Puolustuslaitos Leikattua tekee 75 vuoden jälkeen paluun Mannerheimin 150-vuotissyntymäpäiville

Sodanaikaiset Puolustuslaitos-alkoholituotteet esiteltiin alun perin vuonna 1942 juhlistamaan ylipäällikkö C.G.E Mannerheimin 75-vuotissyntymäpäiviä kesäkuun 4. päivänä. Mannerheim oli asettanut merkkipäivänsä kunnioittamisen yhdeksi vaatimukseksi, että jokaiselle täysi-ikäiselle rintamamiehelle oli tarjottava arkipäivän ruokailua parempi ateria ja virallisen annoksen kokoinen syntymäpäiväryyppy. Mannerheimin merkkipäivänä tarjottu Puolustuslaitos Leikattua Konjakkia oli yksi näistä pitkin rintamalinjaa tarjotuista alkoholijuomista, mutta puutteellisissa oloissa tuo ryyppy saattoi olla myös mitä tahansa muuta käsille saatua alkoholia, kuten Pöytäviinaa, Vaakunaviinaa tai Rommiviinaa.
”Me suomalaiset ammennamme perinteistä ja kunnioitamme historiaamme. Siksi olikin hämmentävää törmätä tällaiseen, kansan kollektiivisesta muistista jo kadonneeseen, mutta alkuperäiseltä käyttötarkoitukseltaan ainutlaatuisen tärkeään juomaan. Juoman uustuotannolla haluamme osaltamme kunnioittaa Puolustuslaitos Leikatun alkuperäistä käyttötarkoitusta historiallisen erikoistapahtuman juhlistamiseksi”, kertoo juoman takaisin markkinoille tuovan Puolustuslaitos Beveragesin toimitusjohtaja Juuso Syrjä ja lisää, että tuotteen maku on nykyisten raaka-aineiden paremmuudesta johtuen kuitenkin kehittynyt sitten 1940-luvun.
Puolustuslaitos Viinaa palasi vuonna 2015 noin 70-vuoden tauon jälkeen takaisin markkinoille nykypäivän vaatimuksiin päivitettynä, Kuopiossa valmistettuna korkealaatuisena vodkana. Kansainvälisesti palkittu Puolustuslaitos Viinaa saa nyt seurakseen Puolustuslaitos Leikattua, jota on 3.4. alkaen saatavilla Alkon tilausvalikoimasta ja ravintoloista kautta maan. Tuote esitellään Alkon hyllyvalikoimaan 25.5.2017 hieman ennen 4.6. juhlistettavaa marsalkka Mannerheimin 150-vuotispäivää.
Tuote kunnioittaa alkuperäistä ulkoasuaan, mutta juoman tuoksu, maku ja puhtaus ovat huomattavasti kehittyneet sodanaikana totutusta.
Historiallinen annos
Marsalkka Mannerheim tarjosi 75-vuotissyntymäpäivänään pullon alkoholia jaettavaksi viiteen mieheen, eli virallinen annos oli 10 cl jokaiselle täysi-ikäiselle rintamamiehelle. Sotapäiväkirjat todistavat tapahtunutta:
5./JR 2 (Jalkaväkirykmentti 2:n 5. komppania)
”Aloitti tykistömme kaikilla pattereilla kiivaan tulen ryssän puolella. Sotamarsalkkamme 75v. päivän johdosta. Päivä kuluikin rauhallisesti juhlapäivän merkeissä, vaikka saimmekin 100 gr. konjakkia mieheen.”
35.Tal.K (35. Talouskomppania)
”Klo 17-20 oli juhlapäivällinen Mannerheimin 75-vuotispäivän kunniaksi. Päivällisellä tarjoiltiin riisipuuroa, hedelmäkeittoa, 10 senttilitraa konjakkia, korviketta keksien kera ja savukkeita. Juhlatunnelma oli korkealla. Komppanianpäällikön kehotuksesta noustiin ruokailun välillä ylös ja otimme ”napsut” Mannerheimin kunniaksi ja jatkuvalle menestykselle.”
3./VP 35 (Viestipataljoona 36:n 3. komppania)
”Käskynjako ja lähtö sotamarsalkan 75-vuotisjuhla jumalanpalvelukseen, satoi – ja paistoi, lämmintä. Ups. ”Metsälässä” juhlapäivän johdosta saatiin ylimääräinen juhla-annos konjakkia.”
Ylimääräisen juhla-annoksen koostumus kokonaisuudessaan:
- 60 grammaa voileipäkeksejä
- 870 grammaa riisiryynejä
- 20 grammaa maitojauhetta
- 40 grammaa rusinoita
- 15 grammaa puurokastikejauhetta
- 15 grammaa kahvinkorviketta
- 20 grammaa palasokeria
- 5 savuketta
- 10 senttiä väkijuomia.
Annoksia jaettiin yhteensä 476 486 kappaletta ja ne maksoivat yli 6,5 miljoonaa markkaa.
Suomalainen tuote
Puolustuslaitos Viinan tavoin Puolustuslaitos Leikattua -tuotteelle on myönnetty Avainlippu-tunnus. Avainlippu voidaan myöntää Suomessa valmistetulle tuotteelle tai Suomessa tuotetulle palvelulle. Lisäksi tuotteen tai palvelun kotimaisuusasteen on oltava vähintään 50 prosenttia. Puolustuslaitos -tuotemerkin omistaa Puolustuslaitos Beverages, joka on yksityinen suomalainen osakeyhtiö.
Beverage Partners Finland Oy
Beverage Partners Finland Oy toimii Puolustuslaitos Viinaa ja Puolustuslaitos Leikattua -tuotteiden valmistuttajana, jakelijana ja markkinoijana.
Puolustuslaitos Beverages Oy
Puolustuslaitos Viinaa ja Puolustuslaitos Leikattua -tavaramerkkien omistaja on Mother’s Milk Beverages Oy:n ja sen tytäryhtiö Puolustuslaitos Beverages.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Michael Grönfors, Beverage Partners Finland Oy
michael.gronfors@bpf-finland.fi, +358 40 5104994
Juuso Syrjä, Puolustuslaitos Beverages Ltd
juuso@mothersmilkbeverages.com, +358 40 518 8155
Lisätiedot ja tuotekuvat pyynnöstä:
Samuel Sorainen, Viestintätoimisto Wolfcom Oy
samuel.sorainen@wolfcom.fi, +358 400 5798653,
Kuvat







Linkit
Tietoja julkaisijasta
Wolfcom PR Boutique, Helsinki, Finland
Korkeavuorenkatu 1 B 11, 00140 Helsinki
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Wolfcom
NH Collection Helsinki Grand Hansa avaa loisteliaan Ballroomin ovet joulunviettäjille4.11.2025 11:51:26 EET | Tiedote
NH Collection Helsinki Grand Hansa -hotelli pukeutuu jouluun ja avaa loisteliaan juhlasalin ovet vieraille. Tavallisesti vain tapahtumien ja yksityisvieraiden käytössä olevaan Ballroomiin katetaan gaalaillallinen, joka tarjoaa ainutlaatuisen mahdollisuuden kokea hotellin historiallinen suuri juhlasali kaikessa loistossaan. Lisäksi Hansa Café Bar & Brasserie kutsuu herkuttelemaan kolmen ruokalajin joululounaalle sekä nauttimaan jouluaaton herkkuja notkuva menu.
Kummituksia ja karmivia paikkoja – vinkit hurjaan Halloweeniin Virossa29.10.2025 10:54:29 EET | Tiedote
Viron muinaiset linnat, keskiaikaisten kaupunkien hämärät kujat ja historialliset kartanot ovat täynnä tarinoita. Suusta suuhun sukupolvien ajan kiertäneet tarinat kuiskivat synkistä salaisuuksista, rauhattomista sieluista ja selittämättömistä sattumuksista. Keräsimme vinkit paikoista, jotka saavat kylmät väreet kulkemaan selkäpiitä pitkin.
Helsingin paras hotelliaamiainen laajentuu herkulliseksi viikonloppubrunssiksi27.10.2025 11:37:25 EET | Tiedote
NH Collection Helsinki Grand Hansan runsas ja kiitelty aamiainen kasvaa viikonloppuisin moderniksi brunssiksi, jossa korostuvat kotimaiset kauden raaka-aineet ja alusta asti käsityönä valmistetut annokset. Aivan Helsingin ytimessä sijaitsevan korkeatasoisen hotellin ravintola, Hansa Café Bar & Brasserie, tarjoaa täydellisen paikan kokoontua ystävien ja perheen kanssa nauttimaan viikonlopun rennosta ja kiireettömästä ruokaelämyksestä.
Pomar juhlistaa 65-vuotista taivaltaan − uutuusjalkineissa ysärin helmiä21.10.2025 14:33:30 EEST | Tiedote
Perinteikäs suomalainen jalkinetalo Pomar juhlistaa tänä syksynä 65-vuotista taivaltaan palauttamalla mallistoonsa korkean kenkäklassikkonsa Jarnon. Siitä inspiroitunut matalampi Ruoste tuo ysäriestetiikan nykypäivään. Pomarin muotoilupalkitusta huopamallistosta löytyy talvikauteen tyylikkäitä, lämmittäviä ja myös vedenpitäviä nilkkureita ja saappaita.
Suomalaisten tähtikokkien ravintolavinkit Tallinnaan9.10.2025 13:35:38 EEST | Tiedote
Viro on suomalaisten suosituin ulkomainen ruokamatkailukohde, eikä ihme, sillä maan ravintolatarjonta on kokoonsa nähden ainutlaatuisen rikas. Viron ravintolakulttuuri kehittyy jatkuvasti ja maassa on jo Suomeakin enemmän Michelin-oppaasta löytyviä suosituksia. Helpottaaksemme suomalaismatkailijoiden ravintolavalintoja, kysyimme Virossa asuvilta ravintola-alan ammattilaisilta suosituksia ja vinkkejä syksyiselle makumatkalle Tallinnaan. Omat ravintolavinkkinsä antoivat keittiömestarit Kim Mikkola, Kim Päivästö, Karoliina Jaakkola ja Tõnis Siigur sekä ravintolapäällikkö Ella Korpi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme