Urbaani puuvaja -suunnittelukilpailun voittajaksi Jaakko Viertiö
Hyvä puuvaja pitää klapit kuivina
Vain kuiva klapi palaa tehokkaasti ja vähäpäästöisesti. Liian moni olemassa oleva puuvaja on kuitenkin sellainen, etteivät klapit pysy kuivina. Tuomaristo kiinnittikin suunnittelukilpailun ehdotuksissa erityistä huomiota siihen, kuinka hyvin puuvaja suojaa sateelta ja miten hyvin ilma kiertää vajassa. Tuomaristo jakoi kaksi palkintoa. Ensimmäisen palkinnon sai Jaakko Viertiö ehdotuksellaan "The urban woodshed 2016”.
- Voittajatyössä on huomioitu erityisen hyvin tuulettuvuus, ja vaja suojaa klapeja hyvin sateelta. Tuomaristo arvosti erityisesti vajan mielenkiintoista, kaksoisjulkisivun muodostavaa rimarakennetta ja modulaarisuutta, joka mahdollistaa vajan muunneltavuuden. Moduuleja voidaan liittää toisiinsa useita peräkkäin tarpeen ja pihan koon mukaan, jolloin vajaa voidaan käyttää monenlaiseen säilytykseen. Vaja sopii pienelle tontille, mikä on tärkeää juuri kaupunkiympäristössä, kertoo Urbaani puuvaja -suunnittelukilpailun tuomariston puheenjohtaja Matti Kuittinen.
- Tuomaristo piti myös vajan ulkonäöstä, johon rimoitus tuo uuden twistin ja koki sen sopivan yhteen monenlaisten rakennusten kanssa. Lisäksi tuomaristoa viehätti ajatus, että vajan voi maisemoida puutarhaan sopivaksi köynnöskasvien avulla. Oli myös loogista hyödyntää vajan rakenteessa kuormalavaa, Kuittinen sanoo.
Ruohokatto ja kompakti koko vahvuuksina 2. palkinnon saaneessa ehdotuksessa
Toinen palkinto myönnettiin latvialaiselle Kristaps Sveisbergsille ehdotuksesta ”AIMA”, jossa tuomaristo näki paljon potentiaalia. Sen erikoisuutena oli viherkatto. Suunnitelmassa oli mukana innovatiivisia materiaaleja kuten japanilaistyyppinen hiilletty puu, joka tuo vajalle sen persoonallisen ulkonäön.
- Puuvaja sai tuomaristolta erityistä kiitosta modernista, jopa runollisesta ulkonäöstä, viherkatosta ja lattian hyvästä tuulettuvuudesta. Kaksiovisuus mahdollistaa yhteiskäytön esimerkiksi naapurin kanssa tai kuivien klapien säilyttämisen toisessa päässä ja tuoreiden toisessa. Puuvajaa voi myös käyttää muun tavaran varastointiin, Kuittinen kertoo.
- Tuomaristo koki, että molemmat palkitut ehdotukset tarvitsevat vielä jatkokehitystä soveltuakseen täysin urbaaniksi puuvajaksi. Niissä molemmissa on kuitenkin paljon kehittämismahdollisuuksia ja muutokset pystyy toteuttamaan siten, että suunnittelijoiden alkuperäinen idea vajasta säilyy.
Yritysyhteistyötä tarvitaan puuvajojen jatkokehittämistä varten
Tuomaristo näki molemmissa ehdotuksissa omanlaista kauneutta ja herkkyyttä sekä kekseliäisyyttä, joita ei ole vielä hyödynnetty nykyisin käytössä olevissa puuvajoissa. Seuraava vaihe on saada yhteistyökumppaneiksi yrityksiä, jotka ovat kiinnostuneita kehittämään puunsäilytystä suunnittelukilpailun voittajaehdotusten pohjalta.
1. palkinnon voittaja sai palkinnoksi 1500 euroa ja 2. palkinnon saaja 1000 euroa. Suunnittelukilpailuun tuli aikarajaan mennessä seitsemän hyvää ehdotusta, joista yksi ehdotus ei täyttänyt kilpailuvaatimuksia. Tuomaristoon kuuluivat tutkimuspäällikkö ja tuomariston puheenjohtaja Matti Kuittinen Aalto-yliopistosta, arkkitehti Elias Rainio Helsingin kaupunkisuunnitteluvirastosta, Kari Aurimaa Vantaan Omakotiyhdistysten Keskusjärjestöstä, Henri Lappalainen Halkotupa Oy:stä, tutkimuspäällikkö Minna Kuusela Työtehoseurasta sekä ilmansuojeluasiantuntija Maria Myllynen Helsingin seudun ympäristöpalveluista. Suunnittelukilpailu on osa Urbaani puuvaja -hanketta, jossa kehitetään uudenlaisia polttopuun kuivumista edistäviä varastointi- ja palveluratkaisuja kaupunkien pientaloalueille. Hankkeen toteuttavat TTS Työtehoseura, Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY ja Aalto-yliopisto.
Lisätietoa:
Tutkimuspäällikkö ja Urbaani puuvaja suunnittelukilpailun tuomariston puheenjohtaja Matti Kuittinen, Aalto-yliopisto, puh, 050 594 7990, matti.kuittinen@aalto.fi
Vinkkejä puunsäilyttämiseen: www.urbaanipuuvaja.fi
#urbaanipuuvaja
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä. Teemme kanssasi maailman kestävimmän kaupunkiseudun.
Tehdään yhdessä maailman kestävin kaupunkiseutu!
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSY
HSY aloittaa kiinteistöjen kompostitarkastukset kesällä 20255.5.2025 08:36:46 EEST | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut aloittaa kiinteistöjen kompostitarkastukset toukokuussa 2025. Tarkastusten avulla HSY valvoo biojätteen lajitteluvelvoitteen toteutumista ja neuvoo asukkaita kompostoinnissa.
HSY vähensi kasvihuonepäästöjään yli neljänneksen edellisvuodesta24.4.2025 14:41:39 EEST | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY vähensi toiminnasta aiheutuvia päästöjään vuonna 2024 yli neljänneksen edellisvuoteen verrattuna. Voimakkaasti pienentynyt päästökertymä oli yhteensä 79 000 tonnia hiilidioksidisiksi muutettuna.
Kevät innostaa siivoamaan – HSY lisää Sortti-asemien lauantain aukioloja22.4.2025 08:37:26 EEST | Tiedote
Kevät on täällä, ja asukkaiden siivousinto kasvaa. Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY helpottaa kevätsiivouksia ja lisää Sortti-asemien lauantain aukioloja huhti–toukokuussa. Kivikon Sortti-asema palvelee 26.4. alkaen pysyvästi myös lauantaisin.
HSY:n kierrätyslähettiläät vieneet lajitteluviestiä yli 23 000 kotiin17.4.2025 09:15:06 EEST | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelujen (HSY) kierrätyslähettiläskampanja syntyi halusta löytää uudenlaisia tapoja parantaa asukkaiden jätteiden lajittelua ja vähentää sekajätteen määrää. Yhdessä pääkaupunkiseudun vuokrakotiyhtiöiden kanssa järjestettyjen kampanjoiden avulla kierrätyslähettiläät ovat vieneet lajitteluviestiä jo yli 23 000 kotiin kannustavin tuloksin.
Tonttijohtomallilla vesihuoltoverkosto kerralla kuntoon sekä kadulla että kiinteistöllä11.4.2025 10:31:49 EEST | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY ottaa käyttöön uuden tonttijohtojen saneerausmallin. HSY:n hallitus päätti kokouksessaan 11.4.25 hyväksyä siirtymisen malliin, jossa tavoitteena on saattaa saneerausalueiden vesihuoltoverkosto kerralla kuntoon myös alueen kiinteistöillä. Tonttijohtojen saneerausmalli otetaan käyttöön liukuvasti vuosina 2025–26.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme