
Mannerheimin mukaan nimetty paikallisomena löytynyt
30.3.2017 09:51:19 EEST | Luonnonvarakeskus | Tiedote
– Noin sadan paikallisomenalajikkeen etsintälistalla ollut ’Mannerheimin Omena’ löydettiin kotiseutuaktiivien avulla. Omistajien mukaan omenapuu on istutettu viimeistään 1940-luvun lopulla, ja heidän kuvauksensa hedelmästä vastaa Puutarha-lehden vuosien 1921 ja 1931 kuvauksia, iloitsee tutkija Maarit Heinonen Lukesta.
Asikkalan Kalkkisissa vanhassa yksityispihassa kasvavasta ’Mannerheimin Omena’ -puusta on otettu jaloversoja lajikkeen säilyttämiseksi. Lajike sijoitetaan kansalliseen geenivaraomenapuiden kokoelmaan, Louhisaaren hedelmätarhaan, Fruticetumin hedelmälajipuistoon Lohjalle ja myös Asikkalaan.
– ’Mannerheimin Omena’ on valittu pitkäaikaissäilytykseen geenivaraomenapuiden kokoelmaan erityisesti sen kulttuurihistoriallisen arvonsa vuoksi, kertoo Luken tutkija Jaana Laamanen. Laamanen toimii kansallisen kasvigeenivaraohjelman hedelmä- ja marjakasvien työryhmän puheenjohtajana.
Nimi marsalkka Carl Gustaf Mannerheimin mukaan
’Mannerheimin Omena’ on nimetty Carl Gustaf Emil Mannerheimin (1867–1951) mukaan.
Loppukesällä 1921 Mannerheim mieltyi kalastusmatkalla Asikkalassa maistamaansa isoon keltakuoriseen omenaan. Saman vuoden syksynä häneltä kysyttiin, voisiko Asikkalassa syntyneen omenalajikkeen nimetä ’Mannerheimin Omenaksi’.
– Maailmaa paljon kiertäneen ja monissa maissa asuneen marsalkka Mannerheimin elämään liittyy Suomessa kaksi kartanoa, joissa hänellä oli kosketusta myös puutarhoihin. Toinen on lapsuuden koti Louhisaaren kartano Maskussa ja toinen viimeisten elinvuosien Suomen koti Kirkniemen kartano Lohjalla, Heinonen kertoo.
Puun omistajat ovat lahjoittaneet jaloversoja myös Mannerheimin syntymäkartanoon kunnostettavaan hedelmätarhaan.
− Kolminkertaisen juhlavuoden − Marsalkka Mannerheim 150, Suomi 100 ja Kansallismuseon Louhisaari 50 − kunniaksi kootaan Mannerheimien sukuun liittyviä vanhoja omenalajikkeita Louhisaaren kartanolinnan puutarhaan vuosina 2017–2018. Vanhoja omenalajikkeita tulee kaikkiaan yli 30 ja päärynälajikkeita kolme, kuvailee intendentti Jouni Marjamäki Kansallismuseosta.
’Mannerheimin Omena’ Turun Piha & Puutarha -messuilla
Luken tutkija Maarit Heinonen kertoo ’Mannerheimin Omenasta’ ja sen historiasta Turun Piha & Puutarha -messujen perinnekasviosastolla 31.3.–1.4. Esillä on myös Louhisaaren kartanolinnan hedelmätarhan istutussuunnitelma. Tervetuloa.
Heinonen kertoo ’Mannerheimin Omenan’ historiasta myös Luken blogissa: Mannerheim, kanavan kasööri ja Suomi-Filmi
Yhteyshenkilöt
Tutkija Maarit Heinonen, Luke, puh. 0295326117, maarit.heinonen@luke.fi
Tutkija Jaana Laamanen, Luke, puh. 0295326298, jaana.laamanen@luke.fi
Intendentti Jouni Marjamäki, Kansallismuseo, puh. 029 533 6344, jouni.marjamaki@kansallismuseo.fi
Museopuutarhuri Aaja Peura, Louhisaaren museopuutarha, puh. 040 589 9477, aaja.peura@aalto.fi
Linkit
Tietoja julkaisijasta
LuonnonvarakeskusViikinkaari 9
00790 Helsinki, Finland
0295 32 6000 / +358 295 32 6000http://www.luke.fi
Luonnonvarakeskus (Luke) on 1.1.2015 toimintansa aloittanut tutkimus- ja asiantuntijaorganisaatio, joka tekee työtä luonnonvarojen kestävän käytön ja biotalouden edistämiseksi. www.luke.fi www.luke.fi/en
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Luonnonvarakeskus
Uusi tiedotetilauksesi vuoden loppuun mennessä/ Förnya dina pressmeddelandeprenumerationer före årsskiftet20.12.2017 14:13:33 EET | Tiedote
Luonnonvarakeskus (Luke) vaihtaa vuoden 2018 alusta alkaen mediatiedotteiden lähetysjärjestelmää. Muutoksen yhteydessä pyydämme teitä uusimaan tiedotetilauksenne. Tiedotteita voi tilata aihealueittain tai halutessaan voi tilata myös kaikki Luken tiedotteet. Tilaa Luken tiedotteet lomakkeella >> -- Från och med början av 2018 skickas Naturresursinstitutets (Luke) pressmeddelanden från ett nytt system. I samma veva ber vi er att förnya era prenumerationer på Lukes pressmeddelanden. Lukes pressmeddelanden kan beställas enligt ämne eller man kan också prenumerera på alla Lukes pressmeddelanden. Fyll i blanketten och prenumerera på Lukes pressmeddelanden >>
Luken e-vuosikirja kokoaa yhteen maatalous-, metsä- ja kalatilastot18.12.2017 09:00:00 EET | Tiedote
Luken ruoka- ja luonnonvaratilastojen e-vuosikirja ilmestyy nyt kolmatta kertaa. Verkossa ilmestyvässä julkaisussa on koottu yhteen keskeisimmät biotalouden tilastotiedot maataloudesta, metsäsektorilta sekä kala- ja riistataloudesta.
Luonnonvarakeskuksen Tervon kalanviljelylaitokselta on löydetty kaloista IHN-virusta14.12.2017 17:05:15 EET | Tiedote
Luonnonvarakeskuksen (Luke) Tervon kalanviljelylaitokselta on löydetty IHN-virusta. Viruksen esiintyminen todettiin ensimmäisen kerran Suomessa Pohjois-Pohjanmaalla Iissä sijaitsevasta merialueen kalanviljelylaitoksesta (Eviran tiedote 30.11.2017).
Lohen poikkeuksellisen korkea hinta notkautti kalan kulutuksen kasvua14.12.2017 13:00:33 EET | Tiedote
Lohen hinta on viimeiset kolme vuotta pysytellyt poikkeuksellisen korkeana. Korkean hinnan vuoksi kalan kulutuksen kasvu taittui Suomessa väliaikaisesti. Kirjolohen kysynnän kasvu ulkomailla avasi toisaalta uusia vientimarkkinoita.
Suurin osa maatalousmaasta peitteisenä talvella14.12.2017 09:00:00 EET | Tiedote
Luonnonvarakeskuksen (Luke) ennakkotietojen mukaan yli 40 prosenttia käytössä olevasta maatalousmaasta oli viljelykasvin peitossa talvella 2015–2016. Vajaata viidennestä peittivät kasvinjätteet tai sänki ja kymmenesosa oli kevennetysti muokattua. Yhteensä lähes 80 prosenttia maatalousmaasta oli kasvipeitteistä tai kevennetysti muokattua. Runsas 20 prosenttia maasta oli paljaana.