Danske Bank Oyj

Nuoret aikuiset arkailevat ensiasunnon ostamista yksin

Jaa
Danske Bankin Taloustutkimuksella toteuttamasta kyselytutkimuksesta* nousee esiin silmiinpistävä ero: 78 prosenttia yksinasuvista nuorista aikuisista ei ole koskaan omistanut asuntoa, kun taas lapsiperheistä 75 prosenttia on asunnon omistajia. Perheellisten keskuudessa myös omistusasunnon hankkimisesta haaveillaan enemmän. Danske Bankin asiantuntijan mukaan yksinasuvan ei kannattaisi lokeroida itseään vuokra-asujaksi.

Yksinasuvien määrä on kasvanut jo pidemmän aikaa. Danske Bankin Taloustutkimuksella teettämän Ensiasunnonostajat 2016 -kyselyn mukaan etenkin yksinasuvat kokevat oman asunnon ostamisen esteeksi elämäntilanteensa: tulevaisuuden ensiasunnosta haaveilevista** yksinasuvista jopa 82 prosentin mielestä elämäntilanne estää omistusasunnon hankintaa, perheellisistä vain 63 prosentin mielestä.

- Vuokrat ovat nousseet nopeammin kuin omistusasumisen kustannukset viime vuosina. Yksinasuvalle ensiasunnon ostaminen on haastavampaa, mutta omat taloudelliset mahdollisuudet kannattaa silti tarkistaa. Suunnitelmallisuus ja säästäminen kannattavat joka tapauksessa, vaikkei asuntoa olisikaan hankkimassa heti lähitulevaisuudessa, Danske Bankin ekonomisti Henna Mikkonen toteaa.

Kun asunnon hankinta sitten tulee ajankohtaiseksi, onkin hyvä määritellä ensin, millainen asunto omaan taloudelliseen tilanteeseen sopii.Omien mahdollisuuksien tarkistaminen on yksinasuville hyödyksi, sillä tutkimuksen mukaan heistä jopa 64 prosenttia ei tiedä, millaiseen omistusasuntoon heillä olisi varaa.

- Yksinasuvien kohdalla myös tärkeys varautua yllätyksiin korostuu. Puskurivarat ja vakuutukset sekä mahdollisten remonttien ja vastikkeiden mukaan suunniteltu talous tuovatkin mielenrauhaa arkeen. Omistusasujan on myös mahdollista saada joustoja lainan kuukausierien maksuun yllätysten sattuessa, mikäli on hoitanut lainaansa hyvin, Mikkonen jatkaa.

Omistusasuminen pitää pintansa nuorten haaveena

Omistusasunto on yleinen haave nuorten aikuisten keskuudessa perhemuodosta riippumatta. Yksinasuvista 87 prosenttia ja perheellisistä 90 prosenttia haluaisi ostaa ensiasuntonsa joskus tulevaisuudessa, vaikkei harkitsekaan asunnon hankkimista tällä hetkellä.

- Myös tutkimuksemme osoittaa, ettei yksinasuvien kohdalla omasta asunnosta haaveilu muutu konkreettiseksi suunnitelmaksi samassa määrin kuin perheellisillä, Mikkonen toteaa.

Danske Bank aloitti toukokuussa 2016 kampanjan, jolla haluttiin rohkaista ensimmäisen oman kodin ostajia tarjoamalla vuoden 2016 loppuun asti ensiasunnon ostajille Vakaa Plus -asuntolainan ilman järjestelykuluja sekä jopa 100 euron pesämuna säännöllisen rahastosäästämisen aloittaville ensiasunnon ostajille. Kampanjan myötä ensiasunnon ostamiseen myönnettyjen lainojen määrä nousi 26 % vuoden aikana.

* Ensiasunnon ostajat 2016 -kyselytutkimuksen toteutti Danske Bankin toimeksiannosta Taloustutkimus Oy. Kyselyyn vastasi 21.-27.9.2016 yhteensä 1 034 18–35-vuotiasta suomalaista.

** Ei ole omistanut asuntoa tällä hetkellä eikä harkitse hankkimista, mutta haluaisi joskus omistaa asunnon.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Lisätietoa:
Henna Mikkonen, ekonomisti, Danske Bank. Puh 010 546 6619.

Tietoja julkaisijasta

Danske Bank Oyj
Danske Bank Oyj
Televisiokatu 1, PL 1275
00075 DANSKE BANK

https://www.danskebank.fi/

Danske Bank on Suomen kolmanneksi suurin pankki, joka tarjoaa noin miljoonalle suomalaiselle kotitaloudelle, yritykselle ja instituutiolle palveluita laajan asiantuntemuksen sekä innovatiivisten digitaalisten ratkaisujen avulla. Tavoitteemme on tulla tunnetuksi luotetuimpana taloudellisena kumppanina, ja haluamme tuottaa pitkäaikaista arvoa asiakkaillemme, sijoittajille sekä yhteisöille joiden osana toimimme. Danske Bank Oyj on osa pohjoismaista Danske Bank -konsernia. www.danskebank.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Danske Bank Oyj

Sijoittajan personal trainer hyppäsi mobiiliin16.1.2018 15:00:00 EET | Tiedote

Sijoittajat ovat jo pitkään käyneet kauppaa mobiililaitteillaan, ja varainhoitoakin on automatisoitu. Kuitenkaan ratkaisuja, jotka tarjoaisivat sijoittajalle aidosti digitaalisesti neuvoja omien sijoituspäätösten tekemiseen, ei ole ollut. Danske Bank tuo nyt sijoitusneuvojan suomalaisten älypuhelimiin. Sijoittaja saa reaaliaikaisesti ja omaan sijoitusprofiiliinsa perustuen neuvoja, kun tapahtuu hänen salkkuunsa vaikuttavia muutoksia.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye