Yritysten maksuvaikeudet yleistyneet - neuvonta silti uhattuna
Neuvontapalveluun tuli viime vuonna lähes 2000 yhteydenottoa, ja tahti on vain kiihtynyt: alkuvuonna 2013 yhteydenottoja oli yli 700. Talousavun verkkosivuilla oli viime vuonna lähes 27 000 kävijää.
- Yritysten velkavaikeudet johtuvat yleensä töiden ja asiakkaiden määrän vähenemisestä ja siitä johtuvista maksuvaikeuksista, tutkimus- ja kehityspäällikkö Jari Leskinen PKT-säätiöstä kertoo.
Talousapu on ainoa julkisin varoin toimiva, velkavaikeuksiin joutuneita yrittäjiä auttava taho. Palvelun tuottaa PKT-säätiö.
Neuvontapalvelun jatko uhattuna
Talousapu -neuvontapalvelu toimii määräaikaisella rahoituksella, jota on vuosittain jatkettu. Tämänhetkinen rahoitus päättyy vuoden lopussa, ja uhkana on palvelun loppuminen. Palvelulle on Jari Leskisen mukaan kuitenkin selvästi pysyvä tarve.
- Selkein ratkaisu olisi pysyvä rahoitus osana työ- ja elinkeinoministeriön muuta yrityspalvelujärjestelmää, hän sanoo.
- Kyse on kuitenkin vain 280 000 eurosta vuodessa. Jo parin pienehkön yrityksen pelastuminen maksaa palvelun kustannukset yhteiskunnalle takaisin.
Kahta kolmasosaa avun pyytäjistä voidaan auttaa
Kahta kolmasosaa neuvontapalveluun soittavista yrittäjistä pystytään auttamaan.
- Kolmasosalla tilanne on päässyt jo niin vaikeaksi, että ainoa vaihtoehto on liiketoiminnan lopettaminen, Leskinen kertoo.
Leskisen mukaan useimmiten perinnän kohteena ovat alle neljä henkilöä työllistävät yritykset. Apua pyydetään usein liian myöhään.
Lisätietoja:
tutkimus- ja kehityspäällikkö Jari Leskinen, PKT-säätiö, p. 040 5933 157, jari.leskinen@pkt.fi
Linkit
Tietoja julkaisijasta

Käynti: Maistraatinportti 2 / Posti: PL 999
00240 HELSINKI
09 229 221 (vaihde klo 8.00-16.00)http://www.yrittajat.fi
Suomen Yrittäjät on jäsenmäärältään elinkeinoelämän suurin keskusjärjestö, joka ajaa yrittäjien sekä pienten ja keskisuurten yritysten asiaa. Jäseniä Yrittäjien paikallisyhdistyksissä on lähes 70 000 ja toimialajärjestöissä noin 36 000. Ne työllistävät Tilastokeskuksen (2023) mukaan yrittäjät mukaan lukien noin 590 000 henkilöä ja yritysten yhteenlaskettu liikevaihto on noin 171 miljardia euroa. Yrittäjäjärjestön toiminta rakentuu 372 paikallisyhdistyksestä, 21 aluejärjestöstä ja 60 toimialajärjestöstä. Lisätietoa: www.yrittajat.fi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät
Yrittäjät: Budjettiesitys pääosin tasapainossa, työn verotuksen kevennys tärkeää2.9.2025 22:38:55 EEST | Tiedote
"Suomen Yrittäjät pitää Orpon hallituksen budjettiesitystä pääosin tasapainoisena: ansiotuloverotus kevenee, yrittäjien verotaakka ei kasva ja työntekoon kannustetaan”, johtaja, pääekonomisti Juhana Brotherus sanoo.
Yrittäjät: Työperäinen hyväksikäyttö vääristää työmarkkinoita31.8.2025 07:15:00 EEST | Tiedote
Työperäisen hyväksikäytön sääntelyä uudistetaan. Samalla rangaistuksia aiotaan kiristää. Suomen Yrittäjät pitää tätä tärkeänä ja tarpeellisena. – Työperäistä hyväksikäyttöä ei voida koskaan hyväksyä. On myös toimivien ja rehellisten yritysten etu, että hyväksikäyttöön puututaan, johtaja Atte Rytkönen-Sandberg Suomen Yrittäjistä sanoo.
Yrittäjät: Pk-yritysten vientihalukkuus vahvaa – EU ja Pohjoismaat kiinnostavat eniten30.8.2025 07:15:00 EEST | Tiedote
Vähintään neljän hengen yrityksissä on vahva halu kansainvälistyä. Kyselyn mukaan 33 prosentilla on suoraa vientiä, 22 prosentilla välillistä ja 20 prosenttia suunnittelee vientitoiminnan aloittamista. “Yrityksissä on nähtävissä selkeää kasvuhalua ulkomaankauppaan. Siksi maakunnista maailmalle pitää rakentaa toimiva vienninedistämisen palvelupolku, joka on tarjolla myös pienemmille yrityksille”, johtaja Harri Jaskari Suomen Yrittäjistä sanoo.
Yrittäjägallup: Pk-yritykset tyytymättömiä EU:n ja USA:n kauppasopimukseen – vapaakauppa saa laajaa kannatusta28.8.2025 09:30:00 EEST | Tiedote
Suomalaiset pk-yritykset suhtautuvat kriittisesti EU:n ja Yhdysvaltojen heinäkuussa solmittuun kauppasopimukseen, kertoo tuore Yrittäjägallup. Vain 7 prosenttia pk-yrityksistä on tyytyväisiä sopimukseen, kun 52 prosenttia on tyytymättömiä. Peräti 41 prosenttia ei osaa ottaa kantaa. Erityisesti nuorten yrittäjien (18–39-vuotiaat) keskuudessa kanta jää avoimeksi.
Yrittäjägallup: Yrittäjien tyytyväisyys hallitukseen laskussa – oppositiokaan ei vakuuta27.8.2025 14:15:00 EEST | Tiedote
Yrittäjien tyytyväisyys hallituksen toimintaan on edelleen laskenut. Tyytyväisyys opposition toimintaan ei ole kuitenkaan lisääntynyt. "Syksy on hallitukselle näytönpaikka. Yrittäjät suhtautuvat aiempaa kriittisemmin hallitukseen, mutta luottavat vielä vähemmän opposition vaihtoehtoon," Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen arvioi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme