Finlandia-talo

Finlandia-talon ravintolakumppaniksi Kanresta Oy

Jaa
Lehdistötiedote 4.6.2013. Finlandia-talo Oy on valinnut kilpailutuksen perusteella uudeksi ravintolakumppanikseen Kanresta Oy:n. Kilpailutukseen kutsuttiin sellaiset valikoidut ravintola-alan toimijat, jotka koon ja referenssien perusteella pystyvät toteuttamaan Finlandia-talon tarvitsemat ravintolapalvelut. Kanresta valittiin erityisesti tapahtuma- ja kokoustoimialaosaamisensa perusteella.

”Kanresta keskittyy tapahtuma- ja kokoustoimialalle ja on halukas nostamaan Finlandia-talon kanssamme alan suunnannäyttäjäksi. Heidän strategiansa tukee omaamme. Yhteistyössä kehitämme uuden aallon tapahtumia”, Finlandia-talon toimitusjohtaja Johanna Tolonen sanoo.

Finlandia-talon ravintolapalvelut siirtyvät Kanrestalle 1.1.2014. Nykyinen kumppani Royal Ravintolat vastaa syksyn tapahtumien ravintolapalveluista normaalisti.

Finlandia-talo Oy:n liikevaihto on kasvanut voimakkaasti muutaman viime vuoden aikana, noin 20 % vuosittain. Finlandia-talon ravintolatoiminta kuuluu liikevaihdolla mitattuna Suomen suurimpiin yksittäisiin ravintoloihin. Anniskelupaikkojen määrä on 7 645.

Finlandia-talossa järjestetään kattavasti erilaisia tapahtumia: kokouksia, kongresseja, seminaareja, messuja, konsertteja ja juhlia. Tilausravintolatoiminnan ohella Finlandia-ravintolassa järjestetään perinteikkäitä juhlapäivälounaita esimerkiksi vappuna ja äitienpäivänä. Lisäksi Töölönlahden puolella toimii kaikille avoin Café Veranda.

”Vuoden 2014 suunnittelu on jo käynnissä, sillä tapahtumavaraukset tehdään hyvissä ajoin. Luomme Finlandia-talon kanssa asiakkaille kokonaisvaltaisen käyntikokemuksen, jossa tapahtuma- ja ravintolapalvelut täydentävät toisiaan”, Kanrestan toimitusjohtaja Antti Rosenberg sanoo.

Kanresta Oy on harjoittanut valtakunnallista ravintolatoimintaa vuodesta 1994. Kokous- ja tapahtuma-alalla Kanrestan referenssejä ovat muun muassa Kansallisooppera, Sibelius-talo, Tampere-talo ja Verkatehdas. Yhtiö on Suomen Kansanterveysyhdistys ry:n tytäryhtiö.  Kanrestan tuotoilla tuetaan yhdistyksen jäsenjärjestöjä, joita ovat Lastentautien tutkimussäätiö, Suomen Mielenterveysseura ry, Suomen Sydänliitto ry ja Vanhustyön keskusliitto ry.

Lisätietoja:
Johanna Tolonen, toimitusjohtaja, Finlandia-talo, puh. (09) 4024 410, johanna.tolonen@finlandiatalo.fi Antti Rosenberg, toimitusjohtaja, Kanresta Oy, puh. 040 821 9869, antti.rosenberg@kanresta.fi

Finlandia-talo

Finlandia-talo on uniikki kotimaisten ja kansainvälisten kokousten ja tapahtumien keskus. Kansainvälisesti tunnettu, Alvar Aallon suunnittelema suomalaisuuden symboli toimii monipuolisena juhla-, konsertti- ja kongressipaikkana. Laajennusosa Veranda tarjoaa uudentyyppiset ja modernit puitteet erilaisille näyttelyille ja tapahtumille. Finlandia-talossa järjestetään vuosittain satoja erilaisia tapahtumia, joihin osallistuu yli 250 000 kävijää. www.finlandiatalo.fi/fi/

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Finlandia-talo
Finlandia-talo
Mannerheimintie 13 e
00100 HELSINKI

09 402 41https://www.finlandiatalo.fi/fi/

Finlandia-talo tarjoaa ainutlaatuiset kokoustilat ja juhlatilat niin pienimuotoisille yritystapahtumille, upeille juhlille, maailmanluokan näyttelyille, megatähtien konserteille kuin kansainvälisille suurkongresseille. Oli kyseessä kokous, konsertti, tapahtuma tai juhla, Finlandia-talossa siitä kasvaa elämys. Maailmankuulun arkkitehdin Alvar Aallon suurtyö Finlandia-talo on myös suosittu matkailunähtävyys muotoilun ja arkkitehtuurin vuoksi.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Finlandia-talo

Finlandia-taloon avautuu uusi perusnäyttely Aalloista ja suomalaisuudesta 4.6.2025 – ”Erilainen kuin mikään aikaisempi Aalto-näyttely”2.6.2025 10:48:22 EEST | Tiedote

Finlandia-taloon aukeaa 4. kesäkuuta 2025 odotettu pysyvä Finlandia-näyttely, joka kertoo suomalaisuudesta sekä Alvar, Aino ja Elissa Aallon ainutlaatuisesta perinnöstä – urasta, elämästä, luovuudesta ja inhimillisyydestä. Näyttely tuo merkittävän lisän kaupungin kulttuuritarjontaan ja on yksi kiinnostavimmista uusista matkakohteista. Se tarjoaa ensimmäistä kertaa mahdollisuuden päästä päivittäin tutustumaan Aaltojen ja Suomen tarinaan Helsingissä. Näyttelyn on tuottanut Finlandia-talo.

Koe ennakkoon: Uusi, ainutlaatuinen pysyvä näyttely Aalloista ja suomalaisuudesta avautuu Finlandia-taloon kesäkuussa13.5.2025 13:33:34 EEST | Kutsu

KUTSU MEDIATILAISUUTEEN MAANANTAINA 2.6.2025 Tervetuloa tutustumaan ensimmäisten joukossa uuteen Finlandia-näyttelyyn, jossa suomalainen luovuus, historia, arkkitehtuuri ja ihmiset sen takana kohtaavat ennennäkemättömällä tavalla! Finlandia-näyttely on Finlandia-talossa sijaitseva uusi perusnäyttely suomalaisuudesta sekä Alvar, Aino ja Elissa Aallon perinnöstä ja elämäntyöstä. Näyttely aukeaa yleisölle keskiviikkona 4. kesäkuuta 2025. Tarinakeskeinen ja elämyksellinen Finlandia-näyttely kertoo innostavasti, avartavasti ja tunteita herättävästi suomalaisuudesta, luovuudesta ja ihmisyydestä niin Aaltojen elämän ja teosten, Suomen historian tapahtumien kuin suomalaisen luonto- ja metsäsuhteenkin kautta. Finlandia-talo näyttelyn kotina on myös hyvin merkityksellinen: Alvar Aalto on suunnitellut pääteoksensa itsenäisen Suomen symboliksi ja estradiksi, mille lupaamme näyttelyn luovan aivan uutta syvyyttä. Näyttelykokonaisuuden on suunnitellut näyttelyarkkitehti Taina Väisänen, ja sen käsikir

Töölönlahtea siistitään yhdessä Kulttuuri puhdistaa ympäristöä -tempauksessa 28.4.202525.4.2025 09:00:01 EEST | Tiedote

Finlandia-talo haastaa jälleen Töölönlahden toimijat ja kaikki kaupunkilaiset kevättalkoisiin Töölönlahden rantojen ja vesistön siistimiseksi maanantaina 28.4.2025 klo 14.00–16.00. Kulttuuri puhdistaa ympäristöä -tempauksessa on mukana kulttuuritoimijoiden lisäksi ympäristöjärjestöjä sekä lähialueiden yrityksiä ja asukkaita. Tapahtuman avaa apulaispormestari Anni Sinnemäki.

Finlandia-talon jättimenestykseksi muodostunutta avoimien ovien päivää vietetään jälleen lauantaina 22.2.202519.2.2025 10:00:00 EET | Tiedote

Finlandia-talossa vietetään helmikuussa jo toistamiseen suosittua avoimien ovien päivää lauantaina 22.2.2025 klo 11–17. Finlandia-talo toivottaa kaikki tervetulleiksi tutustumaan lähemmin uudistettuun taloon sekä viettämään hauskaa päivää yhdessä erilaisten ohjelmanumeroiden parissa. Finlandia-talon avoimien ovien päivä järjestettiin viimeksi tammikuussa, jolloin talosta kiinnostuneita kävijöitä oli yli 10 000.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye