Koulutuksen tulevaisuus esillä Educassa

Jaa
Vuoden suurin opetus- ja kasvatusalan tapahtuma Educa 2012 järjestetään pe-la 27. – 28.1.Helsingin Messukeskuksessa. Tapahtuman teemaa, koulutuksen tulevaisuutta valotetaan monissa puheenvuoroissa ja laaja alan näyttely esittelee uutuudet. Monipuolinen ohjelma tarjoaa yli 150 seminaaripuheenvuoroa, luentoa ja tietoiskua. Näyttelyyn osallistuu 272 yritystä. Viime vuonna vahvasti valtakunnallisessa tapahtumassa vieraili yli 12 000 opettajaa ja varhaiskasvattajaa.

Tulevaisuuden tutkija Ilkka Halava uskoo nuorten ikäluokkien oppimisen tavoissa, ympäristöissä ja ohjauksessa tapahtuvan suuria muutoksia tulevaisuudessa.  Kasvatuspsykologian professori Kirsti Lonka kertoo, että tulevaisuudessa oppimisympäristö perustuu tutkivaan oppimiseen ja sosiaalisiin innovaatioihin. Tulevaisuuden oppimisympäristöissä nivoutuvat yhteen erilaiset tilat ja palvelut, kontaktiopetus ja digitaaliset välineet sekä verkko- ja mobiilipohjaiset työskentely- ja oppimisalustat. Teknologia sulautuu osaksi tietokäytäntöjämme ja sosiaalista elämäämme, mutta oppimisen tilat eivät juuri muutu, kertoo Lonka.  Tulevaisuuden tutkija Ilkka Halava ja kasvatuspsykologian professori Kirsti Lonka puhuvat tulevaisuuden koulutuksesta lauantaina 28.1. Educan seminaareissa on esillä myös mm. monikulttuurisuus, varhaiskasvatus ja vuorovaikutus koulun ja kodin välillä.  

Uusilla vuorovaikutteisilla opetusratkaisuilla oppimisesta tulee yhteisöllinen kokemus, jossa oppilaita innostetaan oppimaan enemmän ja omalla tavallaan. Messuilla esitellään mm.  interaktiivisia kosketustauluja,  lyhyen heijastusetäisyyden interaktiivisia projektoreita, sähköisiä oppimateriaaleja ja verkko-oppimista. Educassa voi tutustua tuotteisiin painetuista materiaaleista kalusteisiin ja opetusvälineistä koulutuspalveluihin. Educa-messut on kasvanut viime vuodesta 8 % ja näyttelytila on nyt loppuunmyyty, kertoo myyntipäällikkö Soile Rautiainen Suomen Messuilta.

Koulutuksen suuntaviivat,  Susan Hopgood ja suuri koulutuskeskustelu

Educan avajaisissa 27.1. klo 10.15. keskustellaan Koulutuksen ja tutkimuksen kehittämissuunnitelmasta KESU:sta, joka on linjannut koulutuksen kehittämistä vuoteen 2016 saakka. Tavoitteita selventää opetus- ja kulttuuriministeriön valtiosihteeri Tapio Kosunen , toimeenpanoa Opetushallituksen pääjohtaja Aulis Pitkälä ja käytännön toteutusta OAJ:n puheenjohtaja Olli Luukkainen .

Perjantain 27.1.  pääpuhujana on opetusalan maailmanjärjestön Education Internationalin puheenjohtaja Susan Hopgood . Australialainen Hopgood puhuu muun muassa opettajan asemasta maailmanlaajuisesti ja länsimaiden vastuusta. Maailmanjärjestö edustaa yli 400 opetusalan ay-järjestöä ja kaikkiaan 30 miljoonaa opettajaa 172 eri maasta.

Lauantaina 28.1. toimittaja Arto Nybergin johtamaan suureen koulutuskeskusteluun osallistuvat hallinto- ja kuntaministeri Henna Virkkunen (kok.), ympäristöministeri Ville Niinistö (vihr.), kansanedustajat Ilkka Kantola (sd.), Hanna Mäntylä (ps.), Inkeri Kerola (kesk.), Mikaela Nylander (r.) ja Sari Palm (kd.) sekä Vasemmistoliiton edustaja. Koulutuskeskustelussa puhutaan mm. koulutuksen leikkauksista, alueellisesta keskittymisestä ja varhaiskasvatuksen uudistuksesta. 

Nuorten unelmia, vuoden koulutusvaikuttaja ja vuoden kotitalousopettaja

Kirjoita unelmasi -kirjoituskilpailun voittaja julkistetaan pe 27.1. klo 14. Kilpailu on suunnattu 9. luokkalaisille ja sen suojelijana on Paulo Coelho. Nuorten unelmista tilaisuuden yhteydessä puhuu Mannerheimin Lastensuojeluliiton pääsihteeri Mirjam Kalland ja kansanedustaja Jani Toivola . OAJ palkitsee vuoden koulutusvaikuttajan la 28.1. klo 14.15 ja Kotitalousopettajien liitto ry julkistaa vuoden kotitalousopettajan klo 16.00.


Suomen suurin opetus- ja kasvatusalan tapahtuma

Educa 2012 -messut on avoinna pe 27.1.2012 klo 10-18 ja la 28.1.2012 klo 10-17 Helsingin Messukeskuksessa. Tapahtumaan voi rekisteröityä kävijäksi veloituksetta www.educamessut.fi Tapahtuman kaikki ohjelma on kävijöille maksutonta. Messuille osallistuu 272 näytteilleasettajaa. Ohjelmaan voi tutustua tarkemmin tapahtuman verkkosivuilla www.educamessut.fi Vuonna 2011 Educa-messuilla vieraili yli 12 000 opetus- ja kasvatusalan ammattilaista ja opiskelijaa. Educa-messut järjestää Suomen Messut yhteistyössä Opetusalan Ammattijärjestö OAJ:n kanssa.
Lisätietoja: tiedottaja Teija Armanto, puh. 050 376 0804, teija.armanto@finnexpo.fi

Tietoja julkaisijasta

Messukeskus
Messukeskus
Messuaukio 1
00520 HELSINKI

+358 40 450 3250http://www.messukeskus.com

Helsingin Messukeskus on Suomen elämyksellisin tapahtumakortteli ja vaikuttavin kohtaamismedia. Suomen suurin tapahtumajärjestäjä tuottaa laadukkaita tapahtumia sekä vuokraa tilojaan ja palvelujaan erilaisten tapahtumien areenaksi. Messukeskuksen itse tuottamia tapahtumia ovat mm. Habitare, Helsingin Kirjamessut, Educa, FinnBuild, Matkamessut ja Vene Båt. Vierastapahtumina Messukeskuksen tiloissa järjestetään mm. Slush, Nordic Business Forum, Assembly, Kennelliiton Koiramessut sekä lukuisia kansainvälisiä kongresseja ja yritystapahtumia vuosittain.

Tilat käsittävät 7 hallia, 40 muuntuvaa kokoustilaa, 21 ravintolaa ja oman tapahtumahotellin. Messukeskus toi vuonna 2024 pääkaupunkiseudulle 245 miljoonan euron tulovirran ja toiminnan työllisyysvaikutus oli 3335 henkilötyövuotta. Omistajayritys Suomen Messut perustettiin vuonna 1919. | Messukeskus. The realsocial media. www.messukeskus.com @messukeskus

Helsinki Expo and Convention Centre (brand name Messukeskus) hosts Finland’s most inspiring events and exciting encounters. As Finland’s premier experience provider, we organise high-quality events and rent out our facilities for a wide variety of occasions. Events produced by Messukeskus include, among others, Habitare, the Helsinki Book Fair, Educa, Finnbuild, Matka Travel Fair, and Helsinki International Boat Show. Messukeskus also hosts guest events such as Slush, Nordic Business Forum, Assembly, International Dog Fair, as well as many international congresses and business events every year.

Our premises include 7 halls, 40 convertible meeting rooms, 21 restaurants, and our own hotel. The events held at the Helsinki Exhibition and Convention Centre last year brought in a revenue stream of 245 million euros to the Helsinki metropolitan area and created the equivalent of 3,335 full-time jobs. The Finnish Fair Corporation was founded in 1919. | Messukeskus. The real social media | www.messukeskus.com @messukeskus

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Messukeskus

Vuoden kovin moottoripyörätapahtuma – Pohjois-Euroopan suurin MP 26 ei jätä ketään kylmäksi!15.12.2025 14:57:06 EET | Tiedote

30.1.–1.2.2026 Helsingin Messukeskus täyttyy moottoripyöräilyn huumasta, kun MP 26 tuo saman katon alle satoja uutuuksia, kymmeniä huippumerkkejä ja elämyksiä, joita et unohda. Messut on rakennettu täysin kävijöiden toiveiden pohjalta. Tulevana vuonna kaupallisuus, elämyksellisyys ja motoristien intohimo nousevat ennennäkemättömälle tasolle MP 26 -messuilla.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye