Kuntien tulee tarjota koulutustakuu jokaiselle alle 18-vuotiaalle
Tilastokeskuksen väestön koulutusrakennetilaston mukaan 17 prosentilla 20–29-vuotiaista ei ole perusasteen jälkeistä tutkintoa. Heidän asemansa työmarkkinoilla ja yhteiskunnassa on heikompi kuin muilla.
– Jokaisella nuorella on oltava Suomessa yhdenvertaiset mahdollisuudet koulutukseen. Koulutus parantaa tuntuvasti työllistymistä ja antaa parhaat eväät työelämän muutosten vaatimalle osaamisen kehittämiselle. Siksi kuntien on annettava koulutustakuu kaikille alle 18-vuotiaille nuorille. Tämä tarkoittaa sitä, että jokaisella alaikäisellä kuntalaisella on oikeus koulutuspaikkaan tai koulutusta tukevaan työtoimintaan tai kuntoutukseen, painottaa puheenjohtaja Sture Fjäder.
Koulutustakuun avulla ehkäistään parhaiten nuorten syrjäytymistä. Kunnissa on resursoitava riittävästi uuden opetussuunnitelman ja uuden pedagogiikan käyttöönottoon sekä riittäviin tuki- ja ohjauspalveluihin.
– Painopisteenä nuorten syrjäytymisen ehkäisyssä tulee olla ennaltaehkäisy ja varhainen puuttuminen. Tärkeintä on varmistaa kaikille riittävä tuki jo perusasteella sekä kehittää koulutusta erilaisten oppijoiden tarpeisiin. Nuorta on autettava yhden luukun periaatteella, josta hän saa kattavan psykososiaalisen tuen, opinto-ohjauksen ja mahdollisuuden suorittaa tutkinnon osia, jos opiskelupaikka puuttuu, sanoo asiantuntija Miika Sahamies.
Akava painottaa, että sivistyspalvelut on nähtävä hyvinvointia ja elämänlaatua edistävänä toimintana. Toimivien palveluiden kokonaisuus vaatii kunnan eri hallinnonalojen uudenlaista ja ennakkoluulotonta yhteistyötä. Kaikenikäisten, erilaisista lähtökohdista tulevien kuntalaisten kouluttautuminen maksaa itsensä takaisin työllisyyden ja osallisuuden kasvuna sekä ehkäisee syrjäytymistä.
Kuntalaisten osaamis- ja koulutustason nostaminen voi parantaa elämänlaatua ja tasata välillisesti myös terveyseroja. Monipuoliset palvelut ja toiminta lisäävät merkittävästi kuntien elinvoimaisuutta. Sellaiset kunnat menestyvät, jotka panostavat voimakkaasti koulutukseen ja sivistykseen.
Tutustu tarkemmin Akavan kuntavaalitavoitteisiin: www.akava.fi/kuntavaalitavoitteet
Akavalaisen artikkeli: Näin Kerava ehkäisee nuorten syrjäytymistä – entä sinun kotikuntasi?
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Miika Sahamiesasiantuntija
Puh:+358505305366miika.sahamies@akava.fiSture Fjäderpuheenjohtaja
Puh:+358400609717sture.fjäder@akava.fiTietoja julkaisijasta
Akava on korkeakoulutettujen työmarkkinakeskusjärjestö, johon kuuluu 35 jäsenliittoa. Akavan liittojen jäsenenä on sekä palkansaajia että ammatinharjoittajia ja yrittäjiä, mutta myös opiskelijoita. Akavan liittoihin liitytään suoritetun tutkinnon, asematason tai ammatin perusteella.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Akava ry
Tuore Akava Works -talousennuste: Suomen talous on kehittynyt selvästi odotettua heikommin12.12.2025 09:31:10 EET | Tiedote
Tuore Akava Works -talousennuste alentaa reilusti vuosien 2025 ja 2026 kasvuennusteita ennen kaikkea vaisun toteutuneen kehityksen vuoksi. Vuonna 2027 Suomen talous yltää ripeämpään 1,5 prosentin nousuun. Sopivan myötätuulen sattuessa kohdalle mahdollisuuksia on silloin parempaankin. Työttömyys kääntyy laskuun vasta kesällä 2026.
Akavan uusi historiateos Osaamisen ja vaikuttamisen voima – Akava 1950–2025 tuo esille uutta tutkimustietoa Akavan kehityksestä11.12.2025 10:00:59 EET | Tiedote
Akava perustettiin nimellä Akateemis-ammatillinen valtuuskunta 14. joulukuuta 1950. Akava on teettänyt toimintansa 75-vuotisjuhlan kunniaksi uuden historiateoksen. Se koostuu kolmesta tutkimusartikkelista, jotka valottavat Akavan järjestöllistä kehitystä, työmarkkinaedunvalvontaa ja koulutuspoliittista vaikuttamista. Teoksen ovat laatineet historiantutkijat Sari Aalto, Ilkka Levä ja Samu Nyström. Sen on kustantanut Siltala.
Akava: Lakimuutos tuo lisää perusteettomia määräaikaisuuksia vakituisten työsuhteiden sijaan ja kasvattaa raskaus- ja perhevapaasyrjinnän riskiä11.12.2025 08:00:38 EET | Tiedote
Akava varoittaa raskaus- ja perhevapaasyrjinnän kasvun riskistä, jos hallituksen esitys perusteettomien määräaikaisuuksien mahdollistamiseksi hyväksytään ja se etenee lainsäädännöksi. Lakimuutos heikentäisi myös nuorten ja ulkomaalaistaustaisten henkilöiden asemaa työelämässä sekä lisäisi epävarmuutta työelämässä. Akava korostaa, että uudistusta ei pidä toteuttaa hallituksen esittämässä muodossa.
Akava ja AKY – Akavalaiset yrittäjät korostavat vakautta ja ennakoitavuutta yrittäjien eläkejärjestelmän kehittämisessä5.12.2025 11:53:42 EET | Tiedote
Akava ja AKY – Akavalaiset yrittäjät ry korostavat, että yrittäjien eläketurva on keskeinen osa toimivaa työeläkejärjestelmää. Sitä on kehitettävä niin, että otetaan huomioon sekä julkisen talouden tilanne että tehdään laajat vaikutusarvioinnit mahdollisista muutosvaihtoehdoista.
Kutsu medialle: Akava Works -talousennusteen esittelylähetys perjantaina 12.12. kello 9.302.12.2025 12:01:07 EET | Kutsu
Talousennusteemme kertoo, millaiset ovat Suomen talousnäkymät vuonna 2026. Paraneeko talouden vire? Kääntyykö työttömyys vihdoin laskuun? Palaako kotitalouksien into kuluttaa ja halukkuus ottaa lainaa? Entä millainen on Suomen kilpailukyky?
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
