Mahdottoman Magia kesä Linnanmäellä

Linnanmäen Huvipuisto tarjoaa tänäkin vuonna kävijöilleen odotetusti lukuisia uudistuksia. Vauhdikas uutuuslaite Magia pyörittää kävijöitä vinhaa vauhtia myötä- ja vastapäivään, laitteeseen mahtuu kerrallaan 20 hurjapäätä. Laite on suunnattu hieman isommille hurjastelijoille, sillä kyytiin päästäkseen pitää olla vähintään 140 cm pitkä. Pienemmille huvittelijoille sopii Cineman 4D-elokuvauutuus, nauruhermoja kutkuttava Ice Age – ihan pähkinöissä 4D.
- Monipuolisten laitteiden lisäksi puistoamme on jälleen tälle kaudelle tehty viihtyisämmäksi paikaksi myös niille, jotka haluavat nauttia puiston tunnelmasta laitehuvittelun sijaan. Pääsisäänkäyntimme uudistaminen on jatkunut ravintolamaailmaan asti. Peacock-teatterin seinää koristaa kuvataiteilija Jukka Hakasen maalaama upea muraalimaalaus. Myös eteläinen sisäänkäyntimme on kokenut valtavan muodonmuutoksen. Eteläportin ympäristö on verhoutunut värikkääseen sirkusteemaan, Linnanmäen toimitusjohtaja Pia Adlivankin vinkkaa.
Herkuttelijoiden taivas
Monet kesän uudistuksista ilahduttavat erityisesti herkkusuita. Linnanmäen poksahtelevimmassa innovaatiossa Popparitehtaassa popataan huvipuiston ikiomat makeat ja suolaiset poppariherkut, jotka maustetaan jännittävillä erikoismausteilla. Klassinen Lintsiburger on kokenut muodonmuutoksen moderniksi hampurilaiskeitaaksi ja uudella Namix-Onnenpyörällä kävijä pääsee testaamaan hannuhanhimaista onneaan, palkintona pelipisteellä on toinen toistaan makeammat namipalkinnot. Viime kesänä avatun Flores FreshMex -ravintolan herkulliset burritot ja salaatit ovat puolestaan saaneet erilaisen twistin suositusta härkäpavusta.
- Ruokatrendit näkyvät myös huvipuistossa, ja tänä kesänä vegaanisia vaihtoehtoja on entistä enemmän tarjolla. Herkullinen härkis ja avokado-hotdog lienevät suosituimpien uusien huvipuistoherkkujen listalla, Pia Adlivankin jatkaa.
Teemaviikot jatkavat
Heti huvipuistokauden alettua kukkiva Kevätkarnevaali valtaa Linnanmäen Huvipuiston. Kahden viikon aikana perhekävijöitä hemmotellaan monipuolisella ohjelmalla ja värikkäällä kukkateemalla. Syyskuussa toista kertaa vietettävä iik!week tuo selkäpiitä karmivia kokemuksia huvipuistoon ja luvassa on entistä hyytävämpiä kauhukohteita. Kauden päättää lokakuussa tunnelmallinen Valokarnevaali, joka on jo vakiinnuttanut paikkansa lokakuun suosikkimenojen joukossa. Teemaviikkojen ohella koko huvipuiston kesä on täynnä maksutonta ohjelmaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja:
Pia Adlivankin, toimitusjohtaja, Linnanmäki, p. 040 418 7788,
pia.adlivankin@linnanmaki.fi
Heli Hemgård, viestintäpäällikkö, Linnanmäki, p. 040 901 5219,
heli.hemgard@linnanmaki.fi
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Lasten Päivän Säätiön ovat perustaneet kuusi lastensuojelujärjestöä: Lastensuojelun Keskusliitto, Mannerheimin Lastensuojeluliitto, Barnavårdsföreningen i Finland, Ensi- ja turvakotien liitto, Parasta Lapsille ja Pelastakaa Lapset. Lasten Päivän Säätiö on jo vuosikymmeniä ylläpitänyt ja kehittänyt Linnanmäen Huvipuistoa kerätäkseen varoja suomalaiselle lastensuojelutyölle. Vuonna 2016 lahjoitettiin 4,3 miljoonaa euroa ja tavoite vuodelle 2017 on 4,5 miljoonaa euroa. Huvittelemalla Linnanmäellä kaikki asiakkaamme tukevat suomalaista lastensuojelutyötä.
Linnanmäen pääyhteistyökumppanit vuonna 2017 ovat SOK/HOK Elanto, Unilever Finland Oy, Oy Hartwall Ab, MTV Oy sekä Bauer Media Oy. Linnanmäen yhteistyökumppaneina nämä yritykset tukevat omalla panoksellaan arvokasta lastensuojelutyötä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Lasten Päivän Säätiö / Linnanmäki
Linnanmäen 75. huvikausi on käynnistynyt vilkkaasti2.5.2025 18:00:22 EEST | Tiedote
Linnanmäen 75. huvikausi pyörähti iloisesti käyntiin vappuna Lasten vappu -tapahtuman merkeissä. Yli 10 000 huvittelijaa vieraili Linnanmäellä kauden kahden aloituspäivän aikana.
Linnanmäen 75-vuotista taivalta juhlistetaan Klassikot-teemalla ja perheystävällisillä uudistuksilla30.4.2025 15:25:48 EEST | Tiedote
Linnanmäki juhlii vappuaattona alkavaa 75-vuotisjuhlakauttaan huvipuiston klassikoilla. Läpi vuosikymmenten Linnanmäellä koettuja klassikoita voi nähdä tulevalla huvikaudella niin huvipuiston palveluissa, tuotteissa kuin ohjelmissakin. Lisäksi Linnanmäellä nähdään monia perheystävällisiä uudistuksia muun muassa kahden uuden huvilaitteen myötä.
Linnanmäen juhlavuosi avataan klassikkolaitteen maksuttomilla kyydeillä28.4.2025 13:46:45 EEST | Tiedote
Linnanmäen huvikausi 2025 on täynnä juhlahumua ja yllätyksiä, kun huvipuisto täyttää 75 vuotta. Kauden teemana on huvipuiston klassikot, jonka mukaan myös porttien avausta juhlitaan vappuaattona – Linnanmäki tarjoaa todellisen klassikkolaitteensa Vuoristoradan ajelut maksutta ensimmäisen aukiolotunnin ajan klo 13-14.
Koko perheen uutuuslaitteet Huristin ja Keikutin saapuvat Linnanmäelle heinäkuussa 202511.4.2025 12:50:56 EEST | Tiedote
Tänä kesänä Linnanmäelle saapuu kaksi uutta koko perheen laitetta, jotka hurmaavat niin pienet kuin isommatkin huvittelijat. Veikeät uutuuslaitteet Keikutin ja Huristin saapuvat huvipuistoon heinäkuun alussa – juuri parhaaseen kesäloma-aikaan.
Yli 70 prosenttia Linnanmäen viime huvikauden hupimestareista palaa huvipuistotyöhön31.3.2025 14:03:59 EEST | Tiedote
Linnanmäen 75. huvikaudella huvipuiston eri työtehtävissä työskentelee noin 750 kausityöntekijää. Kaikki vuoden 2025 hupimestarit kokoontuivat lauantaina 29.3. Linnanmäen Peacock-teatteriin yhteiseen perehdytyspäivään, joka aloittaa perinteisesti työntekijöiden koulutuskokonaisuuden eri työtehtäviin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme