Kevät on täällä - HSY:n kierrätysmullan noutopisteet aukeavat

HSY:n multatuotteita voi käyttää viherrakenteissa ja puutarhassa. Tuotteemme ovat Elintarviketurvallisuusvirastoon (Evira) rekisteröityjä kasvualustoja. Ne täyttävät laatuvaatimukset myös kasvimaakäytössä. Metsäpirtin multaa voi tilata kotipihalleen Etelä-Suomen alueella tai noutaa Helsingin seudun ympäristöpalvelujen mullan myyntipisteistä.
Myynnissä olevat multalaadut vaihtelevat eri noutopisteissä, jotka aukeavat huhtikuun puolivälissä. Multaa voi noutaa peräkärryllä Helsingin Viikistä ja Kivikon Sortti-asemalta, Sipoosta Kulloon Metsäpirtin kompostointikentältä sekä Espoon Ämmässuon Sortti-asemalta. Kuorma-autolla multaa voi noutaa Kulloon Metsäpirtin kompostointikentältä ja Espoon Ämmässuon kuorma-autojen noutopisteestä.
- 10.4. aukeavat noutopisteet: Viikki, Kulloo
- 18.4. aukeavat noutopisteet: Kivikko ja Ämmässuo
Lisätietoa: www.hsy.fi/metsapirtinmulta
Lisätietoa kierrätysmullan valmistuksesta: yksikön päällikkö Janne Nipuli, puh. 050 320 3904
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä. Teemme kanssasi maailman kestävimmän kaupunkiseudun.
Tehdään yhdessä maailman kestävin kaupunkiseutu!
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSY
Ilmansaasteiden pitoisuudet nykyään matalia Helsingin satamissa15.5.2025 09:10:09 EEST | Tiedote
Helsingin satamien ilmansaasteiden pitoisuudet ovat nykyään matalia, kertovat HSY:n mittaukset. Tähän ovat vaikuttaneet sekä autokannan uusiutuminen ja pakokaasupäästöjen puhdistuminen että laivaliikenteen päästöjen vähentyminen. Myös maasähköön siirtyminen on vähentänyt laivapäästöjä satamissa.
Ämmässuon Sortti-asema on remontissa 2.6. alkaen13.5.2025 13:25:48 EEST | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY remontoi Ämmässuon Sortti-asemaa kesällä 2. kesäkuuta alkaen. Remontti kestää arviolta kaksi kuukautta. Sortti-asema on remontin ajan suljettu, mutta risupihalle voi remontin aikana edelleen tuoda puutarhajätettä.
WC-pytyt valtaavat Kansalaistorin – HSY:n Haitalliset aineet -projekti huipentuu tapahtumaan 7.5.20257.5.2025 08:27:07 EEST | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY järjestää 7.5.2025 klo 11–19 Kansalaistorilla Pytyllä on asiaa -tapahtuman. Tempauksessa kymmenistä WC-pytyistä rakennettu Itämeren portit -teos herättelee keskustelua arjen kemikaalikuormasta. Tapahtuman tavoitteena on lisätä asukkaiden ymmärrystä haitallisista aineista ja innostaa tekemään ympäristön kannalta parempia valintoja omassa arjessaan.
HSY aloittaa kiinteistöjen kompostitarkastukset kesällä 20255.5.2025 08:36:46 EEST | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut aloittaa kiinteistöjen kompostitarkastukset toukokuussa 2025. Tarkastusten avulla HSY valvoo biojätteen lajitteluvelvoitteen toteutumista ja neuvoo asukkaita kompostoinnissa.
HSY vähensi kasvihuonepäästöjään yli neljänneksen edellisvuodesta24.4.2025 14:41:39 EEST | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY vähensi toiminnasta aiheutuvia päästöjään vuonna 2024 yli neljänneksen edellisvuoteen verrattuna. Voimakkaasti pienentynyt päästökertymä oli yhteensä 79 000 tonnia hiilidioksidisiksi muutettuna.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme