
Linkit
Tietoja julkaisijasta

Sörnäisten rantatie 23
00500 HELSINKI
010 77031http://www.jhl.fi
Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL on hyvinvoinnin ammattilaisia ja opiskelijoita yhdistävä ammattiliitto kunnissa, valtiolla ja yksityisissä hyvinvointipalveluissa. Hyvinvointipalveluja tuottavia jäseniä meillä on noin 165 000. JHL on SAK:n jäsenjärjestö.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL
JHL: HRT-områdets konduktörer går i tvådagarsstrejk7.5.2025 13:00:00 EEST | Tiedote
Fackförbundet JHL har utlyst en två dagars arbetsnedläggelse i huvudstadsregionen på torsdag och fredag. Strejken omfattar arbetsuppgifter i lokaltrafiken inom ramen för järnvägsbranschens kollektivavtal. Strejken ordnas i protest mot avsikterna att ersätta VR:s konduktörer med ordningsvakter i HRT-områdets lokaltrafik.
JHL: HSL-alueen konduktöörit kahden päivän työnseisaukseen7.5.2025 13:00:00 EEST | Tiedote
Ammattiliitto JHL on julistanut kahden päivän työnseisauksen pääkaupunkiseudulla torstaina ja perjantaina. Kohteena ovat Raidealan työehtosopimuksen lähiliikenteessä olevat työtehtävät. Työnseisauksella liitto vastustaa VR:n konduktöörien korvaamista järjestyksenvalvojilla HSL-alueen lähiliikenteessä.
Valtion sopimus yleisen linjan mukainen – ensimmäinen korotus heinäkuussa5.5.2025 17:03:35 EEST | Tiedote
Ammattiliitto JHL:n edustajisto hyväksyi tänään 5.5.2025 neuvottelutuloksen valtion uudeksi virka- ja työehtosopimukseksi. Myös muut palkansaajaosapuolet, JUKO ja Ammattiliitto Pro, ovat hyväksyneet sopimuksen. Valtion työmarkkinalaitos vie neuvottelutuloksen vielä valtioneuvoston käsittelyyn toukokuun aikana.
Evenemang Lönedag den 6.5 ställs in28.4.2025 11:30:25 EEST | Pressinbjudan
Kommun- och välfärdssektorns avtal uppnåddes sent på måndag kväll, så dagens evenemang Lönedag den 6.5 ställs in.
PALKKAPÄIVÄ-TAPAHTUMA 6.5. on peruttu.28.4.2025 11:30:25 EEST | Kutsu
Kunta- ja hyvinvointialan sopimukset syntyivät maanantaina myöhään illalla, joten Palkkapäivä- tapahtuma tänään 6.5. on peruttu.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme