Kieli haltuun pelin avulla
17.5.2017 10:40:05 EEST | Suomen Akatemia | Tiedote
Lautapelin tapaan etenevässä pelissä lapsi voi seikkailla läpi tasojen ja tutkia kuvakortteja, joista oppii englannin sanoja puhetta kuuntelemalla ja tuottamalla. Peli antaa siihen yhdistetyn puheentunnistimen kautta lapselle välitöntä palautetta, mikä on tutkimusten mukaan tärkeää oppimiselle. Pelin puhekäyttöliittymä mahdollistaa englannin kielen oppimisen varhaisessa vaiheessa puheen kautta, sillä pelaaminen ei vaadi lukutaitoa.
Tehoa testataan aivotutkimuksilla
”Kun tähdätään hyvään suulliseen kielitaitoon, kielenoppimista kannattaisi heti alussa lähestyä puheen kautta. Sanojen ääneen tuottaminen auttaa tutkimuksen mukaan niiden oppimista lapsilla. Aivotutkimus on osoittanut aivojen kuuloalueiden ja motoristen alueiden välisen rajapinnan ja niiden yhteyksien olevan kriittisiä sujuvalle puheen tuottamiselle”, kertoo hankkeen tutkija, dosentti Sari Ylinen.
Peli on parhaillaan testikäytössä pääkaupunkiseudun kouluissa ja sen oppimisvaikutuksia tutkitaan aivotutkimuksen menetelmillä laboratoriossa. Jatkossa peliä on tarkoitus kokeilla lukihäiriöisillä ja alle kouluikäisillä lapsilla. Myös maahanmuuttajille on tulossa oma versio suomen kielen oppimiseen.
”Globalisaation myötä hyvät kommunikointitaidot vieraalla kielellä ovat tulleet yhä tärkeämmiksi opiskelussa ja työelämässä. Lisääntyvä monikulttuurisuus lisää kielitaidon tarvetta ja haastaa kielenopetuksen menetelmät. Tutkimuksen mukaan vieraan kielen opiskelu pitäisi aloittaa nykyistä aikaisemmin, nyt kehitetty peli luo siihen mahdollisuuden”, Ylinen jatkaa.
Liite: Kuva
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja antavat:
- Helsingin yliopiston dosentti Sari Ylinen Kognitiivisen aivotutkimuksen yksiköstä, sari.ylinen@helsinki.fi, 050 448 4170
- Aalto-yliopiston professori Mikko Kurimo akustiikan ja signaalinkäsittelyn laitokselta, mikko.kurimo@aalto.fi
Arto Suominen
Suomen Akatemian viestintä
p. 029 533 5087
arto.suominen@aka.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Suomen Akatemia rahoittaa korkealaatuista tieteellistä tutkimusta, toimii tieteen ja tiedepolitiikan asiantuntijana sekä vahvistaa tieteen ja tutkimustyön asemaa yhteiskunnassa. Pyrimme toiminnassamme siihen, että suomalainen tutkimus uusiutuu, monipuolistuu ja kansainvälistyy. Luomme edellytyksiä tutkijankoulutukselle ja tutkijanuralle, kansainvälistymiselle ja tutkimustulosten hyödyntämiselle. Katamme kaikki tieteen ja tutkimuksen alat. Vuonna 2026 rahoitamme tutkimusta lähes 555 miljoonalla eurolla. Akatemia toimii opetus- ja kulttuuriministeriön hallinnonalalla.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Akatemia
Suomen Akatemia edisti vaikuttavaa tutkimusta yli 590 miljoonalla eurolla vuonna 20254.3.2026 13:21:59 EET | Tiedote
Suomen Akatemia myönsi vuonna 2025 noin 592 miljoonaa euroa korkeatasoiseen tieteelliseen tutkimukseen, osaamisen vahvistamiseen ja tutkimusympäristöjen kehittämiseen. Akatemian myöntövaltuus kasvoi edellisestä vuodesta.
Suomen Akatemia ja Business Finland vahvistavat TKI-toiminnan strategisia valintoja yhteistyöllä ja rahoitusta suuntaamalla4.2.2026 09:02:37 EET | Tiedote
Entisestään tiivistyvä yhteistyö Suomen Akatemian ja Business Finlandin välillä vahvistaa TKI-työn vaikuttavuutta.
Suomen Akatemia myönsi kansainväliseen rahoitusyhteistyöhön noin 10 miljoonaa vuonna 202523.1.2026 12:24:14 EET | Tiedote
Suomen Akatemia on viimeisen vuoden aikana uudistanut kansainvälisen rahoitustoiminnan muotoja.
Suomen Akatemian rahoitus vahvistaa TKI-politiikan strategisia valintoja9.1.2026 09:38:32 EET | Tiedote
Tutkimus- ja innovaationeuvosto (TIN) on julkaissut kansalliset tutkimus-, kehitys- ja innovaatiotoiminnan (TKI) strategiset valinnat. Strategisilla valinnoilla vahvistetaan kestävää kasvua, uudistumista ja kokonaisturvallisuutta sekä rakennetaan Suomen tulevaisuuden menestystä.
Finländska universitet anställer internationella toppforskare med finansiering från Finlands Akademi8.1.2026 14:49:15 EET | Pressmeddelande
Finlands Akademi har beviljat finländska universitet totalt 27,5 miljoner euro i finansiering för att rekrytera högt kvalificerade internationella forskare. Med hjälp av finansieringen flyttar elva internationella forskare till finländska universitet för att tillträda professurer och etablera sina egna forskargrupper.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
