Päihdeongelmista toipuvien äitien kuntoutuspaikat hyvin käytössä Kuopiossa
Äitien päihteiden käyttö ei ole viime vuosina muuttunut ratkaisevasti, mutta kuntoutukseen ohjaaminen ja verkostoituminen yhteistyökumppaneiden kanssa on tehostunut. Merkittävä osa Ensikoti Pihlaan tulevista äideistä tulee kuntoutukseen Kuopion ulkopuolelta. Amalian asiakkaat ovat kuopiolaisia.
”Äitien päihteiden käyttö tunnistetaan entistä paremmin ja huolen puheeksiottoon on tullut rohkeutta. Tämä näkyy muun muassa raskausaikana kuntoutukseen tulevien määrässä,” sanoo Ensikoti Pihlan ja avopalveluyksikkö Amalian johtaja Pirkko Taskinen.
Tällä hetkellä yksiköissä kuntoutuksessa olevista äideistä kuntoutukseen on tullut raskaana ollessaan 10 äitiä, jotka ovat saaneet mahdollisuuden uuteen alkuun.
”Kuntoutus on ollut minulle suuri apu ja pelastus. Päihteitä käyttäviä äitejä pitäisi vielä enemmän rohkaista hakemaan apua omatoimisesti,” sanoo mediainfossa esiintyvä äiti, joka on päässyt eroon päihteistä ja pystyy itsenäisesti huolehtimaan vauvastaan.
Mediainfon ohjelma:
Miten kuntoutus auttoi minut uuteen alkuun?
Kokemuksista kertoo apua saanut äiti, haastattelijana avopalveluyksikkö Amalian työntekijä
Päihteitä käyttävien äitien kuntoutus Kuopiossa
Ensikoti Pihlan ja avopalveluyksikkö Amalian johtaja Pirkko Taskinen, Kuopion Ensikotiyhdistys ry
Pidä kiinni -hoitojärjestelmän tulokset ja vaikutukset
kehittämispäällikkö Maarit Andersson Ensi- ja turvakotien liitto
Tiedotustilaisuuden jälkeen (klo 12) alkaa seminaari, jonka aiheena on odotusaika ja lapsen terve kehitys päihteitä käyttävässä perheessä. Tilaisuuteen osallistuu yli 140 sosiaali- ja terveysalan ammattilaista Kuopion alueelta.
Tervetuloa!
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ensi- ja turvakotien liitto
viestintäpäällikkö
Mikko Savelainen
040 5877 278
mikko.savelainen@ensijaturvakotienliitto.fi
Tietoja julkaisijasta

Asemamiehenkatu 4 A, 7. krs
00520 HELSINKI
09 4542 440http://www.ensijaturvakotienliitto.fi
Kuopion ensikotiyhdistys ry tukee vauva- ja lapsiperheitä hyvän arjen turvaamisessa. Olemme toimineet lasten ja perheiden hyvinvoinnin tukena vuodesta 1946. Teemme monipuolista työtä Kuopion ja Pohjois-Savon alueella, tiiviissä yhteistyössä kuntien kanssa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Ensi- ja turvakotien liitto
Lapsiin kohdistunut lähisuhdeväkivalta kotona on lisääntynyt23.6.2025 10:58:59 EEST | Tiedote
Lasten kokema fyysinen ja henkinen väkivalta vanhempien taholta on lisääntynyt. Viranomaisten tietoon tulleista lähisuhdeväkivallan uhreista useampi kuin joka viides on oman vanhemman pahoinpitelemä alaikäinen lapsi. Ensi- ja turvakotien liiton paneelissa SuomiAreenassa etsitään ratkaisuja tilanteeseen.
Pakolaisnuoria yli 30 vuotta kotouttaneen perheryhmäkodin toiminta loppuu11.6.2025 10:57:02 EEST | Tiedote
Turun ensi- ja turvakoti ry:n perheryhmäkodissa on 33 vuoden aikana tuettu suomalaiseen yhteiskuntaan noin 200 ilman huoltajaa Suomeen saapunutta alaikäistä pakolaisnuorta. Toiminta päättyy heinäkuussa 2025, kun Varsinais-Suomen hyvinvointialueen kilpailutuksessa ei tullut jatkoa.
Miina Sillanpään perustamat ensikodit auttavat vauvaperheitä edelleen3.6.2025 10:21:28 EEST | Tiedote
Keskiviikkona 4. kesäkuuta vietetään kansalaisvaikuttaja Miina Sillanpään syntymäpäivää. Sillanpää perusti ensimmäiset ensikodit yksihuoltajaäitien tueksi yli 80 vuotta sitten Helsinkiin, Ouluun, Turkuun ja Tampereelle. Nämä kaikki ja kuusi muuta Ensi- ja turvakotien liiton jäsenyhdistysten ensikotia voivat edelleen hyvin ja auttavat vuosittain yli 500 vauvaperhettä uuteen alkuun.
Vauvaperheille uusi mahdollisuus päihdekuntoutuksen avulla30.4.2025 10:24:00 EEST | Tiedote
Suomessa kehitetty Pidä kiinni® -hoitomalli on osoittautunut merkittäväksi avuksi päihdeongelmaisille vanhemmille ja heidän pienille lapsilleen. Laaja seurantatutkimus vahvistaa, että hoito edistää vanhemman ja lapsen vuorovaikutusta sekä tukee perheen hyvinvointia kokonaisvaltaisesti. Kuntoutuksen ansiosta vanhemmilla on mahdollisuus päihteettömään elämään yhdessä lapsensa kanssa.
Tarja Filatov jatkaa Ensi- ja turvakotien liiton puheenjohtajana28.4.2025 14:38:35 EEST | Tiedote
Ensi- ja turvakotien liiton (ETKL) puheenjohtajana jatkaa kansanedustaja Tarja Filatov (Kanta-Hämeen ensi- ja turvakoti ry). Uudeksi hallituksen jäseneksi valittiin Sirpa Paatero (Kymenlaakson ensi- ja turvakoti ry). Valinnat tehtiin Ensi- ja turvakotien liiton liittokokouksessa 27.4.2025.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme