Lindström Oy

Tuore yrityskauppa kaksinkertaistaa Lindströmin henkilöstön ja palvelut Isossa-Britanniassa

Jaa

Tekstiilipalveluyritys Lindström on ostanut Isossa-Britanniassa toimivan Enviro Wipes teollisuuspyyhepalvelu -yrityksen. Kauppa kaksinkertaistaa Lindströmin henkilöstön ja palvelut sekä nelinkertaistaa sen asiakasmäärän Britanniassa.

Yritysosto toteutui syyskuun alussa. Vuodesta 1992 toiminut Enviro Wipes on yksi Ison-Britannian johtavista teollisuuspyyhepalvelun tarjoajista. Yhtiön liikevaihto 31.3.2016 päättyneeltä tilikaudelta oli 4,5 miljoonaa euroa. Enviro Wipes työllistää 40 henkilöä ja sillä on yli 1500 asiakasta.

Lindström on toiminut Isossa-Britanniassa vuodesta 2001, tarjoten työvaatepalvelua yritysasiakkaille. Lindströmin palvelukeskus Bedfordissa työllistää noin 35 henkilöä. Yritys palvelee Isossa-Britanniassa noin 500 työvaateasiakasta.

”Yrityskauppa on osa uutta 2020 strategiaamme, jonka mukaan haemme merkittävää asemaa valituilla markkinoilla, Ison-Britannian ollessa yksi niistä. Asiakaskuntamme laajentuessa saamme kaupasta erittäin hyvää potkua orgaaniseen kasvuumme. Tämä on meille merkittävä päänavaus; kauppa tuplaa henkilöstömme ja palvelumme sekä nelinkertaistaa asiakasmäärämme markkinalla,” sanoo Lindström-konsernin toimitusjohtaja Juha Laurio.   

Yrityskaupan myötä Lindström työllistää Isossa-Britanniassa noin 75 ihmistä ja palvelee yli 2000 asiakasta. Lindström tarjoaa teollisuuspyyhepalveluita Ison-Britannian lisäksi myös Suomessa, Virossa, Latviassa ja Liettuassa.Teollisuuspyyhepalvelu kattaa asiakkaalle kestävät pyyhintätuotteet teollisen lian ja vaarallisen jätteen käsittelyä varten sekä tekstiilien huollon ja ympäristöystävällisen hävittämisen.

Yhä suurempi osa Lindströmin liikevaihdosta tulee kansainvälisistä toiminnoista. Yritys tarjoaa tekstiilipalveluita yrityksille jo 24 maassa ja vaatettaa päivittäin yli miljoona ihmistä maailmanlaajuisesti.

Lisätietoja:

Juha Laurio, toimitusjohtaja, Lindström Group, p. +358 40 501 6299, juha.laurio@lindstromgroup.com

Lindström Oy

Tekstiilipalveluyritys Lindström vahvistaa asiakkaidensa yrityskuvaa. Palvelumme helpottaa asiakkaan arkea ja on kokonaiskustannuksiltaan markkinoiden edullisin. Toimimme vastuullisesti ja olemme arvostettu työnantaja. Lindströmiläisiä on yli 3000 henkeä Euroopassa ja Aasiassa. Konsernin liikevaihto vuonna 2015 oli 302 miljoonaa euroa. www.lindstromgroup.com

Avainsanat

Kuvat

Tietoja julkaisijasta

Lindström Oy
Lindström Oy
Hermannin rantatie 8
00581 Helsinki

https://lindstromgroup.com/fi/

Lindström on yksi Euroopan johtavista tekstiilipalveluyrityksistä. Meillä on yli 170 vuoden kokemus alalta. Tarjoamme kattavat tekstiilialan palvelut työvaate-, matto-, hotelli- ja ravintolatekstiilipalveluista teollisuuspyyhepalveluihin.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Lindström Oy

Lindströmin kasvutarina jatkuu – puolalainen HTS Rental yrityskaupalla osaksi Lindströmiä3.2.2025 11:00:00 EET | Tiedote

Tekstiilipalveluyritys Lindström on hankkinut puolalaisen HTS Rental Sp. z o.o. -yhtiön osakkeet. HTS Rental tarjoaa työvaatteiden vuokraus- ja pesupalveluja Sierpcissä, Puolassa. Yhtiö työllistää noin 80 ihmistä modernissa palvelukeskuksessaan Sierpcsissä, jonka kapasiteetti on 14 miljoonaa kappaletta vuodessa. HTS Rentalin nykyiset työntekijät, yhteensä 80 henkilöä, siirtyvät kaikki Lindströmin palvelukseen.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye