Suurlähettiläs Bruce Oreck avaa Electric Motor Show -sähköajoneuvotapahtuman
Helsingin Messukeskuksessa järjestettävä Electric Motor Show 2010 -tapahtuma lähtee käyntiin perjantaina 10. syyskuuta ekologisen elämäntavan puolestapuhujan, Yhdysvaltain suurlähettiläs Bruce J. Oreckin avauspuheenvuorolla klo 12:30. Oreck on esimerkillään ja teoillaan nostanut ekologiset elämänarvot ja vaihtoehtoiset energiamuodot juhlapuheista käytännön tasolle ja on aktiivisesti edistämässä mm. sähköautoyritysten kansainvälistä yhteistyötä.
Itse näyttelyssä Suomen ensiesittelynsä saa mm. italialaisvalmisteinen sähköauto Tazzari Zero. Sarjavalmisteisen ja urheilullisen alumiinirunkoisen auton toimintasäde on 140 km. Muita Electric Motor Show’ssa nähtäviä sähköautoja ovat mm. Tesla Roadster, Peugeot iOn ja Expert, THINK City, golfauto Garia, konseptiauto Eva, ALKE XT ja ATX, muunnossähköauto eCorolla, sähkötaksina toiminut Enston ”Doris”-Passat, Sanifer GreenCar sekä Microcarin ja Estrima Biròn moposähköautot. Esillä on myös eGator sähkötraktori. Valmet Automotive esittelee myös uudet täyden palvelun Think-jälleenmyyjänsä: Auto-Jalonen Oy Espoossa ja Länsiauto Oy Magneetti Vantaalla.
Kaksipyöräisten valikoima on niin ikään kasvanut moninkertaiseksi. Mielenkiintoisia uutuuksia ovat mm. Gocyclen täysin uudennäköinen sähköfillari, pakillinen GreenTrans-sähköskootteri, Eco-Shop Finlandin ElMopo skootterimallisto sekä Norsjön etulavallinen sähkömopo.
Koe sähköisen liikkumisen ainutlaatuisuus koeajoradalla!
Electric Motor Show’n koeajorata on tänä vuonna entistä sähköisempi! Koeajoradalla on huikea valikoima erimallisia sähköavusteisia polkupyöriä, sähköskoottereita ja ensimmäistä kertaa myös sähköautoja! Koeajorata on avoinna joka päivä messujen aukioloaikana. Metropolian osastolla sähköautolla ajoon voi tutustua myös ajosimulaattorin ohjaimissa. Vallankumouksellisiin Segway™ Personal Transporter (PT) kaksipyöräisiin voi tutustua Segwayn osastolla.
Quantya-sähkömoottoripyöränäytöksiä joka päivä
Messujen koeajoradalla nähdään päivittäin kaksi vauhdikasta ajonäytöstä, kun kaksi nuorta stunt-kuljettajaa, Antti Valo ja Akseli Saaristo näyttävät taitonsa Quantyan sähkömoottoripyörillä. Luvassa on mitä mielikuvituksellisimpia temppuja ja vauhdikkaita tilanteita. Quantya-parx-puistojen ideana on tarjota mahdollisuus motocrossharrastukseen aivan asutuksen läheisyydessä täysin päästöttömästi ja meluttomasti.
Think! Electric. –foorumeilla puhutaan sähköistä asiaa
Sähköinen liikkuminen puhuttaa. Perjantaina paneelikeskusteluissa keskustellaan vaihtoehtoisista energialähteistä liikenteessä sekä siitä, mikä liikennettä lähitulevaisuudessa liikuttaa. Lauantaina tarkastellaan tosielämää sähkärien kanssa. Sunnuntain aiheena ovat uusiutuvat energiamuodot ja niiden käyttömahdollisuudet liikenteessä. Paikalla on mm. ympäristöministeri Paula Lehtomäki.
Electric Motor Show -sähköajoneuvotapahtuman järjestelyistä vastaa shift2e.
Lisätietoja: www.electricmotorshow.fi
shift2e, Anna Okkonen, puh. 044 2929 759, anna@shift2e.com
Suomen Messut, tiedottaja Petra Samppa, puh. 09 1509 380, petra.samppa@finnexpo.fi
Messut ovat avoinna 10.-12.9.2010 pe klo 12-19, la 10-18 ja su 10-17
Samanaikaisesti Messukeskuksessa X-treme Car Show –erikoisautonäyttely, www.x-treme.fi
Tietoja julkaisijasta
Helsingin Messukeskus on Suomen elämyksellisin tapahtumakortteli ja vaikuttavin kohtaamismedia. Suomen suurin tapahtumajärjestäjä tuottaa laadukkaita tapahtumia sekä vuokraa tilojaan ja palvelujaan erilaisten tapahtumien areenaksi. Messukeskuksen itse tuottamia tapahtumia ovat mm. Habitare, Helsingin Kirjamessut, Educa, FinnBuild, Matkamessut ja Vene Båt. Vierastapahtumina Messukeskuksen tiloissa järjestetään mm. Slush, Nordic Business Forum, Assembly, Kennelliiton Koiramessut sekä lukuisia kansainvälisiä kongresseja ja yritystapahtumia vuosittain.
