Tietojenkäsittelijät koolla Kumpulassa 28.-29.5.2012
Tietojenkäsittelytieteen Seura on myöntänyt lukuvuoden 2010-2011 ansiokkaimman pro gradu-palkinnon filosofian maisteri Joel Rybickille hänen Helsingin yliopiston tietojenkäsittelytieteen laitokselle tekemästään pro gradu-tutkielmasta Exact bounds for distributed graph colouring.
Rybickin työ käsittelee hajautetun laskennan teoriaa. Aiheena oli niin sanottu hajautettu verkon väritysongelma ja ongelman laskennallinen vaativuus. Aihe liittyy Helsingin yliopiston tietojenkäsittelytieteen laitoksen New Paradigms in Computing-ryhmässä tehtävään hajautettujen algoritmien tutkimukseen.
Perustelujen mukaan Rybickin tutkielma on poikkeuksellisen ansiokas opinnäytetyö. Siinä on saavutettu uusia tieteellisiä tutkimustuloksia, jotka liittyvät hajautetun laskennan alan peruskysymyksiin, joita on tutkittu jo pitkään. Työ onkin hyväksytty arvosanalla laudatur, jonka on saanut vain 1 prosentti laitoksen pro graduista.
Palkinto luovutettiin yhdistetyillä tietojenkäsittelyn päivillä Helsingissä toukokuun lopussa. Sitä on jaettu vuodesta 1984, ja aiemmin se on muiden muassa myönnetty Linus Torvaldsille ja Tatu Ylöselle.
Seura on myös palkinnut kunniamaininnalla Joris Kinablen (Aalto-yliopisto) työn Malware detection through call graphs sekä Ville Kankaan (Lappeenrannan teknillinen yliopisto) työn Comparison of local feature detectors and descriptors for visual object categorization.
Tietojenkäsittelytieteen Seuran esityksestä Tietotekniikan Tutkimussäätiö on myöntänyt vuoden 2012 väitöskirjapalkinnon TkT Satu Jumisko-Pyykölle hänen Tampereen teknillisen yliopiston ohjelmistotekniikan laitokselle tekemästään väitöskirjasta User-Centered Quality of Experience and Its Evaluation Methods for Mobile Television. Jumisko-Pyykkö tutkii väitöskirjassaan pienikokoiselta mobiililaitteelta katsottavan 2D-ja 3D-videon äänen-ja kuvanlaadun kokemusta. Työ perustuu poikkeuksellisen laajoihin käyttäjäkokeisiin yli 500 osallistujalla.
Lisätietoja Tietojenkäsittelytieteen Seuran palkintoihin liittyen:
Tietojenkäsittelytieteen Seuran puheenjohtaja Hannakaisa Isomäki (Jyväskylän yliopisto), hannakaisa.isomaki@jyu.fi, (014) 260 3021
Pro gradu-palkinto: FM Joel Rybicki (Helsingin yliopisto), joel.rybicki@cs.helsinki.fi, 040 0435149
Vuonna 2012 järjestettävien tietojenkäsittelyn päivien teemana on Tietojenkäsittelyn historia ja tulevaisuus. Ohjelma juhlistaa Tietojenkäsittelytieteen seuran 30-vuotista historiaa, Turingin sadatta syntymäpäivää sekä luo katsauksen tietojenkäsittelyn tulevaisuuteen. Kaikkiaan päivillä palkitaan kolme väitöskirjaa ja neljä gradua.
http://www.cs.helsinki.fi/ytp2012/
Lisätietoja antaa professori Sasu Tarkoma, sasu.tarkoma(at)helsinki.fi, puhelin (09) 191 51375.
Ystävällisin terveisin
Minna Meriläinen-Tenhu, tiedottaja, puhelin (09) 191 51042
Tietoja julkaisijasta

PL 3
00014 Helsingin yliopisto
02941 22622 (mediapalvelu) 02941 911 (vaihde) (vaihde)https://www.helsinki.fi/fi/yliopisto
Helsingin yliopisto on yli 40 000 opiskelijan ja työntekijän kansainvälinen yhteisö, joka tuottaa tieteen voimalla kestävää tulevaisuutta koko maailman parhaaksi. Kansainvälisissä yliopistovertailuissa Helsingin yliopisto sijoittuu maailman parhaan yhden prosentin joukkoon. Monitieteinen yliopisto toimii neljällä kampuksella Helsingissä sekä Lahden, Mikkelin ja Seinäjoen yliopistokeskuksissa. Lisäksi sillä on kuusi tutkimusasemaa eri puolilla Suomea ja yksi Keniassa. Yliopisto on perustettu vuonna 1640.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin yliopisto
Itämerennorppien määrästä uusi tarkempi arvio – metsästys jarruttaa kannankasvua16.7.2025 09:02:24 EEST | Tiedote
Itämerennorppakanta on kasvanut viisinkertaiseksi 1970-luvulta, jolloin pitkään jatkunut liikametsästys ja ympäristömyrkyt uhkasivat lajin tulevaisuutta. Uusi tilastollinen malli tarkentaa nyt norpan kanta-arviota.
Liito-orava on taigametsien tulevaisuuden avainlaji9.7.2025 11:26:52 EEST | Tiedote
Tuore geneettinen tutkimus paljastaa yllättäviä piirteitä liito-oravan evoluutiosta sekä vakavia huolia lajin suojelun kannalta. Kaukoidässä saattaa asustaa oma alalaji.
Noin joka seitsemäs hakija pääsi sisään Helsingin yliopistoon3.7.2025 09:42:00 EEST | Tiedote
Yhteishaussa Helsingin yliopistoon valittiin 4 703 uutta opiskelijaa. Helsingin yliopisto oli Suomen suosituin yliopisto ensisijaisten hakijoiden määrän sekä hakijoiden kokonaismäärän perusteella.
Kaasuvuoto aloittaa haavan korjauksen kasveissa2.7.2025 18:01:00 EEST | Tiedote
Helsingin yliopiston tutkijat ovat löytäneet mekanismin, jonka avulla kasvit korjaavat suojaavan uloimman kerroksensa, korkkisolukon. Tällä löydöllä voi olla merkittäviä vaikutuksia maatalouteen ja elintarvikkeiden säilyvyyteen. Etyleenin ja hapen diffuusio haavan läpi käynnistää kasvin luonnollisen paranemisprosessin.
Kaksoisvalohoito vähentää ikenien verenvuotoa ja tulehdusta hammasimplanttien ympärillä1.7.2025 09:59:32 EEST | Tiedote
Kaksoisvalohoito (Lumoral) tarjoaa kotikäyttöön turvallisen ja tehokkaan vaihtoehdon implanttien ympäristön tulehduksen hallintaan ilman antibiootteja.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme