Art Goes Logomo – suurin nykytaiteen ryhmänäyttely kahteen vuosikymmeneen Turussa
9.6.2017 13:31:27 EEST | LOGOMO | Tiedote

Valtava ääni-installaatio johtaa nykytaiteen maailmaan
Ryhmänäyttelyn kuraattorina toimii galleristi Frej Forsblom, joka on koonnut Logomo-saliin korkealaatuisen kattauksen nykytaiteen eri ilmaisumuotoja – installaatioita, videoita, valokuvia, veistoksia ja maalauksia.
Näyttelytilan keskiössä on Roberto Pugliesen erilaisista jousisoittimista koostuva La Finta Semplice -ääni-installaatio, jonka äänimaailma valtaa koko salin. Se johdattaa kävijän yhä syvemmälle nykytaiteen moniulotteiseen maailmaan.
Ennennäkemätöntä Suomessa
Näyttely on läpileikkaus sekä nuoren polven että hiukan vakiintuneemmista nykytaiteilijoista, jotka kaikki ovat kiinnostavassa vaiheessa uraansa. Monet heistä ovat maailmalla erittäin tunnettuja, ja nyt heidän teoksiaan nähdään myös täällä.
- Pugliese on nyt ensimmäistä kertaa esillä Suomessa, samoin esimerkiksi Nir Hod, Angel Otero ja Bosco Sodi, Forsblom luettelee.
Kotimaisia taiteilijoita edustavat muiden muassa Nanna Susi, Osmo Rauhala ja Katja Tukiainen.
- On hienoa nostaa kotimaista nykytaidetta kansainvälisten teosten rinnalle ja näyttää, että taustoilla ei ole sinänsä merkitystä, kun taide on tarpeeksi korkealaatuista, Forsblom kuvailee.
Logomo antaa taiteelle tilaa
Logomo tulee jatkossa olemaan vakavasti otettava lisä museo- ja galleriakenttään. Näyttelytilana toimiva Logomo-sali on korkea ja monipuolisesti muokattava tila, joka mahdollistaa ripustamisen ja näytteillepanon taiteen ehdoilla. Tavoitteena on tehdä Logomon taidenäyttelyistä jokavuotinen tapahtuma, joka tuo korkeatasoista kansainvälistä taidetta myös museoiden ulkopuolelle. Ensimmäinen Art Goes Logomo viitoittaa tälle tietä.
Art goes Logomo -ryhmänäyttely on avoinna 10.6.-13.8.2017 päivittäin (ei juhannusviikonloppuna).
Näyttelyn taiteilijat
Ulkomaiset: Gerald Davis (USA), Luis Gispert (USA), Nir Hod (Israel), Fabian Marcaccio (Argentiina), Bosco Sodi (Meksiko), Angel Otero (Puerto Rico), Rannva Kunoy (Färsaaret) ja Roberto Pugliese (Italia).
Suomalaiset: Viljami Heinonen, IC-98 (Visa Suonpää ja Patrik Söderlund), Ola Kolehmainen, Sami Korkiakoski, Heikki Marila, Leena Nio, Osmo Rauhala, Nanna Susi, Riiko Sakkinen, Tommi Toija, Katja Tukiainen ja Jenni Vakkilainen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätietoa näyttelyn sisällöstä:
Frej Forsblom
MAKASIINI CONTEMPORARY
040 540 8748
frej@makasiinicontemporary
Lisätietoa Logomosta:
Päivi Rytsä
Logomo
050 596 0773
paivi.rytsa@logomo.fi
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Logomo on kulttuurin, taiteen ja luovan talouden keskus, joka toimii entisessä VR:n konepajassa rautatieaseman ja ydinkeskustan läheisyydessä Turussa. Logomossa järjestetään konsertteja, kokouksia, seminaareja, kongresseja, teatterinäytöksiä, messuja, näyttelyjä, elokuvaesityksiä sekä erilaisia yksityistilaisuuksia. Viime vuonna Logomossa pidettiin noin 1000 eri tilaisuutta, ja talon kävijämäärä oli 369 000 henkilöä. Logomon toimitiloissa, Byråssa ja Konttorissa, työskentelee päivittäin yli 400 ihmistä noin 70 yrityksessä. Logomossa on myös taiteilijatyöhuoneita.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta LOGOMO
TURUN SILLAT HEHKUVAT PUNAISINA – THE VOICE OF FINLANDIN JUHLAKAUSI NÄKYY KAUPUNKIKUVASSA24.3.2026 14:39:52 EET | Tiedote
The Voice of Finlandin 15. juhlakausi tuo tänä keväänä poikkeuksellista loistoa Turun kaupunkikuvaan. Turun kaupunki valaisee Logomossa kuvattavien livelähetysten iltoina sekä Logomo-sillan että Kirjastosillan ohjelmasta tutulla punaisella värillä.
Kutsumme sinut mediatilaisuuteen tutustumaan Frameless | Logomo, Art in motion | Taide, joka elää -immersiiviseen taide-elämykseen.6.2.2026 14:09:07 EET | Kutsu
Frameless on Lontoossa miljoonia kävijöitä hurmannut näyttely, jossa taiteen suurten mestareiden teokset heräävät henkiin ja ympäröivät kävijän lattiasta kattoon immersiivisinä taidekokemuksina. Näyttely nähdään nyt ensi kertaa Lontoon ulkopuolella, Turun Logomossa kesällä 2026. Tarkempi tiedot tilaisuuden sisällöstä: Logomon tj Mikko Manninen: Frameless | Logomo, Art in motion | Taide, joka elää -elämyksen konseptista ja sisällöstä Logomon hallituksen pj Riikka Kuusniemi: miksi Frameless tulee juuri Turkuun Videotervehdys Lontoosta Logomon tuotantojohtaja Jonne Haavisto: miten kokonaisuus toteutetaan Logomossa Tilaisuuden lopuksi tarjoamme lounaan ja kahvit. Tilaisuuden kokonaiskesto n 1 h.
Kutsumme sinut mediatilaisuuteen tutustumaan Frameless x Logomo, Art in motion | Taide, joka elää -immersiiviseen taide-elämykseen.30.1.2026 10:56:11 EET | Kutsu
Frameless on Lontoossa miljoonia kävijöitä hurmannut näyttely, jossa taiteen suurten mestareiden teokset heräävät henkiin ja ympäröivät kävijän lattiasta kattoon immersiivisinä taidekokemuksina. Näyttely nähdään nyt ensi kertaa Lontoon ulkopuolella, Turun Logomossa kesällä 2026. Lehdistötilaisuudessa kerromme: Frameless x Logomo, Art in motion | Taide, joka elää -näyttelyn konseptista ja sisällöstä miksi Frameless tulee juuri Turkuun miten kokonaisuus toteutetaan Logomossa sekä tarjoamme mahdollisuuden kysymyksiin ja haastatteluihin
TAPAHTUMATALO LOGOMO TUO KANSAINVÄLISEN FRAMELESS-IMMERSIIVISEN TAIDE-ELÄMYKSEN ENSI KERTAA LONTOON ULKOPUOLELLE18.12.2025 13:55:50 EET | Tiedote
Turussa sijaitseva tapahtumatalo Logomo on eilen allekirjoittanut sopimuksen lontoolaisen FRAMELESSin kanssa maailmalla laajaa huomiota herättäneen immersiivisen taide-elämyksen tuomisesta Suomeen. Kyseessä on merkittävä kansainvälinen avaus, sillä Logomossa järjestettävä näyttely on ensimmäinen FRAMELESS-näyttely Lontoon ulkopuolella.
TAPAHTUMATALO LOGOMO TUO KANSAINVÄLISEN FRAMELESS-IMMERSIIVISEN TAIDE-ELÄMYKSEN ENSI KERTAA LONTOON ULKOPUOLELLE18.12.2025 13:53:40 EET | Tiedote
Turussa sijaitseva tapahtumatalo Logomo on eilen allekirjoittanut sopimuksen lontoolaisen FRAMELESSin kanssa maailmalla laajaa huomiota herättäneen immersiivisen taide-elämyksen tuomisesta Suomeen. Kyseessä on merkittävä kansainvälinen avaus, sillä Logomossa järjestettävä näyttely on ensimmäinen FRAMELESS-näyttely Lontoon ulkopuolella.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


