Mediatiedote: Puhuttelevan YA-sarjan toinen osa taklaa nuoruuden ongelmat raikkaalla otteella

Amber kaipaa edes ripausta rakkautta. Hänen äitinsä ei vain ole koskaan ollut lämminsydäminen tapaus, ei edes ennen kuin jätti perheensä, meni naimisiin perseleuka-Kevinin kanssa ja muutti Amerikkaan. Amber kuitenkin toivoo, että kesä äidin kanssa voisi muuttaa kaiken. Samalla kesäleirillä Amberin ja hänen äitinsä kanssa työskentelee myös fiksu, hauska ja suosittu Kyle, varsinainen sydänten sarjamurskaaja. Voiko Amber, cheerleaderin täysi vastakohta, todella ihastua prom kingiin? Moisesta ei voi ainakaan seurata mitään hyvää, kun kaikki muukin menee aina pieleen.
Olen suuri Holly Bourne -fani, ja tämä on tähänastinen suosikkini. Hän kirjoittaa todella hauskasti ja rehellisesti, ja henkilöhahmoihin on ihanan helppo samaistua. On myös virkistävää nähdä feminismiä tuotavan esille näin positiivisella ja teinejä puhuttelevalla tavalla.
– Fiona Noble, The Bookseller
Holly on YA-kirjallisuuden raikas, aito, rehellinen ääni.
– Never Judge a Book by its Cover
Englantilainen Holly Bourne kirjoittaa romaaneja nuorille aikuisille ja bloggaa feministisistä aiheista. Hänen lempivalitusaiheitaan ovat mm. mielenterveysongelmiin liittyvä stigma ja Keanu Reevesin näyttelijäntaitojen aliarvostus. Mikä kaikki voi mennä pieleen? on Normaali-sarjan toinen, itsenäinen kirja. Feministisen YA-sarjan aloitti Oonko ihan normaali? ja sen kolmas osa Mitä tytön täytyy tehdä? ilmestyy keväällä 2018.
Holly Bourne:
Mikä kaikki voi mennä pieleen?
Alkuteos How Hard Can Love Be?
Suomennos Kristiina Vaara
448 sivua
Ilmestyy viikolla 29
Saatavilla myös sähkökirjana
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja sekä haastattelu-, arvostelukappale- ja kuvapyynnöt:
tiedottaja Jonna Tapanainen, 040 737 9016, jonna.tapanainen@gummerus.fi
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Gummerus
Gummerus on vuonna 1872 perustettu yleiskustantamo. Toteutamme edelleen Kaarle Jaakko Gummeruksen alkuperäistä visiota julkaista kirjallisuutta ”huviksi ja hyödyksi”. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet Gummeruksen toiminnan ydin. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti, ja meitä ohjaavat yhteiset arvot: rohkea mieli, avara katse ja vapaa sana.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Gummerus
Unohtumaton lukuromaani Missä maa murtuu on kevään kansainvälinen kirjatapaus23.5.2025 08:09:07 EEST | Tiedote
Clare Leslie Hallin vangitseva ja koskettava rakkaustarina Missä maa murtuu (Gummerus) on ollut poikkeuksellinen kirjasensaatio maailmalla. Sen julkaisuoikeudet myytiin yli 30 maahan jo käsikirjoitusvaiheessa, ja sitä on myyty englanniksi jo 430 000 kappaletta vain 2,5 kuukauden aikana. Romaani on ollut ilmestymispäivästään lähtien myydyimpien kirjojen listoilla mm. Yhdysvalloissa, Kanadassa, Saksassa, Hollannissa, Italiassa, Ruotsissa, Tanskassa ja Norjassa. Sen elokuvaoikeudet on ostanut Reese Witherspoonin tuotantoyhtiö Hello Sunshine, joka myös vastasi Suon villi laulu -romaanin filmatisoinnista.
Niilo Seväsen Ikitalven polku Tähtifantasia-ehdokkaaksi – Romaanin jatko-osa ilmestyy 28.2.202621.5.2025 13:57:21 EEST | Tiedote
Niilo Seväsen eeppinen esikoisromaani Ikitalven polku (Gummerus) on valittu Tähtifantasia-palkinnon ehdokkaaksi. Kiitetyn, keskiajan historiasta, mytologiasta ja fantasiasta ammentavan romaanin jatko-osa Ikitalven kuilu ilmestyy helmikuussa 2026 Kalevalan päivänä.
ENNAKKOTIEDOTE: Orkesterimaailmaan sijoittuva, hurmaava Sydänten sinfonia -sarja jatkuu – Terhi Kontion Hollantilainen serenadi (Gummerus) ilmestyy 16.6.20.5.2025 08:42:24 EEST | Tiedote
”Joka vuosi tuhannet ihmiset sadoissa konserteissa saivat nähdä, kun solisti ja kapellimestari laskeutuivat konserttilavan takana olevia portaita, punaista mattoa pitkin loistamaan tähtinä. Ninnin oli välillä vaikea uskoa, että hänellä oli oma paikkansa tuolla samaisella lavalla. Mutta aina kun hän nosti viulun olalleen, vain soitettavalla musiikilla oli merkitystä.”
ENNAKKOTIEDOTE: Juha Itkosen elegantti rakkausromaani saa pohtimaan elämän suuria valintoja15.5.2025 14:39:43 EEST | Tiedote
Juha Itkonen on yksi Suomen tunnetuimmista nykykirjailijoista. Palkitun ja kiitetyn tekijän uusin teos, intensiivinen ja intiimi romaani Huomenna kerron kaiken (Gummerus) ilmestyy kirjailijan 50-vuotissyntymäpäivänä. Elegantti ja latautunut rakkausromaani saa pohtimaan elämän suuria valintoja. Samalla se on kertomus vuosituhannen vaihteen Suomesta ja kirjojen ja kirjallisuuden merkityksestä. Romaani on arvosteluvapaa 5.6.
ENNAKKOTIEDOTE: Suomalaisen Nilla Kjellsdotterin Murhia Pohjanmaalla -kirjoja myyty jo yli 390 000 kappaletta – Uutuus Ei sinun lapsesi (Gummerus) käsittelee äitiyttä9.5.2025 08:06:00 EEST | Tiedote
Pohjanmaalla asuvan bestsellerkirjailijan Nilla Kjellsdotterin Murhia pohjanmaalla -dekkareita on myyty yhteensä jo yli 390 000 kappaletta. Vaasan poliisissa työskentelevästä etsivä Mija Wadösta kertovia jännityskirjoja julkaistaan nykyään paitsi suomeksi ja ruotsiksi, myös norjaksi, tanskaksi ja viroksi. Sarjan neljäs osa, Ruotsissa alkuvuodesta julkaistu Inte ditt barn ilmestyy suomeksi 28.5. nimellä Ei sinun lapsesi (Gummerus).
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme