Uusi Espoon sairaala avataan maaliskuussa
14.2.2017 14:00:00 EET | Espoon kaupunki - Esbo stad | Tiedote

Espoon sairaalan tarina alkaa sadan vuoden takaa. Espoon sairaalan rakennustyöt aloitettiin vuonna 1917, ja sairaalatoiminta pääsi alkamaan Muuralassa vuonna 1920. Silloisessa sairaalassa oli Espoon, Kirkkonummen ja Kauniaisten yhteinen epidemiaosasto.
Jorvin kampuksella sijaitseva Espoon sairaala korvaa Puolarmetsän ja Muuralan sairaalat, Jorvin terveyskeskusosastot sekä Kauniaisten ja Kirkkonummen terveyskeskussairaalat. Erikoissairaanhoidon palvelut säilyvät Jorvin sairaalassa. Myös päivystysvastaanotot terveysasemilla ja virka-ajan ulkopuolinen päivystys Jorvin sairaalassa jatkuvat entisellään.
Ikäihmisten hoidon ja kuntoutuksen osaamiskeskus
- Monipuolinen ja rajoja ylittävä. Sairaalarakennuksessa on viisi osastoa (255 paikkaa) ja saattohoitoyksikkö Villa Glims (15 paikkaa). Lisäksi Jorvin päivystysrakennuksessa on akuutin geriatrian päivystysosasto (22 paikkaa). Espoon sairaalan palveluihin kuuluvat myös etäkuntoutus, kotisairaala, poliklinikat, hammashoitola ja apuvälineyksikkö. Erikoislääkäripalvelut hankitaan HUS-Jorvin sairaalasta, ja tukipalvelut, kuten röntgen, laboratorio, välinehuolto, lääkehuolto, ruokahuolto, logistiikka, aula- ja turvallisuuspalvelut ovat yhteisiä HUS-Jorvin kanssa.
- Ihmistä varten, mukana arjessa. Potilas on pääosassa. Tarjoamme kuntoutusta kuusi tuntia päivässä. Läheiset ja henkilökohtainen valmentaja ovat kuntoutuksessa potilaan tukena. Yhden hengen potilashuoneet tarjoavat yksityisyyttä. Yhteisölliset oleskelutilat, etäyhteydet ja potilaspädit auttavat säilyttämään kontaktit arkielämään.
- Laadukas ja tehokas. Asiat sujuvat kuin liukumäessä: nopeasti hoitoon, kuntoutukseen ja takaisin kotiin mahdollisimman hyvässä kunnossa.
- Esteettinen ja viihtyisä. Arkkitehtuuri, taide ja luonto tuovat iloa, positiivisuutta ja huumoria kuntoutumiseen. Taide palvelee kaikkien sairaalan käyttäjien ja myös henkilöstön hyvinvointia. Sairaalaa varten on suunniteltu kuusi uutta tilausteoskokonaisuutta, ja lisäksi potilashuoneisiin ja muihin tiloihin on sijoitettu noin 270 taideteosta EMMA - Espoon modernin taiteen museon kokoelmista.
- Ekologinen. Muunneltavat tilat, aurinkokeräimet ja lämmön talteenotto ovat kestävän kehityksen mukaisia ratkaisuja.
Uutta johtamista
Perinteinen sairaalan johtamismalli lähtee ammattiryhmistä siten, että lääkäri johtaa lääkäreitä, hoitaja hoitajia ja terapeutti terapeutteja. Espoon sairaalassa luovutaan ammattikuntalähtöisestä johtamismallista: tässä sairaalassa johdetaan potilaiden hoitoa.
Lisätiedot:
Perusturvajohtaja Juha Metso, juha.metso@espoo.fi, 09 816 23050
Johtava ylilääkäri Jorma Teittinen, jorma.teittinen@espoo.fi, 046 877 2628
Arkkitehti Kari Palaste, kari.palaste@vpl.fi, 050 386 4271
Taide, katso liite: Ainutlaatuinen taidekokonaisuus Espoon sairaalassa
Suomi100 - Kotona 100-vuotiaana! Luomme Espooseen ikäihmisten kuntoutus- ja palvelujärjestelmän, jonka turvin voi asua kotona turvallisesti ja sosiaaliset kontaktit säilyttäen, vaikka toimintakyky heikkenisi. Kotona asumisen vaihtoehtona on kodikkaita hoiva-asumispalveluja, joissa korostuvat ikäihmisten itsemääräämisoikeus ja aktiivisuus. Kokonaisuuteen kuuluvat mm. Espoon uusi sairaala, Leppävaaran elä ja asu -seniorikeskus, Seniorin turvallinen koti -kiertue ja 100 vuotta täyttäneiden espoolaisten yhteinen juhla.
Katsoaksesi videon lähteestä www.youtube.com, anna hyväksyntä sivun yläosasta.Esittelykierros Espoon sairaalassa
Avainsanat
Kuvat
Liitteet
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Espoon kaupunki - Esbo stadPL 1 / PB 1
02070 ESPOON KAUPUNKI / ESBO STAD
+358 9 816 21http://www.espoo.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Espoon kaupunki - Esbo stad
Tapiola Sinfoniettan Tanssiaiset juhlistavat musiikin ja liikkeen voimaa.14.4.2026 13:00:00 EEST | Tiedote
Tapiola Sinfonietta järjestää kevään näyttävimmän tanssijuhlan, kun Tanssiaiset valtaavat Vanhan ylioppilastalon 8.5. klo 19. Illan aikana aikamatkaillaan salonkitanssien, tangon, lattarin, diskon ja monien muiden tyylien läpi ennen kaikkea yhdessä. Tanssiaiset tuovat yhteen orkesterimusiikin, tanssin ja yleisön tavalla, joka rikkoo perinteisiä rajoja. Tanssittamisesta vastaavat Dennis Nylund ja Jukka Haapalainen.
KAMUn museouudistus etenee Näyttelykeskus WeeGeellä Espoossa13.4.2026 16:40:22 EEST | Tiedote
KAMU Espoon kaupunginmuseon uudistus etenee Näyttelykeskus WeeGeellä. Ensimmäisen vaiheen remontti on valmistunut ja ovet avataan yleisölle jälleen tiistaina 14.4.2026.
Lasten kulttuurikeskus Aurorassa juhlitaan hevimpää Vappua13.4.2026 15:28:11 EEST | Tiedote
Espoon Järvenperässä on kevään hurjimmat ulkobileet, kun lavalle nousevat Jurahevin kuninkaat perjantaina 1.5.26 klo 15-16.
Kaupunginhallitus: Lahnuksen alueelle pientalorakentamista13.4.2026 14:43:04 EEST | Tiedote
Kaupunginhallitus ehdottaa, että valtuusto hyväksyy Lahnuksen alueella sijaitsevan Korpin asemakaavan.
Elinkeino- ja kilpailukykyjaoston päätöksiä 13.4.202613.4.2026 11:49:59 EEST | Tiedote
Kaupunginhallituksen elinkeino- ja kilpailukykyjaosto jatkoi useita suunnitteluvarauksia ja päätti myydä Puolarmaarin ryhmäpuutarhayhdistys ry:lle ryhmäpuutarha-alueella sijaitsevan huolto- ja saunarakennuksen sekä katosrakennelmat.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