Tilat käsittävät 7 hallia, 40 muuntuvaa kokoustilaa, 21 ravintolaa ja oman tapahtumahotellin. Messukeskus toi vuonna 2024 pääkaupunkiseudulle 245 miljoonan euron tulovirran ja toiminnan työllisyysvaikutus oli 3335 henkilötyövuotta. Omistajayritys Suomen Messut perustettiin vuonna 1919. | Messukeskus. The realsocial media. www.messukeskus.com @messukeskus
Helsinki Expo and Convention Centre (brand name Messukeskus) hosts Finland’s most inspiring events and exciting encounters. As Finland’s premier experience provider, we organise high-quality events and rent out our facilities for a wide variety of occasions. Events produced by Messukeskus include, among others, Habitare, the Helsinki Book Fair, Educa, Finnbuild, Matka Travel Fair, and Helsinki International Boat Show. Messukeskus also hosts guest events such as Slush, Nordic Business Forum, Assembly, International Dog Fair, as well as many international congresses and business events every year.
Our premises include 7 halls, 40 convertible meeting rooms, 21 restaurants, and our own hotel. The events held at the Helsinki Exhibition and Convention Centre last year brought in a revenue stream of 245 million euros to the Helsinki metropolitan area and created the equivalent of 3,335 full-time jobs. The Finnish Fair Corporation was founded in 1919. | Messukeskus. The real social media | www.messukeskus.com @messukeskus
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Messukeskus
Helsingin Messukeskuksen vastuullisuusvuosi 2024: Pitkäjänteistä työtä ja edistysaskelia7.5.2025 09:34:43 EEST | Tiedote
Helsingin Messukeskus otti viime vuonna edistysaskelia useilla vastuullisuuden osa-alueilla hakien niistä myös vauhtia kasvustrategiansa toteuttamiseen. Vastuullisuusraportti esittelee messujen vastuullisuusvuotta 2024.
Muotialan kiertotalous keskiössä – vastuullisia toimijoita kutsutaan osallistumaan muodin kiertotalouskilpailuun7.5.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
I love me -messujen ja Jalotus ry:n yhdessä järjestämä Muodin kiertotalouskilpailu on käynnistynyt. Suomen Messusäätiön tukemassa kilpailussa etsitään muotialan toimijoita, jotka edistävät kiertotaloutta monipuolisista näkökulmista. Pohjois-Euroopan johtava hyvinvointitapahtuma I love me järjestetään Helsingin Messukeskuksessa 17.–19.10.2025.
Habitaren 2025 ensimmäiset keynote-puhujat ovat Petra Börner, Matti Klenell ja Marwa Al-Sabouni6.5.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
Habitaren 2025 ohjelman ensimmäinen osa on julkistettu. Kansainvälisiä keynote-puhujia ovat muun muassa taiteilija Petra Börner, suunnittelija Matti Klenell ja arkkitehti Marwa Al-Sabouni. Ohjelmassa on lisäksi kodin suunnitteluun ja sisustamiseen inspiroivia keskusteluja sekä hitiksi kohonneita työpajoja. Habitaren koko ohjelma julkaistaan elokuussa. Pohjoismaiden johtava huonekalu-, muotoilu- ja sisustustapahtuma järjestetään Helsingin Messukeskuksessa 10.–14.9.2025.
Helsingin Messukeskuksen tulo- ja työllisyysvaikutus pääkaupunkiseudulle 245 miljoonaa euroa vuonna 2024 – kasvua 31 prosenttia28.4.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
Helsingin Messukeskuksen tulo- ja työllisyysvaikutus pääkaupunkiseudulle kasvoi merkittävästi vuonna 2024 ja oli 245 miljoonaa euroa. Kasvua edellisvuodesta oli 31 prosenttia. Messukeskuksen tavoitteena on kasvattaa tapahtumien tulo- ja työllisyysvaikutus 400 miljoonaan euroon vuoteen 2026 mennessä.
Ensimmäiset ajoneuvonosturikuljettajien EM-kisat järjestetään Maxpo 2025 -messuilla25.4.2025 16:40:58 EEST | Tiedote
Golden Crane Competition 2025 Ajoneuvonosturikuljettajien Euroopan mestaruuskisat järjestetään Maxpo-messujen yhteydessä 29.–30.8.2025. Kisa ajetaan kahdella eri radalla ja ajoneuvonosturilla - yhteistulos ratkaisee voittajan. Pääpalkintona on viikon matka Conexpo-messuille Las Vegasiin. Maxpo 2025 -messut järjestetään torstaista lauantaihin 28. – 30.8.2025 Hyvinkään lentokentällä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme