Helsingin Kirjamessuilla 1000 esiintyjää
Kirjamessut avaa sarjakuvataiteilija Juba Tuomola . Viron tervehdyksen tuo Viron tasavallan presidentti Toomas Hendrik Ilves . Suomen Kustannusyhdistyksen hallituksen puheenjohtaja Anna Baijars jakaa Rakkaudesta kirjaan -tunnustuspalkinnon ja avajaisissa kuullaan virolaista musiikkia, jota esittävät virolaiset laulajat ja kitarasankarit Riho Sibul , Jaanus Nõgisto ja Jaak Tuksam .
Kirjamessut järjestetään ensimmäistä kertaa Messukeskuksen uudessa valoisassa hallissa ja käytössä on entistä enemmän tilaa. Näyttelyyn osallistuu lähes 300 yritystä ja osastopinta-alaa on käytössä yli 7000 m2 (näyttelypinta-ala 20 000 m2).
Messuilla on 12 lavaa, joilla pidetään lähes 700 seminaaria, keskustelua ja haastattelua. Kirjailijat esiintyvät myös osastoilla ja signeeraavat teoksiaan. Ohjelman seuraamisen lisäksi kävijät voivat ostaa kirjauutuuksia ja tehdä kirjalöytöjä mm. samanaikaisesti järjestettäviltä Antikvaarisilta kirjamessuilta.
Esikoisia, runoja ja dekkareita - keskusteluja ja elokuvia
Esikoiskirjailijat esiintyvät messuilla torstaina ja perjantaina. Perjantaina on myös Nuoren Voiman Liiton järjestämää runo-ohjelmaa, jossa esiintyvät mm. vuoden esikoisrunoilijat. Lauantaina esittäytyvät Helsingin Sanomien kirjallisuuspalkintoa vuoden parhaasta esikoisteoksesta tavoittelevat finalistit.
Suomen dekkariseura järjestää Dekkarilauantain ohjelman, jossa esiintyvät vanhojen tuttujen dekkaristien lisäksi uudet dekkarinimet. Dekkarilauantaina keskustellaan mm. historiallisesta rikosromaanista, dekkarien päähenkilöistä, inhimillisyydestä, Venäjästä rikosromaanissa ja juonen rakentamisesta.
Messuilla käydään keskustelua tavallisten ihmisen Suomesta ja tulevista presidentin vaaleista. Yksi nousevista teemoista messuilla on kirjan tie teatteriin ja elokuviin. Esillä on myös matkailu- ja Helsinki-aiheista kirjallisuutta. Suomen Kirjailijaliitto järjestää ohjelmaa lauantaina ja sunnuntaina. Luvassa on kirjailijaesittelyjä ja kirjailijat kertovat mm. mistä kirjoista eivät luovu.
Juontajanelikon uutena haastattelijana Peter Nyman
Keskustelujen vetäjinä ja juontajina useissa tunnin ohjelmissa ovat Timo Harakka , Päivi Istala , Hannu Taanila ja uutena tulokkaana Peter Nyman . Emäntänä Päivi Istala -ohjelmissa keskustellaan naisista - hyvästä elämästä, äitiydestä, työelämästä ja iästä. Harakan pöydässä aiheina ovat mm. Venäjä tienhaarassa, rauhanturvaajan ja Amerikan alamäki, vallan kuvia vasemmalta ja oikealta sekä terrorismi, ääriliikkeet ja Suomi. Taanilan tunnissa puhutaan sodasta esim. asekätkennästä, rintamakirjeenvaihtajista ja sotakenraaleista, mutta myös kiristinuskosta ja antiikin historiasta. Peter Nyman haastattelujen aiheita ovat mm. narsismi, Mannerheim, aatelisten elämä ja vaakunat, pääministeri ja media sekä turvapaikanhakijat ja monikulttuurisuus Suomessa.
Viro vahvasti esillä kirjamessuilla
Virolaista kirjallisuutta on käännetty tänä vuonna ennätysmäärä suomeksi.
Teemamaa Viron ohjelma onkin erittäin laaja ja sisältää paljon nykykirjallisuutta sekä keskusteluja Viron historiasta ja yhteiskunnasta. Messuille saapuu lähes 50 virolaista vaikuttajaa. Messuilla keskustellaan mm. viron kirjallisuuden nykytilasta, demokratian aluista ja lopuista, Viron hengestä Suomessa, maailman virolaisista ja venäläisistä virolaisessa kirjallisuudessa. Kirjailijavieraita ovat mm. Viivi Luik
, Ene Mihkelson
, Toomas Hendrik Ilves,
Mari Saat
, Olavi Ruitlane
, Mihkel Raud
ja Indrek Hargla
.
Kansainvälisiä kirjailijavieraita messuilla
Virolaisten kirjailijoiden lisäksi messuilla esiintyy 40 kansainvälistä vierasta mm. irlantilaiset kirjailijat John Boyne ja Lorna Byrne . Boynen tunnetuin teos on Poika raidallisessa pyjamassa . Byrne on kirjoittanut enkelikirjoja mm. Enkeleitä hiuksissani ja Portaat taivaaseen . Dublinissa asuva elämänikäinen Christie-fani John Curran on toimittanut Agatha Christien julkaisua jo usean vuoden ajan. Ruotsalainen kirjailija ja Uppsalan yliopiston historian dosentti Peter Englundin uusin teos on Menneisyyden maisema. Ruotsalainen kirjailija Eva Gabrielsson on edesmenneen Stieg Larssonin pitkäaikainen elämänkumppani ja kirjoittanut kirjan Stieg, minä ja Millenium. Ruotsalaisen dekkarikirjailija Jens Lapiduksen kirjat kertovat Tukholman alamaailmasta.
Suomalainen sarjakuva 100 vuotta
Kirjamessuilla järjestetään ennätysmäärä sarjakuviin liittyvää ohjelmaa ja messuilla esiintyy lähes 30 sarjakuvataiteilijaa. Paikalla ovat lähes kaikki suomalaisen sarjakuvan taitajat. Heidän lisäksi messuille tulee useita esiintyjiä myös ulkomailta mm. 60-vuotta täyttävän Aku Ankan piirtäjä Don Rosa
, islantilainen Hugleikur Dagsson
, ruotsalainen Nina Hemmingsson
ja virolainen Joonas Sildre
.
Suomen sarjakuvaseura tekee yhdessä sarjakuvataitelijoiden ja yleisön kanssa kirjamessuilla sarjakuvalehden, joka on jaossa messuilla lauantaina ja sunnuntaina. Sarjakuvalehden teemana on tänä vuonna rasismi.
Lisätietoja: www.helsinginkirjamessut.fi
Ohjelmajohtaja Stig-Björn Nyberg, stig-bjorn.nyberg@elisanet.fi
puh. 050 388 9625
Suomen Messut, tiedottaja Teija Armanto, teija.armanto@finnexpo.fi
puh. 050 376 0804
Suomen suurin kirja-alan tapahtuma
Helsingin kirjamessut on Suomen suurin kirja-alan tapahtuma ja valtakunnallisesti merkittävä kulttuurifoorumi. Kirjamessut järjestää Suomen Messut yhteistyökumppaneinaan Suomen Kustannusyhdistys ja Kirjakauppaliitto. Messut järjestetään 27.–30.10.2011 nyt 11. kerran. Vuonna 2010 messuilla vieraili 80 377 kävijää (yhteiskävijämäärä Helsingin Musiikkimessujen ja Viini, ruoka & hyvä elämä -tapahtuman kanssa) ja mukana oli 301 näytteilleasettajaa. Tapahtuman yhteydessä jaetaan Suomen Messusäätiön Rakkaudesta kirjaan -tunnustuspalkinto. Samanaikaisesti järjestetään Viini, ruoka ja hyvä elämä –messut, Helsingin Musiikkimessut ja uutena tapahtumana ArtForum.
Helsingin Kirjamessut 2011
27.–30.10.2011
Helsingin Messukeskus
Avoinna to, la-su klo 10–18, pe klo 10–20
www.helsinginkirjamessut.fi
Tietoja julkaisijasta
Helsingin Messukeskus on Suomen elämyksellisin tapahtumakortteli ja vaikuttavin kohtaamismedia. Suomen suurin tapahtumajärjestäjä tuottaa laadukkaita tapahtumia sekä vuokraa tilojaan ja palvelujaan erilaisten tapahtumien areenaksi. Messukeskuksen itse tuottamia tapahtumia ovat mm. Habitare, Helsingin Kirjamessut, Educa, FinnBuild, Matkamessut ja Vene Båt. Vierastapahtumina Messukeskuksen tiloissa järjestetään mm. Slush, Nordic Business Forum, Assembly, Kennelliiton Koiramessut sekä lukuisia kansainvälisiä kongresseja ja yritystapahtumia vuosittain.
Tilat käsittävät 7 hallia, 40 muuntuvaa kokoustilaa, 21 ravintolaa ja oman tapahtumahotellin. Messukeskus toi vuonna 2024 pääkaupunkiseudulle 245 miljoonan euron tulovirran ja toiminnan työllisyysvaikutus oli 3335 henkilötyövuotta. Omistajayritys Suomen Messut perustettiin vuonna 1919. | Messukeskus. The realsocial media. www.messukeskus.com @messukeskus
Helsinki Expo and Convention Centre (brand name Messukeskus) hosts Finland’s most inspiring events and exciting encounters. As Finland’s premier experience provider, we organise high-quality events and rent out our facilities for a wide variety of occasions. Events produced by Messukeskus include, among others, Habitare, the Helsinki Book Fair, Educa, Finnbuild, Matka Travel Fair, and Helsinki International Boat Show. Messukeskus also hosts guest events such as Slush, Nordic Business Forum, Assembly, International Dog Fair, as well as many international congresses and business events every year.
Our premises include 7 halls, 40 convertible meeting rooms, 21 restaurants, and our own hotel. The events held at the Helsinki Exhibition and Convention Centre last year brought in a revenue stream of 245 million euros to the Helsinki metropolitan area and created the equivalent of 3,335 full-time jobs. The Finnish Fair Corporation was founded in 1919. | Messukeskus. The real social media | www.messukeskus.com @messukeskus
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Messukeskus
Mestarikoulu nostaa nuoret huippuosaajat esiin – ravintola-alan tulevaisuutta rakennetaan Gastro 2026 -messuilla6.6.2025 09:17:31 EEST | Tiedote
Mestarikoulu-kilpailu palaa Gastro Helsinki -messuille 2026 tuoden lavalle Suomen lupaavimmat ravintola-alan opiskelijat tai jo kokeiksi valmistuneet opiskelijat. Kilpailu nostaa esiin nuorten huippuosaajien taitoja, vahvistaa alan vetovoimaa ja houkuttelee uusia tekijöitä mukaan rakentamaan alan tulevaisuutta. Gastro Helsinki järjestetään Helsingin Messukeskuksessa 11.–12.3.2026.
Fashion Finland ja I love me järjestävät muodin ja kauneuden ammattilaisseminaarin – teemana kasvu ja kansainvälisyys5.6.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Fashion Finland ja I love me järjestävät lokakuussa muodin ja kauneuden ammattilaisille suunnatun seminaarin. Ohjelman teemana on kasvu ja kansainvälisyys. Puhujina on joukko muoti- ja kauneusalan toimijoita, joilla on vahva kokemus kansainvälisestä liiketoiminnasta sekä kansainvälisten brändien luomisesta. Seminaarin ohjelma julkistetaan alkusyksyn aikana. Pohjoismaiden johtava kauneuden, muodin, hyvinvoinnin ja terveyden tapahtuma I love me järjestetään Helsingin Messukeskuksessa 17.–19.10.2025.
Habitare Protos 2025 – yllättävät oivallukset ja tekemisen ilo kukoistavat nuorten suunnittelijoiden tuoteideoissa5.6.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Habitaressa syyskuussa nähtävä Habitare Protos -ryhmänäyttely tuo yhteen 11 nuoren muotoilijan uusia tuoteideoita. Prototyypeissä nähdään viittauksia menneeseen ja olemassa olevaan: perinteisistä käsityötaidoista innovatiivisiin materiaaleihin, kuten bakteeriselluloosa. Pohjoismaiden johtava huonekalu-, muotoilu- ja sisustustapahtuma järjestetään Helsingin Messukeskuksessa 10.–14.9.2025.
Turvallisuus 2025 -messut tuo osaamisen ja yhteistyön varautumisen keskiöön4.6.2025 11:05:50 EEST | Tiedote
Palo- ja pelastusalan ammattitapahtuma Turvallisuus 2025 ohjelma on julkaistu. Turvallisuus on yhteisiä tekoja -teema tuo ohjelmalavoille ajankohtaisimmat aiheet palo- ja pelastustyön, kehittämisen, työurien ja yhteistyön näkökulmista. Turvallisuusmessut järjestetään 8.–9.10.2025 Helsingin Messukeskuksessa samaan aikaan turvallisuuden hallinnan, FinnSec 2025 -messujen kanssa.
Kirsi Koivula liiketoimintapäälliköksi Messukeskukseen2.6.2025 13:30:00 EEST | Tiedote
Helsingin Messukeskus vahvistaa Messut-liiketoimintaansa muodostamalla uuden liiketoimintaryhmän ja nimittämällä sen johtoon liiketoimintapäälliköksi tradenomi Kirsi Koivulan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme