Espoon kaupunki - Esbo stad

Länsimetron erityistilintarkastus luovutettiin omistajakaupungeille

4.10.2017 18:24:31 EEST | Espoon kaupunki - Esbo stad | Tiedote

Jaa
Espoon ja Helsingin konsernijaostot saivat tänään selvityksen Länsimetron erityistilintarkastuksen tuloksista.

Kaupunkien konsernijaostot arvioivat raportin perusteella mahdolliset jatkotoimenpiteet. Espoon konsernijaosto käsittelee erityistilintarkastusraporttia kokouksessaan ensi maanantaina 9.10. ja Helsingin konsernijaosto seuraavassa kokouksessaan maanantaina 30.10.

Espoon ja Helsingin kaupungit tilasivat erityistilintarkastuksen Länsimetrohankkeesta, Länsimetro Oy:n toiminnasta ja Länsimetroon liittyvästä päätöksenteosta. Erityistilintarkastuksen suoritti Ernst & Young Oy. Raportti on julkinen.

”Perehdymme huolella raporttiin ja sen vaatimiin toimiin”, sanoo Espoon kaupunginjohtaja Jukka Mäkelä. ”Kaupunkien kannalta nyt on kuitenkin keskeistä, että metro saadaan liikkeelle palvelemaan seudun asukkaita ja asiakkaita.”

Lisätietoja:

Espoon kaupunginjohtaja Jukka Mäkelä, p. 046 877 3953

Espoon kaupungin konserniohjauksen kehittämisjohtaja Maria Jyrkkä, p. 046 877 3025

Helsingin kaupungin kansliapäällikkö Sami Sarvilinna, p. 040 334 2111

Helsingin kaupungin konserniohjauksen päällikkö Atte Malmström, p. 040 334 6844

Avainsanat

Liitteet

Tietoja julkaisijasta

Espoon kaupunki - Esbo stad
Espoon kaupunki - Esbo stad
PL 1 / PB 1
02070 ESPOON KAUPUNKI / ESBO STAD

+358 9 816 21http://www.espoo.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Espoon kaupunki - Esbo stad

Voihan kakka -näyttely maatilan arvokkaista jätöksistä21.4.2026 16:04:11 EEST | Tiedote

Uusi näyttely Talomuseo Glimsissä aukeaa 22.4.2026. Näyttelyssä perehdytään entisajan maatilan elämään, jossa ei edes kakka mene hukkaan! Lanta ja jätteet muuttuvat mullaksi, joka antaa voimaa pelloille ja tuo ruokaa pöytään. Jätösten kiertokulusta kertova näyttely yhdistää huumoria, historiaa ja pelimäistä seikkailua. Kierrätys ei ole vain nykypäivän juttu – se on aina ollut osa elämää.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye