OmaMökki-messujen mökkipiha-alueella seikkailee järvihirviö
OmaMökki-messujen suurelta mökkipiha-alueelta löytyy uusia ideoita oman mökin pihapiirin kunnostukseen. Ensimmäistä kertaa OmaMökki-messuilla toteutettu yleiskoristelualue on keväinen hakamaa. Siihen kuuluvat koivut, kuuset, lemmikit, kielot, saniaiset, orvokit, tulppaanit ja narsissit. Noin 200 neliömetrin kokoisessa lammessa on vettä lähes 43 000 litraa, lammelle suppailemaan pääsee mökkilaiturilta ja lapsien riemuksi kiipeilytelineenä toimii rakastunut järvihirviö, joka tuijottaa kaihoisasti lammesta kurkkaavaa tyttöystäväänsä.
”Tarjolla on iso paletti ideoita pihapelialueesta laavuun ja tynnyrisaunasta toivomuskaivoon. Osan mökkipihan tuotteista voi ostaa valmiina, osa tehdään messuille käsityönä. Käsistään kätevä voi ottaa vain idean ja toteuttaa sen tarjolla olevista ja haluamistaan materiaaleista omalle mökille sopivaksi”, kertoo puutarhasuunnittelija Tanja Nieminen alueen suunnitelleista Puutarhaetsivistä.
Messukeskuksen mökkipiha on rakennettu 150 neliöstä kiveystä, 70 neliöstä kunttaa, 13 kuutiosta halkoja, 20 kuutiosta haketta ja 8 kuutiosta hiekkaa. Kiveykset tehdään markkinoilla olevista uutuusmateriaaleista. Pihapeliradan hietikko sopii aktiivipuuhailun lisäksi myös auringossa lekotteluun. Nuotion ympärille on koottu tuolirinki, jossa makkaranpaiston lisäksi voi pelata vaikka jätkänshakkia. Saunan levähdysalueella on käytetty suomalaisia perinnetekstiilejä, räsymattoja, joita Finlayson valmistaa omista vanhoista kierrätystekstiileistään. Tuoksumaailmasta löytyvät terva ja koivuklapit, mökkiympäristöön sopivasti alueella on tarjolla makkaraa ja olutta.
Toiveita verkkoon ja lantti kaivoon
Mökkipihan lampea reunustaa toiselta puolelta toivomusverkko. Vanhaan, luonnonmateriaaleista valmistettuun ja luonnonkorkein varustettuun toivomusverkkoon voi jokainen kävijä jättää lapulle kirjoitettuna oman toiveensa. Toiveen toteutumista voi vahvistaa heittämällä lantin pihan toivomuskaivoon. Kertynyt summa lahjoitetaan lyhentämättömänä Kevätmessujen yhteistyökumppanin Lyhty ry;n toimintaan.
”Verkko muuttuu ja elää koko messujen ajan, kun verkko täyttyy ihmisten toiveista. Niitä on ihana lukea messujen aikana, maisema-arkkitehti Tiina Holmberg Puutarhaetsivistä toteaa.
Nuotiopiiri-teemaisen mökkipiha-alueen tunnistaa jo kaukaa ilmassa leijuvista, sinivalkoisista koristekuumailmapalloista. Pihaa täydentävät sinivalkoiset istutukset.
OmaMökki-messujen mökkipiha-alueen ovat suunnitelleet maisemasuunnittelija Tanja Nieminen (ylempi AMK) ja arkkitehti, maisema-arkkitehti Tiina Holmberg (SAFA, MARK) Puutarhaetsivistä. OmaMökki-messujen rakentamisessa ovat mukana Lyhty ry sekä ammattimaisena toteuttajana Suomen Kivipiha.
Kevätpuutarhamessut järjestetään osana Kevätmessuja 6.–9.4.2017 Messukeskuksessa, Helsingissä samaan aikaan Oma Koti, OmaMökki, Lähiruoka & Luomu ja Sisusta!-tapahtumien kanssa.
Lisätiedot: maisemasuunnittelija (ylempi AMK) Tanja Nieminen, Puutarhaetsivät, puh. 040 534 0723, tanja@puutarhaetsivat.fi
tiedottaja Taira Sjöblom-Tallus, Messukeskus, puh. 050 385 5482, taira.sjoblom-tallus@messukeskus.com
Tietoja julkaisijasta
Helsingin Messukeskus on Suomen elämyksellisin tapahtumakortteli ja vaikuttavin kohtaamismedia. Suomen suurin tapahtumajärjestäjä tuottaa laadukkaita tapahtumia sekä vuokraa tilojaan ja palvelujaan erilaisten tapahtumien areenaksi. Messukeskuksen itse tuottamia tapahtumia ovat mm. Habitare, Helsingin Kirjamessut, Educa, FinnBuild, Matkamessut ja Vene Båt. Vierastapahtumina Messukeskuksen tiloissa järjestetään mm. Slush, Nordic Business Forum, Assembly, Kennelliiton Koiramessut sekä lukuisia kansainvälisiä kongresseja ja yritystapahtumia vuosittain.
Tilat käsittävät 7 hallia, 40 muuntuvaa kokoustilaa, 21 ravintolaa ja oman tapahtumahotellin. Messukeskus toi vuonna 2024 pääkaupunkiseudulle 245 miljoonan euron tulovirran ja toiminnan työllisyysvaikutus oli 3335 henkilötyövuotta. Omistajayritys Suomen Messut perustettiin vuonna 1919. | Messukeskus. The realsocial media. www.messukeskus.com @messukeskus
Helsinki Expo and Convention Centre (brand name Messukeskus) hosts Finland’s most inspiring events and exciting encounters. As Finland’s premier experience provider, we organise high-quality events and rent out our facilities for a wide variety of occasions. Events produced by Messukeskus include, among others, Habitare, the Helsinki Book Fair, Educa, Finnbuild, Matka Travel Fair, and Helsinki International Boat Show. Messukeskus also hosts guest events such as Slush, Nordic Business Forum, Assembly, International Dog Fair, as well as many international congresses and business events every year.
Our premises include 7 halls, 40 convertible meeting rooms, 21 restaurants, and our own hotel. The events held at the Helsinki Exhibition and Convention Centre last year brought in a revenue stream of 245 million euros to the Helsinki metropolitan area and created the equivalent of 3,335 full-time jobs. The Finnish Fair Corporation was founded in 1919. | Messukeskus. The real social media | www.messukeskus.com @messukeskus
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Messukeskus
Kansainvälisen Pulp & Beyond 2026 -konferenssin ohjelma on julkaistu12.12.2025 11:14:40 EET | Tiedote
Pohjois-Euroopan johtavan, kansainvälisen metsäteollisuustapahtuman Pulp & Beyond 2026:n konferenssi kokoaa 14.4.2026 Helsingin Messukeskukseen satoja päättäjiä ja vaikuttajia ympäri maailman. Kolmiosaisen konferenssin ohjelma on nyt julkaistu ja päivän aikana kuullaan lähes 50 puheenvuoroa maailman johtavilta asiantuntijoilta tulevaisuuden tehtaiden, kiertotaloutta ja päästöttömyyttä edistävien uusien teknologioiden sekä innovatiivisten puupohjaisten tuotteiden ympäriltä.
Vene 26 Båt -messujen Veneelle uusi elämä -kisassa entistä suurempia veneitä9.12.2025 13:21:35 EET | Tiedote
Vene 26 Båt Helsingin kansainväliset venemessut esittelee vuosittain 400 uutta venettä, joita löytyy kaikissa kokoluokissa erilaisiin tarpeisiin. Esillä on myös perinteiseen tapaan kunnostettuja mahonki- ja puuveneitä. Näiden lisäksi messuilla kisataan nyt toista kertaa Veneelle uusi elämä -voitosta. Kaikki kolme kisaan osallistuvaa venettä on kunnostettu lähes käyttökelvottomista upeiksi veneiksi. Venemessut järjestetään 6. – 15.2.2026 Helsingin Messukeskuksessa.
A new electrical industry trade fair will bring together the industry and professionals in Helsinki8.12.2025 16:02:50 EET | Press release
Sähkö – Electricity 26 will be held for the first time at Helsinki Expo and Convention Centre on 15–17 April 2026. Over 230 exhibitors have already registered, and the exhibition halls are nearly fully booked.
Vene 26 Båt -messuilla kalastuksen trendit ja oppaat - kalastusmatkailu ja -veneet5.12.2025 14:29:30 EET | Tiedote
Helsingin kansainväliset venemessut Vene 26 Båt tarjoaa kohtaamispaikan myös kalastajille. Tällä kertaa on tarjolla kalastustrendien ja kalastusoppaiden lisäksi entistä enemmän kalastusveneitä ja kalastusmatkailuun liittyvää ohjelmaa. Venemessut on myös Pohjois-Euroopan suurin kalastustapahtuma ja ne järjestetään 6. – 15.2.2026 Helsingin Messukeskuksessa. Tarjolla on kymmenen päivää kesää, veneilyä ja kalastusta.
Näyttelijä Sean Gunn Arctic Lights Comic Coniin5.12.2025 12:22:39 EET | Tiedote
Näyttelijä Sean Gunn saapuu Suomen suurimman popkulttuuritapahtuman Arctic Lights Comic Conin tähtivieraaksi. Tähtivieraita julkistetaan yksi kerrallaan matkalla kohti toukokuista tapahtumaa. Helsingin Messukeskuksessa 16.–17.5.2026 järjestettävä Comic Con kokoaa yhteen pelien, cosplayn, sarjakuvien, animen, K-popin ja fanikulttuurin ystävät sekä elokuva- ja pelimaailman kansainväliset tähdet.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

