Suomen Ekonomit - Finlands Ekonomer

Suomen Ekonomit: Kouluttautuminen työttömyyden aikana kannattaa

Jaa
Omaehtoinen kouluttautuminen vähentää työttömyyden pitkittymisen riskiä. Työttömyys kuitenkin polarisoituu: lähes puolet työllistyy nopeasti uudelleen, mutta samaan aikaan yhä useamman työttömyysjakso pitenee.

Nämä ilmenevät Suomen Ekonomien teettämässä jäsentutkimuksessa, jossa muun muassa selvitettiin omaehtoisen kouluttautumisen vaikutusta työllistymiseen sekä ekonomien kokemusta työllistymispalvelujen hyödyllisyydestä.

”Työttömyyden aikaisella kouluttautumisella oli selkeämpi yhteys pitkäaikaistyöttömyyden välttämiseen kuin muilla tutkituilla työllistymistä edistävillä palveluilla”, toteaa tutkija Tuomas Viskari. Kouluttautumisella on lisäksi yhteys sukupuolten väliseen eroon työttömyyden pituudessa: naiset kouluttautuvat työttömyyden aikana miehiä useammin ja myös työllistyvät miehiä nopeammin.

Kouluttautuminen nousee kärkisijoille, kun vastaajilta kysyttiin omaa kokemusta heidän käyttämiensä palveluiden hyödyllisyydestä. Omaehtoista kouluttautumista paremman arvion sai vain omilta verkostoilta saatu tuki. TE-toimistojen palvelut sen sijaan koettiin selvästi vähemmän hyödylliseksi.

”Kiinnostavaa on myös, että kun vertaillaan saman palvelutarjoajan, esimerkiksi TE-toimiston tai ammattijärjestön, eri palveluita keskenään, saavat koulutus- ja valmennuspalvelut paremmat arviot kuin muut palvelut. Itsensä kehittämiseen tähtäävät palvelut ovat siis merkityksellisiä työttömän kannalta, mutta edelleen niitä käytetään suhteellisen vähän”, Viskari toteaa.

Työttömyys polarisoituu

Tutkimuksen mukaan ekonomien työttömyys polarisoituu selvästi. Samalla kun lähes puolet työttömistä työllistyi alle kuuden kuukauden sisällä, kasvoi keskimääräisen työttömyysjakson pituus ja pitkäaikaistyöttömyys lisääntyi.

”Työttömistä ekonomeista noin kolmanneksen työttömyys on sitkeää ja pitkittynyttä. Pitkäaikaistyöttömyys on korkeasti koulutettujen keskuudessa melko uusi, mutta kasvava ilmiö”, Viskari toteaa.

 Aika siirtyä työllistymisturvaan

Suomen Ekonomien kehitysjohtaja Anja Uljaan mukaan ekonomien työllistymiseen ei ole yhtä ratkaisua, vaan työttömyys on monisäikeinen kokonaisuus. ”Eri toimijoiden välinen yhteistyö ja uudenlaiset työllistymistä tukevat palvelut ovat tarpeen. Piilotyöpaikkojen löytymiseen tarvitaan erilaisia toimintamalleja”, linjaa Uljas.

”Monet ekonomit määrittelevät olevansa ”between jobs” eli etsimässä uusia haasteita. Tulokulma ilmiöön ja siihen liittyviin verkostoihin pitäisi olla aktiivisessa ja tavoitteellisessa työllistymisessä. Itse asiassa kaikkien työvoimapoliittisten toimenpiteiden tulisi tukea aktiivisuutta. Työttömyysturvasta olisi aika siirtyä työllistymisturvaan”, Uljas ehdottaa.

Suomen Ekonomien mukaan aktiivisuuteen kannustamista on esimerkiksi se, että työttömällä on mahdollisuus opiskella ja kehittää osaamistaan työttömyyspäivärahakaudella. ”Osaamisen kehittymisen polku on korkeasti koulutetuille erityisen tärkeä. Siitä on huolehdittava koko uramatkan ajan”, muistuttaa Anja Uljas.

Tutkimus tehtiin keväällä 2016 kyselytutkimuksena niille Suomen Ekonomien jäsenille, jotka olivat olleet työttömänä vuonna 2011 tai sen jälkeen. Kyselyssä selvitettiin myös työttömyyden pitkittymiselle altistavia tekijöitä sekä palvelujen ja sosiaaliturvan käyttöä. Vastauksia saatiin yhteensä 1186. Lisäksi täydentävänä aineistona käytettiin työ- ja elinkeinoministeriön tilastoja kauppatieteellisen korkeakoulutuksen suorittaneiden työttömyydestä.

Ylemmän kauppatieteellisen korkeakoulututkinnon suorittaneista työttömänä on tällä hetkellä noin 6,5 prosenttia. Määrä on noussut noin 17 prosenttia edellisen kahden vuoden aikana.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tutkija Tuomas Viskari, p.0400 458 236
Kehitysjohtaja Anja Uljas, p. 040 550 0712

Tietoja julkaisijasta

Suomen Ekonomit - Finlands Ekonomer
Ratavartijankatu 2
00520 Helsinki

+358 (0) 20 129 9299http://www.ekonomit.fi

Suomen Ekonomit on kauppatieteellisen yliopistotutkinnon suorittaneiden sekä alan opiskelijoiden, kyltereiden, palvelu- ja etujärjestö. Yli 52 000 jäsenellään se on Akavan neljänneksi suurin jäsenjärjestö. Suomen Ekonomit on kylterin ja ekonomin paras urakumppani, joka edistää jäsentensä osaamista, hyvinvointia ja menestystä työelämässä sekä ekonomikoulutuksen arvostusta. Suomen Ekonomit on mukana neuvottelemassa työehtosopimuksista ja työelämäkysymyksistä osana Akavaa ja akavalaisia neuvottelujärjestöjä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Suomen Ekonomit - Finlands Ekonomer

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye