Vaiherikas ja haastava vuosi päättyi hyviin sijoitustuottoihin
Elon vuosi 2016 oli kokonaisuudessaan onnistunut. Sijoitusten kokonaistuotto oli 5,6 %, vakavaraisuus oli hyvällä tasolla ja Elo vahvisti asemaansa Suomen suosituimpana työeläkeyhtiönä.
- Sijoitusvuosi oli poikkeuksellisen vaihteleva, mutta haastavien vaiheiden jälkeen kokonaistuottoihin voi olla oikein tyytyväinen. Asiakkaiden palvelutaso pysyi vuonna 2016 hyvänä järjestelmä- ja eläkeuudistuksen vaatimista muutoksista huolimatta, kuten se on pysynyt koko ajan Elon synnystä alkaen. Elolla oli lisäksi kaikkien aikojen paras vuosi siirtoliikkeessä ja vahvistimme asemaamme Suomen suosituimpana työeläkevakuuttajana, summaa Elon toimitusjohtaja Satu Huber vuotta 2016.
Elon sijoitustoiminnan kokonaistuotto vuodelta 2016 on alustavien tilinpäätöstietojen mukaan 5,6 prosenttia. Sijoitusten arvo oli vuoden lopussa 21,5 miljardia euroa. Vakavaraisuus oli hyvällä tasolla. Vakavaraisuusaste oli 24,4 prosenttia ja vakavaraisuuspääoma oli 1,8 -kertainen vakavaraisuusrajaan nähden.
- Elon sijoitusten kokonaistuotto vuonna 2016 ylitti odotukset. Etenkin riskillisimpien omaisuuslajien tuotot olivat ilahduttavia ja kaikki omaisuusluokat tuottivat positiivisesti, kertoo Elon sijoitusjohtaja Hanna Hiidenpalo.
Kulunut vuosi oli sijoittajan näkökulmasta poikkeuksellinen. Monet poliittiset riskit toteutuivat, mutta markkinat saavuttivat jopa ennätystasoja. Yhdysvaltojen osakemarkkinat nousivat kaikkien aikojen huippuunsa ja korot Euroopassa kävivät ennätyksellisen alhaalla.
Maailmantalouden kasvu jäi vuonna 2016 jälleen kerran odotuksia matalammaksi, vain 2,9 prosenttiin. Yhdysvaltain kasvu oli 1,6 prosenttia, lähes prosenttiyksikön alle alkuvuoden odotusten. Euroalueen kasvu oli samaa tasoa ja Japanin kasvu prosentin luokkaa. Suurempien kehittyvien maiden taloudet kasvoivat lähes 5 prosenttia.
Osakkeet tuottivat hyvin
Elon osake- ja joukkovelkakirjalainasijoitusten hajauttaminen eri alueille ja uusiin sijoitusstrategioihin jatkui vuonna 2016. Erityisesti korkosijoituksia tehtiin merkittävästi enemmän muille alueille kuin Eurooppaan.
- Sijoitustuotot vaihtelivat vuoden aikana merkittävästi kaikissa omaisuuslajeissa. Erityisesti osakemarkkinoiden tuotto vaihteli voimakkaasti. Erittäin heikosti alkanutta vuotta seurasi yllättävänkin positiivinen kehitys osakemarkkinoilla Brexitistä ja Yhdysvaltain presidentinvaaleista huolimatta. Erityisesti vuoden 2016 loppu oli osakemarkkinoilla vahva, sanoo Hiidenpalo.
Parhaat osaketuotot saatiin sijoituksista Suomeen ja Yhdysvaltoihin. Tuotot osakesijoituksista Suomeen olivat 13,9 prosenttia ja Yhdysvaltoihin 14,4 prosenttia. Elon osakesijoitukset tuottivat 9,3 (13,0) prosenttia ja noteeratut osakesijoitukset 9,0 (11,1) prosenttia. Erityisen hyvin onnistuivat Elon Euroopan suorat osakesijoitukset.Vaikka osakemarkkinat Euroopassa kehittyivät muuta maailmaa heikommin, Elon onnistui saamaan näiltä markkinoilta yli 4 prosenttiyksikköä indeksiä paremman tuoton.
Vuoden alku oli vaikea myös kehittyvillä markkinoilla. Raaka-aineiden hintojen kääntyminen nousuun, Kiinan taloushuolien väheneminen ja houkuttelevat tuottotasot saivat pääomavirrat kuitenkin kääntymään takaisin kehittyville markkinoille.
- Kehittyvien talouksien korkosijoitusten osuutta kasvatettiin selvästi vuoden aikana. Kehittyvien talouksien korkosijoitusten tuotto muodostui koko vuoden osalta erinomaiseksi ja se oli 13,5 prosenttia. Kokonaisuudessaan korkosijoitukset tuottivat 3,6 prosenttia, kertoo Hiidenpalo.
Kiinteistösijoitusmarkkinat pysyivät vilkkaina ja Suomessa transaktiovolyymi oli kaikkien aikojen suurin. Kokonaisuutena kiinteistöjen hinnat kohosivat vain hieman samalla kun ostajien tavoittelemien prime-kohteiden tarjonta oli vähäistä. Tästä johtuen sijoittajat ovatkin siirtyneet vähäriskisinä pidettyihin asuntosijoituksiin, joiden osuus kaupoista oli ennätyksellisen suuri.
Elon kotimaan kiinteistösijoitusten vuosi oli myös vilkas ja varsinkin myyntejä tehtiin markkinatilannetta hyödyntäen runsaasti, noin 250 miljoonalla eurolla. Vastaavasti uusia sijoituksia tehtiin noin 200 miljoonalla eurolla, joista suurin oli 1800 vuokra-asunnon osto YH-Yhtymä Länsi Oy:ltä. Vuoden aikana käynnistettiin edelleen useita vuokra-asuntoprojekteja ja toimitilakohteiden kehittämissuunnitelmia.
Kansainväliset kiinteistösijoitukset kasvoivat noin 100 miljoonalla eurolla ja näistä suurin sijoitus tehtiin TaunusTurm-toimistotorniin Frankfurtissa osana Elon kiinteistökannan kansainvälistä hajautusta.
Suorat kiinteistösijoitukset tuottivat 6,4 (5,3) prosenttia ja kiinteistösijoitusrahastot 6,3 (13,1) prosenttia. Elon kotimaisten ja kansainvälisten kiinteistösijoitusten tuotot olivat likimäärin samalla tasolla.
Sijoitustoiminnan näkymät vuoteen 2017
Vuoteen 2017 lähdettäessä odotukset talouskasvusta maailmalla ovat edellisvuotta jonkin verran paremmat. Kasvun odotetaan nousevan hieman yli 3 prosentin tasolle. Voimakasta kasvuhyppäystä ei kuitenkaan ole odotettavissa. Kasvua odotetaan lähinnä Yhdysvalloista ja kehittyvistä talouksista. Euroalueella ja Japanissa kasvun odotetaan pysyvän kutakuinkin viime vuoden tasolla.
Finanssikriisin jälkeinen kasvujakso on jatkunut jo 7 vuotta. Varsinkin Yhdysvalloissa syklinen tilanne muistuttaa jo nousukauden lopun lähestymistä, mikä tyypillisesti saattaisi näkyä muun muassa pitkien korkojen merkittävänä kohoamisena. Globaalisti inflaatio-odotukset ovat kuitenkin edelleen hyvin matalia, sanoo Hiidenpalo.
Elon sijoitusomaisuuden riskitasot ovat eläke- ja vakavaraisuusuudistukset huomioon ottaen hyvin hallinnassa vuoteen 2017 lähdettäessä. Alkaneen vuoden sijoitusten tuottokehitys tulee heijastamaan monia epävarmuuksia: edelleen varsin matalia korkotasoja ja toisaalta muiden omaisuuserien melko korkeita arvostuksia, jolloin tuotto-odotukset ovat totuttua alhaisempia.
Kehittämisen vuosi – asiakaskokemus keskiössä
Vuoden 2016 aikana keskityttiin vakuutustoiminnassa erityisesti asioinnin helppoutta ja nopeutta lisäävän asiakaspalveluvalikoiman kehittämiseen, kun mittavat järjestelmäintegraatiot oli saatu edellisvuonna maaliin. Sekä vakuutushakemusten että maksumuutosten käsittelyaikoja saatiin vuoden aikana selvästi nopeutettua.
- Elon kahden ensimmäisen vuoden aikana resursseja sitoutui merkittävästi tietojärjestelmien ja tietokantojen yhdistämiseen. Vuoden 2016 aikana kehitimme erityisesti palveluja asiakkaille. Otimme muun muassa käyttöön YEL-mobiilipalvelun, jonka avulla yrittäjä pystyy matkapuhelimellaan hoitamaan helposti yleisimmät työeläkevakuutusasiat, kertoo Satu Huber.
Vuonna 2016 Elossa otettiin onnistuneesti käyttöön uusi eläkekäsittelyjärjestelmä. Lisäksi valmistauduttiin vuoden 2017 alusta voimaantulleeseen eläkeuudistukseen, joka toi mukanaan muun muassa kaksi uutta eläkelajia: osittaisen varhennetun vanhuuseläkkeen ja työuraeläkkeen. Suurimmat työt liittyivät tietojärjestelmien muutoksiin esimerkiksi uuden osittaisen varhennetun vanhuuseläkkeen eläkekäsittelyä varten.
- Osittaisen varhennetun vanhuuseläkkeen hakemuksia tuli jo tammikuun ensimmäisinä viikkoina lähes 300 kappaletta, kun koko viime vuonna nyt vuoden alusta poistunutta osa-aikaeläkettä haki noin 600 Elon asiakasta, kertoo Huber uuden eläkelajin ensisuosiosta.
Lisätietoja:
Toimitusjohtaja Satu Huber, puh. 020 703 5811
Sijoitusjohtaja Hanna Hiidenpalo, puh. 020 703 5668
Talousjohtaja Sarianne Kirvesmäki, puh. 020 703 5134
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Viestintäpäällikkö Hanna Saira
puh. 020 703 5671
Liitteet
Tietoja julkaisijasta
Olemme Elo, suuri suomalainen työeläkevakuuttaja. Huolehdimme, että asiakkaamme saavat ansaitsemansa eläkkeet. Autamme asiakasyrityksiämme menestymään ja vastaamaan muuttuvan työelämän haasteisiin. Hoidamme asiakkaidemme eläkevaroja tuottavasti, turvaavasti ja vastuullisesti. Sijoitusvarat on hyvin hajautettu kansainvälisesti ja eri omaisuusluokkiin. Ne turvaavat eläkkeet ja luovat pohjaa kestäville tuotoille vuosikymmeniksi eteenpäin.
Suomalaisista yrityksistä lähes joka kolmas ja yrittäjistä noin 40 prosenttia on valinnut Elon työeläkekumppanikseen. Vastaamme noin puolen miljoonan työntekijän ja yrittäjän tulevista eläkkeistä, huolehdimme noin 250 000 eläkkeensaajasta ja noin 30 miljardin euron sijoitusomaisuudesta.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Työeläkeyhtiö Elo
Nyförsäljningen var alltjämt stark, kostnadseffektiviteten förbättrades och placeringsavkastningen var -0,4 procent29.4.2025 09:00:00 EEST | Pressmeddelande
Arbetspensionsbolaget Elos placeringsavkastning sjönk och var negativ i januari–mars i den osäkra omvärlden. Solvensnivån var alltjämt stabil och driftskostnaderna minskade jämfört med motsvarande period året innan. – Vår nyförsäljning ökade rekordartat och för närvarande är Elo det mest populära arbetspensionsbolaget mätt i antalet försäkringar, berättar verkställande direktör Carl Pettersson.
Uusmyynti jatkui vahvana, kustannustehokkuus parani ja sijoitustuotto oli -0,4 prosenttia29.4.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Työeläkeyhtiö Elon sijoitustuotto painui tammi-maaliskuussa negatiiviseksi epävarmassa toimintaympäristössä. Vakavaraisuusasema pysyi vakaana ja liikekulut alenivat viime vuoden vastaavaan ajanjaksoon verrattuna. −Uusmyyntimme kasvoi ennätysmäisesti ja tällä hetkellä Elo on vakuutusten kappalemäärissä suosituin työeläkeyhtiö, kertoo toimitusjohtaja Carl Pettersson.
Kestävyystyö ponnistaa strategiasta - Elon kestävyysraportti 2024 julkaistu19.3.2025 08:57:00 EET | Tiedote
Elo on julkaissut tilinpäätöksen ja hallituksen toimintakertomuksen vuodelta 2024. Kestävyydestä raportoimme EU:n kestävyysraportointi-direktiivin (CSRD, Corporate Sustainability Reporting Directive) mukaisesti osana hallituksen toimintakertomusta.
Elos resultat 2024: Placeringsintäkterna steg till 8,5 procent och kostnadseffektiviteten förbättrades ytterligare14.2.2025 09:00:00 EET | Pressmeddelande
Elos placeringar gav utmärkt avkastning i en varierande verksamhetsmiljö och bäst var avkastningen på noterade aktieplaceringar. Totalavkastningen på fastighetsplaceringar var alltjämt positiv trots marknadsläget.
Elon tulos 2024: Sijoitustuotto nousi 8,5 prosenttiin ja kustannustehokkuus parani entisestään14.2.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Elon sijoitukset tuottivat erinomaisesti vaihtelevassa toimintaympäristössä ja parhaiten tuottivat noteeratut osakesijoitukset. Kiinteistösijoitusten kokonaistuotto pysyi positiivisena markkinatilanteesta huolimatta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme