
Linja-autonkuljettajille uusi työehtosopimus, Helsingin Bussiliikenteen lakko peruuntuu
Helsingin Bussiliikenne Oy:n linja-autonkuljettajille on torstaina sovittu uusi, raamiratkaisun mukainen työehtosopimus. Uusi sopimus merkitsee sitä, että 2.5.2012 pidettäväksi kaavailtu linja-autonkuljettajien työtaistelu peruuntuu, ja työt jatkuvat normaalisti.
Julkis- ja yksityisalojen toimihenkilöliitto Jyty, Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL sekä Palvelulaitosten työnantajayhdistys PTY solmivat työehtosopimuksen, joka on kustannusvaikutuksiltaan raamiratkaisun mukainen. Sopimukseen ei tehty tekstimuutoksia. Kaikki korotukset, myös kertaerä, tulevat yleiskorotuksina kaikille Helsingin Bussiliikenne Oy:n linja-autonkuljettajille.
Uuden työehtosopimuksen sopimuskausi on 1.5.2012-31.3.2014. Nykyinen sopimuskausi päättyy 30.4.2012.
Lisätietoja:
Jyty:
Työmarkkinalakimies Jonna Voima, 050 591 2341
Työmarkkina-asiamies Juha Isoniemi, 0400 727 276
JHL:
Neuvottelupäällikkö Håkan Ekström, 040 8282 865
Pääluottamusmies Hannu Toikkanen, HelB, 0400 7792 44
Tietoja julkaisijasta
Jyty on ammattiliitto, jonka jäsenet toimivat kunta-alalla, hyvinvointialueilla, yksityisellä sektorilla, järjestöissä ja seurakunnissa. Jäsenistön suurimpia ammattialoja ovat sihteeri-, hallinto-, asiantuntija- ja ict-työ, nuoriso- ja järjestötyö, sosiaali- ja terveysala, kirjastoala sekä kasvatus ja koulutus. Ammattiliitto Jyty on STTK:n jäsenliitto.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Ammattiliitto Jyty ry
Suomen pelastusalan ammattilaiset SPAL liittyy Ammattiliitto Jytyyn15.1.2025 15:59:24 EET | Tiedote
SPALin liittyminen Jytyyn vahvistaa pelastusalan ammattilaisten edunvalvontaa ja lujittaa Jytyn neuvotteluasemaa hyvinvointialueilla.
Jytyn mielestä laki suojelutyöstä ei ole tarpeen – kertoo 5 syytä miksi2.1.2025 11:52:10 EET | Tiedote
Ammattiliitto Jyty tyrmää hallituksen lakiesityksen suojelutyöstä. Jyty pitää esitystä jälleen yhtenä työnantajien tarpeiden pohjalta tehtynä toimena, jonka tarkoituksena on rajata työtaisteluja.
Ammattiliitto Jyty on tyytyväinen kunta-alan palkkausjärjestelmän uudistukseen20.12.2024 09:23:06 EET | Tiedote
KVTESiin tulee uusi tasopalkkajärjestelmä, joka tuo kannustavuutta kunta-alan työntekijöiden palkkaukseen.
Vientimalli romuttaa palkkatasa-arvon eteen tehdyn työn – ”Eduskunnan päätös vie tätä maata taaksepäin”17.12.2024 15:10:52 EET | Tiedote
Eduskunta hyväksyi tiistaina vientimallilain. Ammattiliitto Jyty on päätökseen erittäin pettynyt. Vientimalli vaikeuttaa Jytyn näkemyksen mukaan huomattavasti palkkatasa-arvon saavuttamista.
Jytyn argumentit: Miksi vientimalli on Suomelle virhe?3.12.2024 14:12:56 EET | Tiedote
Hallituksen esitys ns. vientimallista on tänään ja huomenna 3.–4. joulukuuta eduskunnan perustuslakivaliokunnan käsittelyssä. Työntekijäjärjestöt, erityisesti naisvaltaisten alojen liitot, vastustavat mallia kiivaasti. Ammattiliitto Jytyn puheenjohtaja Jonna Voima perustelee, mihin liittojen kriittinen näkemys perustuu.