Eläkeläisliittojen etujärjestö EETU ry

NÄPIT IRTI INDEKSITARKISTUKSISTA

29.2.2012 09:37:30 EET | Eläkeläisliittojen etujärjestö EETU ry | Tiedote

Jaa
Eläkeläisliittojen etujärjestö EETU ry vastustaa jyrkästi jo pelkkää ajatusta indeksien jäädyttämisestä.

Valtiosihteeri Raimo Sailas ilmoitti (A-studio 27.2.), että päättäjätahoilla on käyty keskustelua myös sosiaaliturvan indeksien jäädyttämisestä osana valtiontalouden säästötoimia.

EETUn puheenjohtaja Matti Hellstenin mukaan indeksikorotuksen toteuttamatta jättäminen leikkaa heti reaalista ostovoimaa ja alentaa sosiaaliturvan tason pysyvästi alemmalle kehitysuralle myös tulevina vuosina ja vuosikymmeninä. Tämän seurauksena merkitsisi mm. eläketurvassa tehtävä indeksijäädytys suurta ja pysyvää heikennystä maamme eläkkeensaajille. Valtion talous ei tästä juurikaan kohenisi. Kunnat ja valtio vain menettäisivät asian seurauksena verotulojaan tulevaisuudessa. Nettohyöty julkiselle taloudelle jäisi olemattoman pieneksi.

- Toimeentulonsa kanssa joka päivä taistelevien elämää ei mielestämme enää saa taloudellisesti kiristää. Eläkeläisliittojen etujärjestö EETU ry odottaa nyt poliittisilta päätöksentekijöiltä ilmoitusta siitä, että ne eivät hyväksy tällaisia sosiaaliturvan leikkauksia ja heikompiosaistemme toimeentulon kiristystoimia, toteaa Hellsten.


Lisätietoja:
puheenjohtaja Matti Hellsten, puh. 0400 501 983
sihteeri Timo Kokko, puh. 050 441 3830

Tietoja julkaisijasta

Eläkeläisliittojen etujärjestö EETU ry
Eläkeläisliittojen etujärjestö EETU ry
c/o Eläkeläiset ry, Malmin kauppatie 26
00700 HELSINKI

https://eetury.fi/fi/etusivu/
Eläkeläisliittojen etujärjestö EETU ry - Pensionärsförbundens intresseorganisation PIO rf on edunvalvontaan keskittyvä kuuden valtakunnallisen eläkeläisjärjestön yhteistoimintaorganisaatio. Sen jäsenjärjestöjen jäsenistö, noin 250 000 eläkkeensaajaa, edustaa 87 %:a kaikista Suomen järjestäytyneistä eläkeläisistä. EETU ry:n puheenjohtajuus vaihtuu vuosittain. Vuonna 2026 Eläkeläiset ry toimii EETU:n puheenjohtajajärjestönä ja Matti Huutola puheenjohtajana. EETU:n sihteerinä ja työvaliokunnan puheenjohtajana toimii Eläkeläiset ry:n toiminnanjohtaja Jan Koskimies. EETU ry:n jäsenjärjestöt ovat Eläkeliitto ry, Eläkeläiset ry, Eläkkeensaajien Keskusliitto EKL ry, Kansallinen senioriliitto ry, KRELLI Kristilliset eläkeläiset ry ja Svenska pensionärsförbundet rf.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Eläkeläisliittojen etujärjestö EETU ry

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye