HSY

Kevät on täällä - HSY:n kierrätysmullan noutopisteet aukeavat

Jaa
Metsäpirtin kompostimultien valmistus perustuu kierrätysmateriaalien hyötykäyttöön. Multien raaka-aineina käytämme jätevedestä erotettua biolietettä, hevosten kuivikelantaa sekä bio- ja viherjätteitä. Tukiaineina käytämme turvetta ja hiekkaa. Multa ei sisällä keinolannoitteita.
Kierrätysmultaa voi käyttää viherrakenteissa ja puutarhassa. (kuva:HSY)
Kierrätysmultaa voi käyttää viherrakenteissa ja puutarhassa. (kuva:HSY)

HSY:n multatuotteita voi käyttää viherrakenteissa ja puutarhassa. Tuotteemme ovat Elintarviketurvallisuusvirastoon (Evira) rekisteröityjä kasvualustoja. Ne täyttävät laatuvaatimukset myös kasvimaakäytössä. Metsäpirtin multaa voi tilata kotipihalleen Etelä-Suomen alueella tai noutaa Helsingin seudun ympäristöpalvelujen mullan myyntipisteistä.

Myynnissä olevat multalaadut vaihtelevat eri noutopisteissä, jotka aukeavat huhtikuun puolivälissä. Multaa voi noutaa peräkärryllä Helsingin Viikistä ja Kivikon Sortti-asemalta, Sipoosta Kulloon Metsäpirtin kompostointikentältä sekä Espoon Ämmässuon Sortti-asemalta. Kuorma-autolla multaa voi noutaa Kulloon Metsäpirtin kompostointikentältä ja Espoon Ämmässuon kuorma-autojen noutopisteestä.

  • 10.4. aukeavat noutopisteet: Viikki, Kulloo
  • 18.4. aukeavat noutopisteet: Kivikko ja Ämmässuo

Lisätietoa: www.hsy.fi/metsapirtinmulta

Lisätietoa kierrätysmullan valmistuksesta: yksikön päällikkö Janne Nipuli, puh. 050 320 3904

Kuvat

Kierrätysmultaa voi käyttää viherrakenteissa ja puutarhassa. (kuva:HSY)
Kierrätysmultaa voi käyttää viherrakenteissa ja puutarhassa. (kuva:HSY)
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä. Teemme kanssasi maailman kestävimmän kaupunkiseudun.                         

Tehdään yhdessä maailman kestävin kaupunkiseutu!

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta HSY

WC-pytyt valtaavat Kansalaistorin – HSY:n Haitalliset aineet -projekti huipentuu tapahtumaan 7.5.20257.5.2025 08:27:07 EEST | Tiedote

Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY järjestää 7.5.2025 klo 11–19 Kansalaistorilla Pytyllä on asiaa -tapahtuman. Tempauksessa kymmenistä WC-pytyistä rakennettu Itämeren portit -teos herättelee keskustelua arjen kemikaalikuormasta. Tapahtuman tavoitteena on lisätä asukkaiden ymmärrystä haitallisista aineista ja innostaa tekemään ympäristön kannalta parempia valintoja omassa arjessaan.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye