Suomen Yrittäjät esittää kannustinta uusille pääomasijoituksille - Työn ja investointien säilyminen Suomessa vaatii erityiskannustimia
Vuosina 2012-2015 tehtävien uusien pääomasijoitusten hankintameno-olettama nostettaisiin 80 prosenttiin. Tämä tarkoittaa hankintameno-olettamien nostamista kaksin-nelinkertaiseksi nykyisestä. Hankintameno-olettama on vähennys, joka voidaan vähentää myyntihinnoista todellisen ostohinnan sijaan, kun luovutusvoittoveroa lasketaan. Jos hankintameno-olettama on 80 prosenttia, osakkeiden myyntihinnoista 20 prosenttia on veronlaista, kun osakkeita aikanaan myydään. Hankintameno-olettama on nykyisin 20 prosenttia, kun omaisuus on omistettu alle kymmenen vuotta ja pidempään omistetun 40 prosenttia. Hankintameno-olettamat ovat käytännössä matalia. Niillä ei ole kasvupoliittisia tavoitteita.
Kasvuyrityksiä perustetaan tyypillisesti uusille toimialoille, ja ne hyödyntävät uusia innovaatioita keskimääräistä useammin. Verokannustin ei vähentäisi verotuottoja lähivuosina, koska myynnit toteutetaan yleensä myöhemmin. Huojennus palkitsisi myös vain toteutuneesta, yrityksen arvoa nostaneesta kasvusta. Kasvua aktivoivien vaikutusten vuoksi kannustimella olisi siksi myönteisiä kansantaloudellisia vaikutuksia.
Suomen Yrittäjät esittää lisäksi eräiden hallitusohjelmaan kirjattujen kasvu- ja suhdannepoliittisten erityistoimien toteuttamista. Näitä ovat tappioiden vähentäminen edeltävien vuosien voittoja vastaan (carry back), vapaat poisto-oikeudet investoinneille ja tulonlähdejaon poistaminen.
Lisätietoja:
toimitusjohtaja Jussi Järventaus, p. 050 336 0015,
johtaja Anna Lundén, p. 050 544 3928,
viestintäpäällikkö Eeva Ketvel, p. 050 320 4849
Tietoja julkaisijasta

Käynti: Maistraatinportti 2 / Posti: PL 999
00240 HELSINKI
09 229 221 (vaihde klo 8.00-16.00)http://www.yrittajat.fi
Suomen Yrittäjät on jäsenmäärältään elinkeinoelämän suurin keskusjärjestö, joka ajaa yrittäjien sekä pienten ja keskisuurten yritysten asiaa. Jäseniä Yrittäjien paikallisyhdistyksissä on lähes 70 000 ja toimialajärjestöissä noin 36 000. Ne työllistävät Tilastokeskuksen (2023) mukaan yrittäjät mukaan lukien noin 590 000 henkilöä ja yritysten yhteenlaskettu liikevaihto on noin 171 miljardia euroa. Yrittäjäjärjestön toiminta rakentuu 372 paikallisyhdistyksestä, 21 aluejärjestöstä ja 60 toimialajärjestöstä. Lisätietoa: www.yrittajat.fi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät
Suomen Yrittäjät: Kaavamaisen työhuonevähennyksen poisto uhkaa kiristää yksinyrittäjän verotusta2.5.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Hallitus on päättänyt poistaa kaavamaisen työhuonevähennyksen. Päätös uhkaa kiristää reilun 4 000 toiminimiyrittäjän verotusta, vaikka hallitus on samanaikaisesti päättänyt ansiotuloverotuksen kevennyksestä.
Kutsu medialle: Yli tuhat kuntavaikuttajaa koolla Kuopiossa 14.–15.5.28.4.2025 10:56:48 EEST | Kutsu
Missä maakunnissa on vahvin elinvoima ja miten se rakentuu? Miten kunnat ja yritykset saavat yhdessä aikaan kasvua? Muun muassa näistä keskustellaan kunta-alan huipputapahtumassa Suomen Yrittäjien Kunnallisjohdon seminaarissa Kuopiossa 14.–15.5.2025. Teemana on tänä vuonna “kasvu syntyy uudesta ajattelusta”.
Yrittäjägallup: Kesätyöntekijöitä palkataan eniten kaupan alalla ja teollisuudessa26.4.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Kesätöitä on kokonaisuutena tarjolla hieman viime vuotta vähemmän, Yrittäjägallup kertoo. Pk-yrityksistä 23 prosenttia aikoo palkata kesätyöntekijöitä. Viime vuonna vastaava osuus Yrittäjägallupissa oli 26 prosenttia. Eniten kesätyöntekijöitä palkataan teollisuuden ja kaupan alalla.
Yrittäjät: Riihen YEL-linjaus voi johtaa eläkemaksupommiin25.4.2025 09:30:17 EEST | Tiedote
Orpon hallitus linjasi puoliväliriihessä korjaavansa yrittäjien eläkejärjestelmää siten, että yrittäjien eläkemaksu määräytyy nykyistä selkeämmin yrittäjän todellisten tulojen mukaan. ”Linjaus uhkaa nostaa rajusti monien yrittäjien eläkemaksuja. Se voi olla eläkemaksupommi”, Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen sanoo.
Toimittaja, tarvitsetko tietoa puoliväliriihen vaikutuksista yrityksiin? Suomen Yrittäjät vastaa24.4.2025 08:45:00 EEST | Tiedote
Kuinka Orpon hallituksen puoliväliriihen ratkaisut vaikuttavat konkreettisesti yrittäjiin, yrityksiin ja työllisyyteen? Mitä tapahtuu verotukselle ja taloudelle? Sisältävätkö päätökset vaikuttavia uudistuksia? Suomen Yrittäjät on median käytettävissä ja tavoitettavissa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme