Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry

Perunoiden ja vihannesten varhaissadot valmistuivat

Jaa
Odotetut uutuudet, ensimmäiset kotimaan varhaisperunat ja ensisadot avomaan vihanneksista ovat nyt valmistuneet. Juhannusviikko on näiden erityisherkkujen huippuhetki. Sitä voi pitää ruokavuoden kohokohtana, uuden kasvukauden alkuna.

Kotimaiset Kasvikset ry TIEDOTE
MTK ry 12.6.2012

Perunoiden ja vihannesten varhaissadot valmistuivat

Odotetut uutuudet, ensimmäiset kotimaan varhaisperunat ja ensisadot avomaan vihanneksista ovat nyt valmistuneet. Juhannusviikko on näiden erityisherkkujen huippuhetki. Sitä voi pitää ruokavuoden kohokohtana, uuden kasvukauden alkuna.

Varhaisperunoiden istutuksiin päästiin tänä vuonna maaliskuun lopulla. Istutusaika kesti kosteuden ja kylmyyden takia melko pitkään. Satoa tulee tästä syystä tasaisesti ilman ruuhkaa. Viljelijä on nähnyt varhaissadon eteen paljon vaivaa. Nostotuoreet, herkät tuotteet ansaitsevat arvoisensa kohtelun lyhyellä tiellään kuluttajan pöytään.

Ensimmäiset varhaisperunat ovat pääosin Timoa. Uutena lajikkeena tänä vuonna on kasvatettu Solist-lajiketta ja muutaman viikon päästä aletaan saada Siikliä, Veloxia ja Ariellea. Perinteiseen tapaan varhaisperunakauden avaa Varsinais-Suomi. Rymättylä, Laitila, Uusikaupunki, Nauvo, Naantali, Merimasku, Parainen ja Houtskär ovat Suomen tunnetuimpia varhaisperuna-alueita.

Varhaiskaali ja salaatit parhaimmillaan

Tuoreus ja raikkaus korostuvat ensimmäisissä varhaisvihanneksissa ainutlaatuisina. Lähellä tuotettu, hienosti rapsahtava varhaiskaali ja kiinankaali aloittavat kauden. Ennen juhannusta aletaan saada myös jää- ja roomansalaatteja, ja seuraavaksi jäävuorisalaattia.

Kotimaiset retiisiniput, vihreät parsat, ruoho- ja kevätsipulit sekä niputetut porkkanat ja sipulit kaunistavat myyntitiskejä jo nyt ja houkuttavat herkuttelemaan. Kesäkurpitsaa ja pieniä puhtoisia kukka- ja parsakaaleja on tulossa juhannuspöytiin.

Varovainen käsittely paikallaan

Varhaissadon perunoita ja vihanneksia on syytä käsitellä yhtä varovasti kuin kananmunia. Kolhuja ja liiallista valoa ne eivät kestä. Koska kuiva-ainepitoisuus on alhainen ja kuori ohut, pinta on suojattava haihtumiselta. Kosteus haihtuu tehokkaasti naattien kautta, joten ostohetken jälkeen kannattaa nippujuuresten naatit poistaa.

Varhaisperunan maussa tunnistaa mietoa makeutta, aavistuksen kirpeyttäkin. Neljännestunnin keittoaika riittää varhaisperunoille suolalla maustetussa vedessä. Keitinvesi maustetaan mieluiten karkealla merisuolalla, jota mitataan 1 rkl litralle vettä. Veden valuttamisen jälkeen perunoiden annetaan kuivahtaa pyyhkeellä tai talouspaperilla peitettyinä kattilassa.

Varhaisvihannesten hennot ja hienostuneet maut tulevat esiin, kun niitä tarjoaa tuoreina sellaisinaan tai kypsentää vain lyhyen aikaa, mieluiten höyryssä. Myös pikainen kuumennus vokkipannulla säilyttää maut. Liian pitkä keittoaika veltostuttaa vihannekset. Kypsennetynkin vihanneksen rakenteen tulee tuntua hampaissa.

Valtakunnallista varhaisperuna- ja varhaisvihannesviikkoa vietetään 18.6. – 24.6.2012

Herkullisia ruokaohjeita ja kuvia löydät osoitteesta: www.kasvikset.fi

Lisätiedot varhaisperunoista: Antti Lavonen, MTK ry, 040-5580 512

Lisätiedot varhaisvihanneksista: Mika Virtanen, MTK ry, 0400-544 728

Tiedotteen teksti ja alla näkyvät ruokaohjeet: kotitalousopettaja Pirjo Toikkanen, 0400-894 549

Maistuva varhaisperunasalaatti
http://keittokirja.kasvikset.fi/WebRoot/1035464/X_Reseptisivu.aspx?id=1080435
Varhaiskaalia maitokaalin tavoin
http://keittokirja.kasvikset.fi/WebRoot/1035464/X_Reseptisivu.aspx?id=1173037
Kesäkeitto
http://keittokirja.kasvikset.fi/WebRoot/1035464/X_Reseptisivu.aspx?id=1080637

Tietoja julkaisijasta

Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Simonkatu 6
00100 HELSINKI

020 4131http://www.mtk.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye