DNA Oyj

Energiatehokas palvelinsali Helsinkiin

Jaa
Suuri 2000 neliön sali jäähdytetään lähes päästöttömästi kaukojäähdytyksellä. Kaukojäähdytysjärjestelmän avulla konesalin tuottama hukkalämpö kerätään talteen ja jatkojalostetaan hyötykäyttöön.

Tehokas ja lähes päästötön jäähdytys on huomattava etu vanhempien tekniikoiden saleihin verrattuna, sillä jäähdytys muodostaa laitetilojen energiantarpeesta pahimmillaan yli puolet. Teknisesti huippumodernin tilan toiminta ja energian kulutus mukautuvat muutenkin käyttöasteeseen, eikä hukkakäyttöä siten muodostu.
 
Uusi sali on tarkoitettu DNA:n omaan käyttöön ja palvelinkeskusasiakkaille.
 
– Kasvuvaraa löytyy pitkäksi aikaa, sillä mitoituksessa käytetty 800 kilowattia saadaan uuden tekniikan ansiosta riittämään paljon pidempään kuin sama määrä energiatehottomammassa ympäristössä, toteaa DNA:n tuotantojohtaja Antti Jokinen.
 
Uusissa palvelinkoneissa entistä suorituskykyisempi tekniikka mahtuu entistä pienempään tilaan, ja koneet saadaan käynnistymään ja sammumaan automaattisesti kuormituksen mukaan. Myös jäähdytystä ohjataan vain sitä tarvitseviin laitteisiin ja ainoastaan tarvittavaksi ajaksi. 
 
Energiayhtiökumppanikseen DNA on valinnut Helsingin Energian, jonka osaaminen energiatehokkuuden parantamisessa on tuottanut useita kansainvälisiä tunnustuksia.

- Kaukojäähdytys on osa Helsingin Smart City -konseptia. Järkevässä kaupungissa energian tuotantoa ja jakelua optimoidaan kokonaisuutena, jolloin vältytään osaoptimoinneilta. Kaukojäähdytyksen avulla DNA:n konesalin primäärienergian kulutus ja siten hiilidioksidipäästöt pienenevät merkittävästi, toteaa Helsingin Energian liiketoimintapäällikkö Kosti Koski.

Energiatehokas laitetila on DNA:lle useiden miljoonien eurojen investointi. Tila valmistuu parhaiden mahdollisten ja useita eri reittejä varmennettujen kuituyhteyksien solmukohtaan vielä tämän vuoden loppupuolella.

Lisätietoja:
tuotantojohtaja Antti Jokinen, DNA Oy, puh. 044 721 2544, antti.jokinen@dna.fi
liiketoiminnan päällikkö Kosti Koski, Helsingin Energia, puh. 040 846 6089, kosti.koski@helen.fi

DNA:n viestintä: viestintäpäällikkö Helena Vartiainen, puh. 044 044 4201, helena.vartiainen@dna.fi

Helsingin Energia on yksi Suomen suurimmista energiayrityksistä, joka myy sähköenergiaa noin 400 000 asiakkaalle Suomessa ja kattaa kaukolämmöllä yli 90 prosenttia pääkaupungin lämmitystarpeesta. Helsingin Energia tuottaa ja myy kaukojäähdytystä, joka laajenee voimakkaasti Helsingin alueella. Energiantuotanto- ja jakelujärjestelmien suunnittelu, projektointi ja kunnossapito ovat osa Helsingin Energian palvelutarjontaa. Helsingin Energia vastaa myös Helsingin ulkovalaistuksesta.

Tietoja julkaisijasta

DNA Oyj
DNA Oyj
PL 10
01044 DNA

http://www.dna.fi
DNA Oy on suomalainen tietoliikennekonserni, joka tarjoaa yksityishenkilöille ja yrityksille laadukkaita, viimeisintä teknologiaa hyödyntäviä puhe-, data- ja tv-palveluita. DNA:n viisi miljoonaa suomalaista tavoittava 3G-verkko laajenee edelleen, ja 4G-verkot ulottuvat koko ajan uusiin kaupunkeihin ja taajama-alueille. DNA:n liikevaihto vuonna 2012 oli 769 miljoonaa euroa ja liikevoitto 56 miljoonaa euroa. DNA:lla on yli kolme miljoonaa matkaviestin- ja kiinteän verkon asiakkuutta. DNA ja WELHO ovat DNA Oy:lle rekisteröityjä tavaramerkkejä. Lisätietoa osoitteessa www.dna.fi.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta DNA Oyj

Onko 9%&GR hyvä salasana? DNA:n tietoturva-asiantuntija muistuttaa hyvistä salasanakäytännöistä maailman salasanapäivän aattona30.4.2025 08:55:00 EEST | Tiedote

Torstaina 1.5.2025 vietetään vapun lisäksi maailman salasanapäivää, jonka tarkoitus on muistuttaa paremmista salasanakäytännöistä. Yleinen harhakäsitys on, että salasanan pitäisi näyttää kryptiseltä, jotta se suojaisi. DNA:n tietoturva-asiantuntijan mukaan käsitys on vanhentunut, sillä uudet menetelmät pystyvät purkamaan lyhyitä salasanoja helposti, vaikka ne sisältäisivät erikoismerkkejä epämääräisessä järjestyksessä.

Is 9%&GR a good password? DNA’s information security expert gives a reminder of good password habits on the eve of World Password Day30.4.2025 08:55:00 EEST | Press release

Thursday, May 1, 2025, will be – in addition to May Day – World Password Day, that promotes better password habits. It is a common misconception that a password should look cryptic in order for it to provide protection. According to DNA’s information security expert, this notion is outdated, as new methods are easily able to decrypt short passwords even if they contain special characters in a vague order.

Espanjan ja Portugalin sähkökatkot herättivät kysymyksiä – näin käy viestintäverkoille Suomessa, jos sähköt katkeavat29.4.2025 13:30:00 EEST | Tiedote

Espanjan ja Portugalin sähköt katkesivat laajasti tämän viikon maanantaina. Mediatietojen perusteella kyse oli ainakin Espanjassa maan historian pahimmasta sähkökatkosta. Katko kesti paikoin jopa lähes 20 tuntia. Esimerkiksi kodinkone-, liikenne-, valaistus- ja maksupääteongelmien lisäksi myös viestintäverkoissa syntyi katkon vuoksi suuria haasteita. Miten Suomen viestintäverkoille käy sähkökatkon sattuessa? DNA:n asiantuntija kertoo.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye