PETEXPOSSA VAUHDIKASTA OHJELMAA – DOGIMAISTA MUOTIA, KESYROTTIEN AGILITY JA AVUSTAJAKOIRAESITYKSIÄ

Jaa
PetExpossa Helsingin Messukeskuksessa on viikonloppuna la-su 16. – 17.4. loistavia esityksiä mm. dogimaista muotia, koiratanssia, Tokoshow eli tottelevaisuuskoiraesitys, kesyrottien agility, sileäkarvaisen noutajaperheen yhteisesiintyminen, rotukanien missikilpailut ja kanien estehyppykisat. Messuilla esiintyvät myös homekoirat ja avustajakoirat. Vauhdikasta ohjelmaa juontaa Kana. Lemmikkilavalla on esillä siilien, akvaarioiden, jyrsijöiden ja papukaijojen hoito ja siellä kerrotaan eläinsuojelutyöstä, avustajakoiran kohtaamisesta ja koiranäyttelystä harrastuksena. Esittelyssä ovat mm. bengalikissat ja amerikankarvatonterrierit.


Eläinten oikeuksista puhuu messulla lauantaina 16.4. Helsingin Eläinsuojeluyhdistyksen puheenjohtaja Hannele Luukkainen ja sunnuntaina 17.4. PetExpossa keskustelevat eläinsarjakuvista sarjakuvapiirtäjät  Milla Paloniemi ja Jarkko Vehniäinen.

Koiranpentu-, kissa-, kani-, marsu- ja kesyrottanäyttelyt
PetExpossa järjestetään kaikkien koirarotujen pentunäyttely Nutro Puppy Show sekä kissa-, kani-, marsu- ja kesyrottanäyttelyt. Nutro Puppy Showssa arvostellaan pikkupennut 5- alle 7 kk, sekä pennut 7- alle 9 kk. Näyttelyssä on myös parikilpailu ja Junior Handler kilpailu. Näyttelyn voitosta tullaan lahjoittamaan 70 % Kennelliiton ja Helsingin yliopiston eläinlääketieteellisen tiedekunnan TURRE-terveystutkimusrahastoon. Näyttelyn järjestää Vesikoirat ry.

Kanihallissa on sadoittain kaneja – kanien missikisat ja estehyppykisat

Kanirotuja on paikalla  35. Kaniesittelyissä mukana ovat edustajat pienimmästä 700 g:n kääpiöjäniksestä aina 7 kg:n kokoiseen belgianjättiin. Paikalla on myös uusia ja harvinaisempia rotuja kuten leijonaluppia, sinisiä beverenejä ja angorakaneja. Kanihallissa voi seurata tietoiskuja kanien hoidosta, angorakanien villan käsittelyä ja kanien estehyppykisoja. Messuilla kerrotaan myös, miten kanien esteharrastuksen voi aloittaa.

Kaksipäiväisessä rotukaninäyttelyssä on ulkomuotoluokka eli eräänlainen rotukanien missikilpailu. Kanit kilpailevat myös lemmikkiluokassa, jossa valitaan parhaiten hoidettu lemmikkikani.

Koirat yhteiskunnan apuna

PetExpossa ovat nyt mukana myös avustajakoirat, homekoirat, vetokoirat, pelastuskoirat ja tullilaitoksen koirat. Kaikkien näiden koirien toimintaan voi tutustua osastoilla ja lavojen esityksissä. Messuilla kerrotaaan mm. avustajakoiran monipuolisista tehtävistä ja siitä, miten avustajakoira tulisi kohdata.
Kaikkien lemmikkien ystävien tapahtuma

PetExpo tarjoaa tietoa niille,  joilla on jo lemmikkejä ja niille, jotka vasta harkitsevat lemmikin ottamista. Tapahtuma tarjoaa paljon ajantasaista tietoa ja vauhdikkaita ohjelmanumeroita. Näyttelyssä myydään uusimpia eläintarvikkeita. Messuilla on mm. kissoja, koiria, kaneja, siilejä, marsuja, rottia, kaloja, lintuja, gerbiilejä, matelijoita ja hyönteisiä.

PetExpo – lemmikkieläinmessut la-su 16. – 17.4.2011 Helsingin Messukeskuksessa. Tapahtuma on avoinna klo 9-18.
Samaan aikaan ja samalla lipulla  myös Lapsi-messut ja Model Expo pienoismalli- ja harrastemessut .
Lippujen hinnat: aikuiset 13 €, lapset (7-15 v.),  eläkeläiset, varusmiehet 9 €, lapset (4-7 v.) 2 €, alle 4-vuotiaat veloituksetta.

Tietoja julkaisijasta

Messukeskus
Messukeskus
Messuaukio 1
00520 HELSINKI

+358 40 450 3250http://www.messukeskus.com

Helsingin Messukeskus on Suomen elämyksellisin tapahtumakortteli ja vaikuttavin kohtaamismedia. Suomen suurin tapahtumajärjestäjä tuottaa laadukkaita tapahtumia sekä vuokraa tilojaan ja palvelujaan erilaisten tapahtumien areenaksi. Messukeskuksen itse tuottamia tapahtumia ovat mm. Habitare, Helsingin Kirjamessut, Educa, FinnBuild, Matkamessut ja Vene Båt. Vierastapahtumina Messukeskuksen tiloissa järjestetään mm. Slush, Nordic Business Forum, Assembly, Kennelliiton Koiramessut sekä lukuisia kansainvälisiä kongresseja ja yritystapahtumia vuosittain.

Tilat käsittävät 7 hallia, 40 muuntuvaa kokoustilaa, 21 ravintolaa ja oman tapahtumahotellin. Messukeskus toi vuonna 2024 pääkaupunkiseudulle 245 miljoonan euron tulovirran ja toiminnan työllisyysvaikutus oli 3335 henkilötyövuotta. Omistajayritys Suomen Messut perustettiin vuonna 1919. | Messukeskus. The realsocial media. www.messukeskus.com @messukeskus

Helsinki Expo and Convention Centre (brand name Messukeskus) hosts Finland’s most inspiring events and exciting encounters. As Finland’s premier experience provider, we organise high-quality events and rent out our facilities for a wide variety of occasions. Events produced by Messukeskus include, among others, Habitare, the Helsinki Book Fair, Educa, Finnbuild, Matka Travel Fair, and Helsinki International Boat Show. Messukeskus also hosts guest events such as Slush, Nordic Business Forum, Assembly, International Dog Fair, as well as many international congresses and business events every year.

Our premises include 7 halls, 40 convertible meeting rooms, 21 restaurants, and our own hotel. The events held at the Helsinki Exhibition and Convention Centre last year brought in a revenue stream of 245 million euros to the Helsinki metropolitan area and created the equivalent of 3,335 full-time jobs. The Finnish Fair Corporation was founded in 1919. | Messukeskus. The real social media | www.messukeskus.com @messukeskus

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Messukeskus

Mestarikoulu nostaa nuoret huippuosaajat esiin – ravintola-alan tulevaisuutta rakennetaan Gastro 2026 -messuilla6.6.2025 09:17:31 EEST | Tiedote

Mestarikoulu-kilpailu palaa Gastro Helsinki -messuille 2026 tuoden lavalle Suomen lupaavimmat ravintola-alan opiskelijat tai jo kokeiksi valmistuneet opiskelijat. Kilpailu nostaa esiin nuorten huippuosaajien taitoja, vahvistaa alan vetovoimaa ja houkuttelee uusia tekijöitä mukaan rakentamaan alan tulevaisuutta. Gastro Helsinki järjestetään Helsingin Messukeskuksessa 11.–12.3.2026.

Fashion Finland ja I love me järjestävät muodin ja kauneuden ammattilaisseminaarin – teemana kasvu ja kansainvälisyys5.6.2025 09:00:00 EEST | Tiedote

Fashion Finland ja I love me järjestävät lokakuussa muodin ja kauneuden ammattilaisille suunnatun seminaarin. Ohjelman teemana on kasvu ja kansainvälisyys. Puhujina on joukko muoti- ja kauneusalan toimijoita, joilla on vahva kokemus kansainvälisestä liiketoiminnasta sekä kansainvälisten brändien luomisesta. Seminaarin ohjelma julkistetaan alkusyksyn aikana. Pohjoismaiden johtava kauneuden, muodin, hyvinvoinnin ja terveyden tapahtuma I love me järjestetään Helsingin Messukeskuksessa 17.–19.10.2025.

Habitare Protos 2025 – yllättävät oivallukset ja tekemisen ilo kukoistavat nuorten suunnittelijoiden tuoteideoissa5.6.2025 08:00:00 EEST | Tiedote

Habitaressa syyskuussa nähtävä Habitare Protos -ryhmänäyttely tuo yhteen 11 nuoren muotoilijan uusia tuoteideoita. Prototyypeissä nähdään viittauksia menneeseen ja olemassa olevaan: perinteisistä käsityötaidoista innovatiivisiin materiaaleihin, kuten bakteeriselluloosa. Pohjoismaiden johtava huonekalu-, muotoilu- ja sisustustapahtuma järjestetään Helsingin Messukeskuksessa 10.–14.9.2025.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye