Kolmasosa osittaisen eläkkeen ottaneista ilman työtä
Toukokuun loppuun mennessä osittaisen vanhuuseläkkeen on ottanut maksuun 5 466 henkilöä. Eläketurvakeskuksen (ETK) tuoreen kyselytutkimuksen mukaan tuntuva joukko osittaisen eläkkeen saajista ei ole työelämässä. Joka kolmas on työttömänä tai muuten työelämän ulkopuolella. Työttömiä on 27 prosenttia.
Osittaisen vanhuuseläkkeen hakemisen tärkeimmäksi syyksi haastatellut kertovat epävarmuuden omasta eliniästään ja terveydestään. Moni heistä kertoo myös, että osittainen eläke helpottaa tiukkaa taloudellista tilannetta tai tarjoaa ylimääräistä käyttörahaa. Erityisesti työttömillä syynä eläkkeen ottamiseen on taloudellinen tilanne.
Suurin osa työssäkäyvistä jatkaa työntekoa kuten ennenkin
Osittaisen vanhuuseläkkeen ottaneista palkansaajista ja yrittäjistä 60 prosenttia kertoo jatkavansa työntekoa kuten ennenkin.
Vastaavasti 40 prosenttia käyttää osittaista vanhuuseläkettä työnteon keventämiseen. 30 prosenttia on vähentänyt työntekoa, yrittäjät useammin kuin palkansaajat. Noin 10 prosenttia ilmoittaa lopettaneensa työnteon kokonaan.
Vajaa puolet osittaisen vanhuuseläkkeen ottaneista on palkansaajia. Yrittäjiä ja maatalousyrittäjiä on lähes neljännes. Miehet hakeutuvat osittaiselle vanhuuseläkkeelle useammin kuin naiset. 60 prosenttia osittaisen eläkkeen valinneista on miehiä.
Osittainen vanhuuseläke leikkaa lopullista eläkettä
Valtaosa hakijoista on ottanut eläkkeensä ennakkoon, ennen vanhuuseläkeikää. ETK:n erikoistutkija Noora Järnefeltin mukaan liikkeellä on myös harhaluuloa, että uusi eläkelaji tarjoaisi ilmaista rahaa.
– Ennakkoon otetun osittaisen eläkkeen maksaa jokainen itse myöhemmin pienempänä lopullisena kuukausieläkkeenä. Ennakon voi nähdä ikään kuin lainana, jonka joutuu maksamaan takaisin myöhemmässä eläkkeessä, Järnefelt sanoo.
Järnefeltin mukaan tutkimustulokset kertovat siitä, että monet osittaista vanhuuseläkettä saavat arvostavat enemmän nykyhetkeä ja lähitulevaisuuden tulonlisää kuin lopullista vanhuuseläkettään.
Osittaista vanhuuseläkettä voi hakea 61-vuotiaana
Osittainen vanhuuseläke on uusi eläkelaji, joka tuli vuodenvaihteessa osa-aikaeläkkeen tilalle. Uutta eläkelajia voi hakea jo 61-vuotiaana ja samalla jatkaa työssä. Toisin kuin osa-aikaeläkettä osittaista vanhuuseläkettä voivat hakea myös työttömät. Työtön voi saada eläkettä päivärahaa menettämättä.
Tutkimustulokset perustuvat osittaiselle vanhuuseläkkeelle siirtyneille tehtyyn puhelinhaastatteluun sekä ETK:n rekisteritietoihin. Tutkimuksessa haastateltiin 500 suomalaista, jotka olivat aloittaneet osittaisella vanhuuseläkkeellä helmi-maaliskuussa 2017. Haastattelut toteutti Taloustutkimus Oy huhti-toukokuussa.
Lisätietoja:
Erikoistutkija Noora Järnefelt, puh. 029 411 2152, noora.jarnefelt(at)etk.fi
Johtaja Mikko Kautto, puh. 029 411 2185, mikko.kautto(at)etk.fi
Avainsanat
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Eläketurvakeskus (ETK) on lakisääteinen työeläketurvan kehittäjä, asiantuntija ja yhteisten palvelujen tuottaja.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Eläketurvakeskus (ETK)
Mer än hälften av finländarna i arbetsför ålder sparar för pensionstiden – sparandet har ökat speciellt bland yngre28.4.2025 07:00:00 EEST | Pressmeddelande
Privat sparande för pensionstiden har blivit klart vanligare under de senaste tio åren. Över hälften av 25–67-åringarna sparade eller hade sparat för pensionärstiden år 2024, framgår av Pensionsskyddscentralens (PSC) omfattande enkätundersökning.
Yli puolet työikäisistä säästää eläkeaikaa varten – etenkin nuorten säästäminen lisääntynyt28.4.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Yksityinen säästäminen eläkeaikaa varten on yleistynyt selvästi kymmenen viime vuoden aikana. Yli puolet 25–67-vuotiaista säästi tai oli säästänyt eläkeikää varten vuonna 2024, ilmenee Eläketurvakeskuksen (ETK) laajassa kyselytutkimuksessa.
Internationell jämförelse av pensionsfondernas avkastning: Finländarna i spetsen23.4.2025 09:00:00 EEST | Pressmeddelande
År 2024 var överraskande bra för pensionsfondernas placeringar på olika håll i världen. I en internationell avkastningsjämförelse gjord av Pensionsskyddscentralen (PSC) översteg den genomsnittliga realavkastningen långtidssiffrorna. De finländska pensionsfonderna placerade sig bland de bästa i sin serie.
Eläkerahastojen kansainvälinen tuottovertailu: Suomalaiset kipusivat kärkipaikoille23.4.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Eläkerahastojen sijoitusvuosi 2024 oli yllättävän hyvä eri puolilla maailmaa. Eläketurvakeskuksen (ETK) tekemässä kansainvälisessä tuottovertailussa keskimääräinen reaalituotto nousi yli pitkän aikavälin lukemien. Suomalaiset eläkerahastot sijoittuivat omassa sarjassaan parhaimpien joukkoon.
Upp till 40 procent av årskullen tar ut partiell ålderspension före pensionsåldern3.4.2025 07:30:00 EEST | Pressmeddelande
Partiell förtida ålderspension har ökat avsevärt i popularitet de senaste åren. Cirka 20 procent av dem som är födda 1956 tog ut pension före pensionsåldern, medan motsvarande andel av dem som är födda 1959 redan var 40 procent, visar Pensionsskyddscentralens nya undersökning.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme