55 000 kilon edestä kahvakuulia ja käsipainoja – alkuvuoden liikuntainnostus näkyy Prismassa

”Hyvinvointitrendi näkyy meillä itse asiassa kahdella tavalla: liikutaan enemmän ja kokeillaan erilaisia liikuntamuotoja, ja lisäksi ollaan entistä kiinnostuneempia saamaan tietoa ja mittaamaan treeniä, aktiivisuutta, unen laatua ja palautumista esimerkiksi urheilukellojen avulla. Urheilukello onkin hyvä tuki terveellisen elämän seurantaan”, sanoo myyntipäällikkö Anu Keskinen S-ryhmän marketkaupasta.
Tammikuu on yksi vuoden tärkeimmistä sesongeista urheilukellojen ja mittareiden myynnissä. Alkuvuoden innostus näkyy myynnissä heti joulun jälkeen, ja kaupaksi käyvät erityisesti erilaiset sykemittarit sekä hyvinvointia tukevat mittauslaitteet. Tammikuun myynneissä korostuvat myös erilaiset tarvikkeet, kuten sykemittareiden sykevyöt, joita uusitaan myös vanhempiin laitteisiin.
Kuntoilu- ja kehonhuoltotuotteiden myynti on kasvanut viiden vuoden aikana joka vuosi edelliseen vuoteen verrattuna. Viime vuoden tammikuussa näiden tuoteryhmien tuotteita myytiin jopa 52 % enemmän kuin ennen koronapandemiaa.
”Pandemia-aika opetti suomalaisille, että kuntoilun ei tarvitse olla tiettyyn aikaan tai paikkaan sidottua, vaan myös kotona on mahdollista kuntoilla. Erityisen kysyttyjä Prismoissa ja prisma.fi-verkkokaupassa ovat jumppamatot, kahvakuulat, vastuskuminauhat ja erilaiset kehonhuollon välineet, kuten fasciarullat. Sen sijaan edellisen joulun ja tammikuun hittituotteen eli lihashuoltovasaran suurin myyntipiikki on ohi”, Keskinen toteaa.
Viime vuoden tammikuussa kahvakuulia myytiin yli 5-kertainen määrä ja käsipainojakin yli kaksinkertainen määrä edellisen vuoden vastaavaan ajankohtaan verrattuna.
”Yhteenlaskettuna kahvakuulia ja käsipainoja ostettiin meiltä viime vuoden tammikuussa noin 55 000 kilon edestä”, Keskinen paljastaa.
Innostus voimaharjoitteluun näkyi myös levypainojen ja -tankojen myynnissä, joka oli peräti 17-kertaista vuodentakaiseen verrattuna. Kaikkiaan erilaisia kuntoiluvälineitä, kuten käsipainoja, hyppynaruja, vastuskuminauhoja ja kuntopalloja myytiin viime tammikuussa 51 % enemmän kuin vuotta aiemmin.
Uudessa harrastuksessa alkuun varusteilla ja urheiluvaatteilla
Keskinen huomauttaa, että uudessa liikuntaharrastuksessa voi päästä alkuun hyvinkin pienellä panostuksella.
”Prisman ja prisma.fi:n valikoimista löytyy esimerkiksi suosikkilaji padelia aloittaville sekä lajia jo harrastaville sopivia mailoja. Viime vuoden tammikuussa padel-mailoja ja -palloja myytiin jo kuusinkertainen määrä vuotta aiempaan verrattuna. Joogasta kiinnostuneelle puolestaan voisin suositella aloituspakkausta, jossa on joogamaton lisäksi joogatiili ja -vyö, jotka tuovat helpotusta venyttäviin liikkeisiin. Myös saliharrastuksessa tai pallopeleissä tarvittavista sisäliikuntakengistä löytyy monen hintaisia vaihtoehtoja”, Keskinen vinkkaa.
Vuoden alussa nähdään myyntipiikkejä myös urheiluvaatteissa. Esimerkiksi naisten treenivaatteiden ja tukea antavien urheilurintaliivien myynti kaksinkertaistuu Prismoissa tammikuussa joulukuuhun verrattuna. Kysyntää on myös urheilualushousuille ja -boksereille, jotka hengittävät puuvillaisia paremmin.
Vuoden alku näkyy myös urheiluravinteissa ja vitamiineissa
Urheiluvälineiden lisäksi uuden vuoden kuntoiluinnostus näkyy myös proteiinijauheiden myynnissä, joka korostuu tammikuussa selvästi. Myös muita urheiluravinteita ostetaan tammikuun parin ensimmäisen viikon aikana hieman enemmän kuin tavallisesti, minkä jälkeen into lähtee pikkuhiljaa hiipumaan, kertoo myyntipäällikkö Juhani Haara.
”Myös vitamiineja ostetaan tammikuussa ahkerasti, koska silloin on ulkona kylmää ja pimeää sekä usein flunssakausikin päällä. Lisäksi jouluherkuttelun jälkeen vatsan hyvinvointivalmisteiden myynti korostuu. Kiinnostava ilmiö on myös, että ennen koronapandemiaa oli nähtävissä myös painonhallintatuotteiden myynnin kasvua aina vuoden alussa, mutta viime vuonna tällaista isoa myyntipiikkiä ei tullut. Uskon, että tässä näkyy varmasti ainakin lisääntyneen etätyön vaikutus”, Haara pohtii.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anu Keskinen, käyttötavarakaupan myyntipäällikkö, S-ryhmän marketkauppa, anu.keskinen@sok.fi, puh. 0107680304
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
S-ryhmä on suomalaisten kotitalouksien omistama kaupparyhmä. S-ryhmän muodostavat 19 alueosuuskauppaa, SOK sekä niiden tytäryhtiöt.
Tarjoamme arjen palveluita päivittäis- ja käyttötavarakaupassa, hotelleissa ja ravintoloissa, tavarataloissa, liikennemyymälöissä sekä oman pankkimme kautta.
Olemme suurin yksityinen työllistäjä Suomessa – meitä s-ryhmäläisiä on noin 40 000. Toimimme tinkimättömästi yhdenvertaisuutta edistäen sekä luonnonvaroja kunnioittaen, ja olemme Suomen suurin kotimaisen ja lähiruoan myyjä. Verojalanjälkemme on lähes 1,9 miljardia euroa, ja investoimme vuonna 2024 Suomeen lähes miljardi euroa.
#parempipaikkaelää
SOK:n viestintä tarjoaa median edustajille ajankohtaista tietoa S-ryhmästä. Viestintämme palvelee mediaa arkisin klo 9–16.
Mediapuhelin: 050 472 2745 (pvm/mpm)
Sähköposti: viestinta@sok.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta
Maalaus korostuu suomalaisten remontointisuunnitelmissa – Prisma tuo myyntiin uudet sisustusmaalit suosituimmissa sävyissä9.9.2025 07:55:00 EEST | Tiedote
S-ryhmän asiakasomistajilleen toteuttama tuore kyselytutkimus valottaa suomalaisten remontointisuunnitelmia. Kyselyyn vastasi yli 1900 suomalaista, ja sen tulokset puhuvat selkeää kieltä: pienet kodin remontit kiinnostavat nyt enemmän kuin suuret investoinnit. Useimmiten remontointiaikeissa suunnataan maalikaupoille. Prisman valikoimaan saapuneet uudet sisustusmaalit tuovat kymmenen Suomen suosituinta sävyä helposti remontoijien saataville.
Kaupan toimenpiteillä selvä vaikutus – S-ryhmän ruokakaupoissa hillittiin muovikassien kysyntää8.9.2025 08:15:00 EEST | Tiedote
Osana kansallista muovikassisitoumusta sekä pitkäaikaista kampanjointia yhdessä muiden kaupan alan toimijoiden kanssa, S-ryhmän ruokakaupoissa (Prisma, S-market, Sale, Alepa) on tehty toimenpiteitä muovikassien määrän vähentämiseksi. Toukokuun alussa aloitetun uuden myymäläviestinnän sekä eri kassivaihtoehtoja koskeneen hintamuutoksen myötä yhä harvempi osti muovikassin tänä kesänä.
Suomesta löytyy jo kauppoja, joissa puhelin on syrjäyttänyt lompakon5.9.2025 08:03:00 EEST | Tiedote
Tietyissä S-ryhmän toimipaikoissa jo joka toinen bonustapahtuma kirjataan puhelimella muovikortin sijaan. Muutos on tapahtunut lyhyessä ajassa, sillä esimerkiksi Applen laitteille S-Etukortin on voinut lisätä vasta viime vuodesta alkaen.
SOK mukaan European Marketing Distribution -hankintaliittoumaan29.8.2025 13:00:00 EEST | Tiedote
SOK on liittynyt päivittäistavaroiden kansainvälisen EMD-hankintaliittouman jäseneksi. Yhteistyön tavoitteena on luoda uudenlaisia toimintamalleja kansainvälisten merkkituotteiden hankintaan – asiakkaiden hyödyksi.
Kosmetiikan kemikaalikuorma huolettaa monia – 54 % suomalaisista valitsee yhä useammin luonnonkosmetiikan tuotteita28.8.2025 07:45:00 EEST | Tiedote
Statistan tilastojen mukaan luonnonmukaisen kosmetiikan markkinoiden ennustetaan kasvavan koko markkinaa nopeammin. Tämä näkyy yhä konkreettisemmin myös suomalaisten kosmetiikka- ja ihonhoitotuotteiden hankinnoissa, joissa luonnonkosmetiikka on jatkuvasti vahvistanut asemaansa. Peräti 54 prosenttia Sokoksen teettämän kyselytutkimuksen vastaajista toteaa kasvattaneensa luonnonkosmetiikan käyttöä viime vuosina. Tärkeimmät syyt valita luonnonmukaisempia tuotteita perinteisempien kosmetiikkatuotteiden sijaan ovat kemikaalien välttäminen ja tuotteiden turvallisuus.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme