Joukkoliikenne juhannuksena
Torstaina 22.6.
Joukkoliikenne kulkee perjantain aikataulujen mukaan, ja myös yöliikenne ajetaan torstain ja perjantain välisenä yönä.
Kirkkonummen kutsulinjoilla liikennöidään kuitenkin torstain reittien ja aikataulujen mukaan.
Hernesaareen on lisäliikennettä linjalla 14X Kamppi - Hernesaari. Hernesaaresta ajetaan lähdöt klo 9.16, 9.56, 18.14, 22.10, 22.38 ja Kampista lähdöt klo 18.40 ja 19.19.
Juhannusaattona pe 23.6.
Joukkoliikenne kulkee lauantain aikataulujen mukaan.
U-linjojen bussit ajavat lauantain aikataulujen mukaan klo 13 asti, minkä jälkeen U-linjojen lähdöistä ajetaan vain osa. Lisätietoja Matkahuollon aikataulupalvelusta.
Lisäliikennettä Seurasaareen ja Hernesaareen
HSL järjestää juhannusaattona lisäliikennettä Seurasaareen: bussi 24S ajaa reittiä Erottaja - Seurasaari noin seitsemän minuutin välein. Ensimmäinen bussi lähtee Erottajalta klo 15.04 ja viimeinen Seurasaaresta klo 01.31.
Hernesaareen on lisäliikennettä linjalla 14X Kamppi - Hernesaari 20 minuutin välein. Kampista vuorot ajetaan klo 15.07 - 16.47 ja Hernesaaresta klo 15.24 - 17.04.
Bussi 24 ajaa poikkeusreittiä juhannusaattona
Bussilinja 24 ajaa klo 10 lähtien Seurasaareen päin poikkeusreittiä Munkkiniemen aukion ja Ramsaynrannan kautta, koska Seurasaarentie muuttuu yksisuuntaiseksi. Poikkeusreittiä ajavat myös bussin S-lähdöt.
Juhannuspäivänä la 24.6.
Joukkoliikenne kulkee sunnuntain aikataulujen mukaan jo heti aamusta alkaen.
U-bussit kulkevat kuitenkin rajoitetusti, tarkemmat aikataulut Matkahuollon aikataulupalvelusta. Linja U848 liikennöi lauantain aikataulujen mukaan alkaen lähdöstä klo 7.45 Porvoosta.
Hernesaareen on lisäliikennettä linjalla 14X Kamppi-Hernesaari 20 minuutin välein. Kampista vuorot ajetaan klo 13.51-22.42 ja Hernesaaresta klo 15.29-22.57.
Juhannuspäivän jälkeisenä yönä ajetaan myös yöliikenne.
Kulussa myös seuraavat lähijunat:
• L-junat Helsinki-Kirkkonummi klo 2.01, 3.01 ja 4.01
• P-juna Helsingistä klo 0.46
• N-junat Helsinki-Kerava klo 23.48, 1.18, 2.18, 3.18 sekä Kerava-Helsinki klo 0.32, 2.02, 3.02 ja 4.02
• T-junat Helsinki-Kerava-Riihimäki klo 2.48 ja 4.18 sekä Riihimäki-Kerava-Helsinki klo 0.56 ja 1.56
HSL:n palvelupisteet ja liikenneneuvonta juhannuksena
HSL:n Rautatientorin palvelupiste on avoinna aatonaattona torstaina 22.6. klo 17 asti, Itäkeskuksen piste klo 17.15 asti ja Pasilan piste klo 16 saakka. Kaikki palvelupisteet on suljettu aattona 23.6. sekä lauantaina 24.6. ja sunnuntaina 25.6.
HSL:n asiakaspalvelusta, puh. 09 4766 4000, saa henkilökohtaista neuvontaa juhannusaattona ja juhannusviikonloppuna klo 9-17.
Tietoja julkaisijasta
Helsingin seudun liikenne HSL vastaa seudun joukkoliikenteen suunnittelusta, tilaamisesta ja lipuista sekä Helsingin seudun liikennejärjestelmäsuunnitelman laatimisesta. Kuntayhtymässä on noin 400 työntekijää. Vuonna 2023 HSL:n toimintakulut olivat 830 miljoonaa euroa ja toimintatuotot 876 miljoonaa euroa. HSL:n liikennevälineiden kyytiin noustiin vuoden 2023 aikana 344 miljoonaa kertaa, mikä on suurin osa Suomen joukkoliikennematkoista.
Yhteystietoja medialle: www.hsl.fi/viestinta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSL Helsingin seudun liikenne
HSL-kortin käyttämisessä ja lippujen ostamisessa poikkeuksia 22.–23.9. – lippu lähimaksulla reilusti alennettuun hintaan3.9.2025 13:02:00 EEST | Tiedote
HSL siirtää lipunmyynnin palveluitaan uuteen taustajärjestelmään 22.–23.9. Näiden kahden päivän aikana HSL-kortin käyttämisessä on poikkeuksia eivätkä myynti- ja palvelupisteet myy HSL:n lippuja. HSL-sovellus, lähimaksu ja pienet kertalippuautomaatit toimivat normaalisti, ja lähimaksulla kertalipun saa reilusti alennettuun hintaan.
HSL-lippukauppa aukeaa 24.9. – näistä kanavista voi ostaa lippuja 24.9. alkaen3.9.2025 13:02:00 EEST | Tiedote
Uusi HSL-lippukauppa aukeaa 24.9., minkä jälkeen HSL-kortille voi jälleen ladata arvoa ja kausilippuja netissä. HSL-korttia voi ladata myös R-kioskeilla, S-ryhmän kaupoissa sekä HSL:n ja kuntien palvelupisteissä. Niistä voi ostaa myös kertalippuja ja yhden vuorokauden lippuja aikuisille ja lapsille. HSL-sovelluksella voi ostaa tuttuun tapaan kaikkia lippuja ja lähimaksulla kertalippuja liikennevälineiden ja asemien lukijalaitteilta.
HSL:n hallituksen päätöksiä 26.8.202526.8.2025 11:11:45 EEST | Päätös
HSL:n hallitus kokoontui 26. elokuuta 2025. Hallitus käsitteli muun muassa vuoden toisen osavuosikatsauksen, päätti laajan bussiliikenteen kilpailutuksen käynnistämisestä ja antoi lausunnon tarkastuslautakunnan arviointikertomuksesta.
Sesonki vaikuttaa menopelin valintaan HSL-alueella14.8.2025 10:08:00 EEST | Tiedote
HSL:n jatkuva liikkumistutkimus kertoo, millä kulkumuodolla HSL-alueella kuljetaan. HSL on tehnyt jatkuvaa tutkimusta nyt vuoden verran, joten tietoa HSL-alueen kulkumuodoista on kertynyt jokaiselta kaudelta keväästä talveen. Tulokset kertovat, että kulkutavoissa on merkittävää sesonkivaihtelua sekä alueellisia eroja.
Kantakaupungin ratikat eivät kulje lauantain ja sunnuntain välisenä yönä 13.-14.9. ajojännitteen nostamisen takia13.8.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
Helsingin kantakaupungin raitioteiden ajojännite nostetaan lauantain ja sunnuntain välisenä yönä 13.-14.9. samalle tasolle kuin pikaraitiotien jännite. Työt vaativat katkoksen raitioliikenteeseen. Ratikat kulkevat lauantain ja sunnuntain välisenä yönä kello 21–00 vain väleillä Länsiterminaali-Rautatieasema-Katajanokka, Jätkäsaari-Ooppera ja Länsiterminaali-Eira. Raitiovaunut eivät kulje lainkaan yöllä kello 0.00-7.00.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme